top of page
kaštieľ trebostovo

kaštieľ trebostovo

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

467 mnm

-

+421 43 429 4626

.kaštieľ trebostovo - renesančný Révaiovský kaštieľ z polovice 17. storočia, trojkrídlový s mohutnými štvorcovými vežami. Kaštieľ bol pôvodne obohnaný vodnou priekopou a vybavený padacím mostom. Dnes je kaštieľ v súkromných rukách.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

voľne prístupné

park

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


turčiansku obec Trebostovo nájdeme 7 km juhozápadným smerom od Martina. V Košťanoch nad Turcom sa uprostred obce odbočuje doprava na Turčiansky Peter a ďalej na Trebostovo. Sú to necelé 3 km. Kaštieľ stojí po ľavej strane pri vstupe do obce.


trochu z histórie


prvá písomná zmienka o obci Trebostovo pochádza z roku 1262. Názov obce je odvodený od vlastníka menom Trebost, ktorý staré sídlo vlastnil začiatkom 13. storočia.


renesančný kaštieľ bol postavený v polovici 17. storočia ako rodová rezidencia trebostovskej vetvy Révaiovcov. Trebostovská vetva Révaiovcov bola vetva z ktorej pochádzalo množstvo vojenských, cirkevných a krajinských hodnostárov. Títo patrili medzi najvýznamnejších prispievateľov vojakov do turčianskeho vojska proti Turkom v 17. a 18. storočí. Po druhej svetovej vojne bol kaštieľ skonfiškovaný, upravený a zmenený na sýpky a maštale. Bol pod správou roľníckeho družstva.


západne od kaštieľa sa nachádza Révaiovská kúria, jednopodlažná stavba na pôdoryse písmena F s valbovou strechou, pôvodne z konca 16. storočia. Prestavaná bola v 18. a 19. storočí.


na miestnom cintoríne pripomína rod Révaiovcov tiež pohrebná kaplnka rodiny Révaiovcov. Mauzóleum zo začiatku 20. storočia má pôdorys osmihranu.


pár tipov pre turistov v okolí


rozhľadňa pod bokšínom - 5 m vysoká, postavená v roku 2017. Nájdete ju pri Tankovej ceste severozápadne od Trebostova. Nad ňou nájdete zdroj pitnej vody pre Turiec a okolie.


kaštieľ v mošovciach - postavený v druhej polovici 18. storočia šľachtickou rodinou Révaiovcov v rokokovo-klasicistickom slohu, je jednou z najzaujímavejších a najkrajších historických pamiatok regiónu Turiec.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:54:24

bottom of page