top of page
ostredok

ostredok

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1596 mnm

-

+421 917 505 968

.ostredok - je najvyšší vrch Veľkej Fatry, leží v hlavnom hrebeni Veľkej Fatry a je zaujímavý tým, že má až dva vrcholy hlavný južný a nižší severný , ktoré sú blízko seba a s rozdielom výšky len približne 3 metre. Obidva sú hladké a strmé, v zime na nich hrozí nebezpečie padania lavín. Či v lete či v zime je Odstredok turisticky veľmi obľúbený a hojne navštevovaný.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá na ostredok dostať ?


na vrchol vedie veľké množstvo značených turistických chodníkov s rôznou dobou výstupu. Niektoré začínajú v obci Liptovské Revúce, konkrétne v časti Vyšná Revúca, ďalšie vedú z Blatnice, Necpál i zo Starých Hôr. Vrcholom Ostredka prechádza aj 49 km dlhá Veľkofatranská magistrála, ktorá je vyznačená červenou turistickou značkou.


čo všetko môžete v okolí ostredka vidieť ?


ostredok a obidva jeho vrcholy poskytujú panoramatické kruhové výhľady, najmä na Vysoké, Nízke i Západné Tatry, Kremnické vrchy, Malú Fatru, ako aj na okolité veľkofatranské vrcholy.


pár tipov pre turistov v okolí.


vlkolínec, pamiatka UNESCO - podhorská osada, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry tvorená typickými zrubovými objektami stredoeurópskeho typu pri Ružomberku.


chleb - s vrcholom 1645 m, tretí najvyšší vrch Malej Fatry. Nachádza sa v Krivánskej časti pohoria v jej hlavnom hrebeni, približne 8 km južne od Terchovej.


baranec - s vrcholom 2184 m, tretí v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Samostatný masív je pre svoju dominanciu nad Liptovskou kotlinou nazývaný Štít Liptova.


bystrá - s vrcholom 2248 m je najvyšším vrchom Západných Tatier. Vypína sa nad troma dolinami: Račkovou dolinou ktorá vedie na juhozápad, Bystrou dolinou, vedúcou od vrcholu na juh a Kamenistou dolinou smerujúcou na juhovýchod.


veľký kriváň - s vrcholom 1708 m, najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry.


plačlivé - s vrcholom 2125 m, nazývaný aj Plačlivô, je jeden z menej známych vrcholov Západných Tatier, ležiaci v hrebeni medzi vrcholmi Baníkov a Ostrý Roháč. Plačlivô sa v minulosti nazývalo aj Plačlivý Roháč.


brestovská jaskyňa - 4 km od obce Zuberec. Národná prírodná pamiatka leží v nadmorskej výške 867 m n. m. a patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Orave a v Západných Tatrách.


ďumbier - s vrcholom 2045 m najvyšší vrch Nízkych Tatier. Nachádza sa v hlavnom hrebeni pohoria medzi Krúpovou hoľou a Štiavnicou. Leží približne 15 km severne od Brezna, na území Národného parku Nízke Tatry.


sivý vrch - s vrcholom 1805 m, je výrazný a skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni Západných Tatier. Z vrcholu je zaujímavý kruhový rozhľad na široké okolie.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:56:28

bottom of page