top of page
hrad blatnica

hrad blatnica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

615 mnm

-

+421 43 423 8776

.hrad blatnica – jeho zrúcanina sa nachádza na začiatku Gaderskej doliny. Hrad vznikol na ochranu obchodnej cesty. Vedie k nemu náučný chodník, cesta ním vám bude trvať z ústia doliny približne 30 minút. V cieli na vás bude čakať povesť o starodávnom meči.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


výstup k hradu Blatnica


túra na hrad nie je náročná a začína z obce Blatnica. Na konci obce sa nachádza parkovisko pred pamätníkom Slovenského národného povstania. Tu uvidíte žltú turistickú značku, ktorá vás dovedie k ceste k Ústiu Konského Dolu, kde sa nachádza Chatová osada Gader. Podľa smerovníka pôjdete hore Gaderskou dolinou až sa dostanete na odbočku na hrad. Tu už pokračuje lesný chodník mierne do kopca. Prídete k horárni, kde je odbočka doľava a začne výraznejšie stúpanie do kopca až k samotnému hradu.


história hradu


hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia na ochranu obchodnej cesty Via magna. Prvú správu o ňom máme z roku 1300, keď bol jeho majiteľom Peter z Brezovice. Neskôr sa stal kráľovským majetkom. V 15. a 16.storočí dávali hrad často do zálohy a tak prechádzal rukami rôznych držiteľov. V roku 1539 kráľ Ferdinand I. daroval hrad svojmu prívržencovi Františkovi Révayovi. Jeho potomkom patril až do svojho zániku v 18. storočí, kedy ho Révayovci opustili, výbavu a nábytok preniesli do kaštieľov v Štiavničke a Mošovciach a hradu zostala úloha hospodárskeho objektu. Úplnú skazu hradu spôsobil ničivý požiar v roku 1760, po ktorom ho už neopravili a spustol.


hrad tvoril dlhý a úzky palác, dve polkruhové veže na severnej a južnej strane. Na severovýchode ho chránila strmá priepasť. V súčasnosti zrúcaninu zachraňujú dobrovoľníci zo združenia Diadém. Všetky časti hradu sú prístupné a z veží je krásny výhľad.


povesti


v povesti o Blatnickom hrade sa spomína odvážny mládenec Blatoň, ktorý zachránil dva životy. Išlo o nitrianske kniežatá Pribinu a Mojmíra. Páni sa vybrali na poľovačku a keďže pod Plešovickým hrebeňom žili tury, zatúžili po ich trofeji. Samicu tura, ktorá mala mláďa, zasiahli kopijou. Vážne zranené a rozzúrené zviera sa na kniežatá rútilo. Smelý Blatoň nezaváhal a dýkou ho zabil. Postaral sa tak nielen o bezpečnosť prominentných lovcov, ale aj o svoju budúcnosť. Odmietol síce lukratívnu Pribinovu ponuku, aby bol šéfom jeho strážcov, prijal však dar – krásny meč a stavebný pozemok na budúci hrad. Zrejme podľa neho dostal hrad názov Blatnica a územie na počesť pamätnej poľovačky na turov nazvali Turiec.


podľa povesti o Krutom hradnom pánovi dodnes možno na hrade stretnúť duchov zavraždených žien. Hradný pán sa zmocnil nevesty iného a ona sa mu zunovala, neváhal ju zabiť a syna dal zamurovať. Otrávil aj svoju druhú ženu. Dodnes vraj počuť v múroch hradu plač dieťaťa.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:54:04

bottom of page