top of page

.otváracie doby

.poplatok za vstup

apr - okt

pondelok - nedeľa
nov - mar
prestávka 


09:00 - 16:00
na požiadanie

12:00 - 12:45 

2,00 €

1,00 €

dospelí 

deti, seniori

región: tekov a pohronie
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

200 mnm

-

+421 36 631 2112

.skalné obydlia brhlovce - sa nachádzajú v malebnej dedinke v Ipeľskej pahorkatine v doline potoka Búr a sú jedinečné na Slovensku, ale aj v zahraničí. Sú to vysekané obydlia do mäkkých tufov, ktoré slúžili na ochranu obyvateľstva pred Turkami v 16. a 17. storočí. Potom z nich boli domy pre chudobných. Dnes je to pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Vrch, do ktorého sa vyhĺbili obydlia, je zo sopečných usadenín, tzv. tufu. Tento materiál je dobre opracovateľný a má dobré izolačné vlastnosti, v lete chladí, v zime hreje.

skalné obydlia brhlovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
skalné obydlia brhlovce
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


je to vysunutá expozícia Tekovského múzea, ktorú sprístupnili v roku 1992, po rozsiahlej prestavbe, ktorá trvala jeden rok. Toto skalné obydlie sa nachádza v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v uličke „Šurda“.


usadlosť pozostáva z troch objektov, ktoré kedysi obývali tri rodiny až v 70. rokoch to patrilo celé len jednej rodine.


je to usadlosť číslo 142, ktorú tvorí murovaný dom z konca 19. storočia, v ktorom je pitvor s izbou a murovaného domu z roku 1932. Tento murovaný dom má dve poschodia, ktoré sú vysekané do kameňa. Na spodnom podlaží sa nachádza letná kuchyňa, komora a spolu s ukážkami kamenárskych výrobkov a na poschodí je vyhliadková terasa a komôrka. Jednotlivé miestnosti sú zariadené podľa toho akú funkciu plnili a sú zariadené dobovým nábytkom a inventárom. Dvor usadlosti uzatvárajú dve miestnosti. V prízemnej časti sa nachádza vchod do komory, ďalším priestorom je letná kuchyňa. Posledným otvorom v skalnej stene je kamenárska dielňa s náradím. Na poschodí sú dve miestnosti. Prvá je pitvor a do bočnej steny sú vysekané malé priestory, v ktorých je drevo a kuríny.


ide tu o zvláštnu formu ľudového staviteľstva z konca 19.storočia po 50. roky 20. storočia. Tekovské múzeum v Leviciach, za túto unikátnu záchranu, využitia kultúrnej pamiatky – expozície Skalné obydlia získalo medzinárodné ocenenie Európa Nostra. Získali to ako prví na Slovensku.


niektoré sa aj dnes používajú na bývanie a v iných sú vínne pivnice alebo hospodárske priestory.


zaujímavosti a tipy


vzniklo aj občianske združenie Nový Dvor, ktoré sa snaží zachrániť túto nádhernú kultúrnu pamiatku, v jednom obydlí sa nachádza kino.


v obci Brhlovce sa nachádza Obecné múzeum, kaštieľ Bakonyiovcov, kaplnka a dva kostoly - evanjelický a katolícky.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

3. februára 2023, 11:01:40

bottom of page