top of page
kostol martin

kostol martin

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

400 mnm

martin

+421 43 4238 414

.kostol svätého martina v martine - rímskokatolícky farský kostol z 13. storočia postavený v ranogotickom štýle, zasvätený svätému Martinovi podľa ktorého sa volá aj mesto. Ide o najstaršiu pamiatku mesta, dodnes sa na stenách kostola zachovali pôvodné fresky zo 14. storočia. V kostole sa nachádza aj hrobka rodiny Révaiovcov.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

dobrovoľné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol sv. Martina stojí v historickom strede mesta na námestí SNP, kde je možné aj parkovať. 100 metrov severne na Daxnerovej ulici nájdete v Župnom dome Turčiansku galériu, klenotnicu predovšetkým moderného slovenského výtvarného umenia. Nachádzajú sa v nej skvosty najznámejších slovenských výtvarníkov 20. storočia.


čo všetko môžete v kostole a jeho okolí vidieť ?


užívatelia kostola sa počas reformácie v 16. storočí a počas stavovských povstaní často menili. Začiatkom 18. storočia, po potlačení povstania Františka II. Rákoczyho, sa dostal definitívne do rúk katolíckej cirkvi.


vo svätyni kostola sa zachovali stredoveké fresky z prvej polovice 14. storočia. Po prevzatí kostola evanjelikmi, boli maľby zatreté. Boli objavené po požiari v roku 1871 a boli reštaurované. V roku 1991 ich zaradili do súboru stredovekých nástenných malieb, ktoré boli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.


jednou z najkrajších stavebných pamiatok Martina je budova historickej Tatra banky. Banka s pôvodným názvom „Hornouhorská banka Tatra“ vznikla v druhej polovici 19. storočia a bola najväčšou a najvýznamnejšou slovenskou bankou v Uhorsku.


pár tipov pre turistov v okolí


kaštieľ záturčie - kultúrna pamiatka, nachádzajúca sa na kopci nad mestskou časťou Záturčie v Martine. Súčasný kaštieľ vznikol adaptáciou staršej sakrálnej stavby z roku 1640.


múzeum slovenskej dediny - najväčšia prírodná expozícia na Slovensku. Nachádza sa v Jahodníckych hájoch, východne od Martina. Môžete si pozrieť 143 exponátov slovenskej ľudovej architektúry, pochádzajúcich zo severozápadného Slovenska.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

26. februára 2023, 11:45:36

bottom of page