lista s ornamentom.png

TURIEC - RENESANČNÝ KAŠTIEĽ NECPALY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_HIST_KAŠTIEĽ.png
icon_STARS 5.0.png

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ NECPALY - v turčianskej obci Necpaly, ktorej meno je vedené podľa jej prvých zemepánov čo bol rod Necpalských, sú štyri kaštiele. Tým sa nemôže pochváliť len tak hociktorá dedina. Z týchto však sú tri v havarijnom stave. Ani jeden z nich nie je prístupný verejnosti. Renesančný, Modrý, Franklinovský a Dolný kaštieľ patrili v histórii významným rodinám Necpalskovcov, Justhovcov a Franklinovcov.

REGIÓN: ► TURIEC a VEĽKÁ FATRA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

501 mnm

-

+421 43 429 6100

icon_HOME.png

SK.11.00.07

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ NECPALY

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP


zadarmo 

Vstup

Areál 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Historicky významná obec Necpaly o ktorej sú písomné zmienky už z 13.storočia a v dejinách patrila v regióne medzi najrozvinutejšie a najbohatšie vôbec, leží 13 km juhovýchodne od Martina pri vyústení Necpalskej doliny do Turčianskej kotliny.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Renesančný kaštieľ je najstarší kaštieľ v Necpaloch patriaci pôvodne šľachtickej rodine Justhovcov, ktorí sa stali miestnymi zemepánmi na prelome 15. a 16.storočia a patrili medzi najvýznamnejšie rody Turčianskej župy. Kaštieľ vznikol na základoch vodného hrádku a je charakteristický dvomi vežami na jeho južnej strane. Posledných približne 100 rokov je neobývaný a určitý čas bol využívaný ako sklad obilia. Rodine Justhovcov patril aj Modrý kaštieľ. Postavili ho v 17. storočí. Po roku 1918 bol využívaný ako detský domov. Franklinovský kaštieľ je v súčasnosti vo vlastníctve Matice Slovenskej, má opravenú strechu ale nevyužíva sa.

Jediný kaštieľ ktorý nie je ruinou je Dolný kaštieľ s parkom a fontánou. Po roku 1948 bol znárodnený a následne využívaný ako budova poľnohospodárskeho učilišťa. Dnes je kaštieľ v súkromných rukách, je čerstvo zrekonštruovaný a nie je prístupný verejnosti.

Hospodársky boli Necpaly pomerne rozvinuté v 18. a 19. storočí, obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, dobytkárstvom, mali papiereň, pivovar a viacero mlynov. Justhovci mali radi pivo plzenského typu, kúpili rovnaké technologické vybavenie, ako mal plzenský pivovar a kúpili si aj plzenského sládka, ktorý im varil v Necpaloch v podstate plzenské pivo.

Obec je bohatá na historické pamiatky, nájdete v nej aj 3 kostoly. Rímskokatolícky kostol stojací na návrší nad obcou je ranogotický z roku 1222 a zasvätený sv. Ladislavovi, s čiastočne zachovanými freskami. Renesančný kostol z roku 1673, poschodový, s dvoma nárožnými vežami. Evanjelický kostol je z roku 1843 až 1863, postavený v neskoro klasicistickom slohu, s veľkým oltárom, ktorý dal vyhotoviť palatín Juraj Thurzo už v roku 1611.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR