lista s ornamentom.png

TURIEC - KAŠTIEĽ TREBOSTOVO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Trebostovo
Kaštieľ Trebostovo

Kaštieľ Trebostovo
Kaštieľ Trebostovo

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ TREBOSTOVO - renesančný Révaiovský kaštieľ z polovice 17. storočia, trojkrídlový s mohutnými štvorcovými vežami. Kaštieľ bol pôvodne obohnaný vodnou priekopou a vybavený padacím mostom. Dnes je kaštieľ v súkromných rukách.

REGIÓN: ► TURIEC a VEĽKÁ FATRA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

467 mnm

-

+421 43 429 4626

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.08.00.06
TURIEC - KAŠTIEĽ TREBOSTOVO
Kaštieľ Trebostovo
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

29. mája 2021, 14:31:34

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti

neprístupný

POPLATOK ZA VSTUP


prístupný

Vstup

Park

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Turčiansku obec Trebostovo nájdeme 7 km juhozápadným smerom od Martina. V Košťanoch nad Turcom sa uprostred obce odbočuje doprava na Turčiansky Peter a ďalej na Trebostovo. Sú to necelé 3 km. Kaštieľ stojí po ľavej strane pri vstupe do obce.


Trochu z histórie


Prvá písomná zmienka o obci Trebostovo pochádza z roku 1262. Názov obce je odvodený od vlastníka menom Trebost, ktorý staré sídlo vlastnil začiatkom 13. storočia.


Renesančný kaštieľ bol postavený v polovici 17. storočia ako rodová rezidencia trebostovskej vetvy Révaiovcov. Trebostovská vetva Révaiovcov bola vetva z ktorej pochádzalo množstvo vojenských, cirkevných a krajinských hodnostárov. Títo patrili medzi najvýznamnejších prispievateľov vojakov do turčianskeho vojska proti Turkom v 17. a 18. storočí. Po druhej svetovej vojne bol kaštieľ skonfiškovaný, upravený a zmenený na sýpky a maštale. Bol pod správou roľníckeho družstva.

Západne od kaštieľa sa nachádza Révaiovská kúria, jednopodlažná stavba na pôdoryse písmena F s valbovou strechou, pôvodne z konca 16. storočia. Prestavaná bola v 18. a 19. storočí.


Na miestnom cintoríne pripomína rod Révaiovcov tiež pohrebná kaplnka rodiny Révaiovcov. Mauzóleum zo začiatku 20. storočia má pôdorys osmihranu.


Pár tipov pre turistov v okolí


Rozhľadňa pod Bokšínom - 5 m vysoká, postavená v roku 2017. Nájdete ju pri Tankovej ceste severozápadne od Trebostova. Nad ňou nájdete zdroj pitnej vody pre Turiec a okolie.


Kaštieľ v Mošovciach - postavený v druhej polovici 18. storočia šľachtickou rodinou Révaiovcov v rokokovo-klasicistickom slohu, je jednou z najzaujímavejších a najkrajších historických pamiatok regiónu Turiec.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png