lista s ornamentom.png

TURIEC - RENESANČNÝ KAŠTIEĽ NECPALY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Renesančný kaštieľ Necpaly Turiec
Renesančný kaštieľ Necpaly Turiec

Renesančný kaštieľ Necpaly Turiec
Renesančný kaštieľ Necpaly Turiec

1/1
icon_STARS 5.0.png

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ NECPALY - v turčianskej obci Necpaly, ktorej meno je vedené podľa jej prvých zemepánov čo bol rod Necpalských, sú štyri kaštiele. Tým sa nemôže pochváliť len tak hociktorá dedina. Z týchto však sú tri v havarijnom stave. Ani jeden z nich nie je prístupný verejnosti. Renesančný, Modrý, Franklinovský a Dolný kaštieľ patrili v histórii významným rodinám Necpalskovcov, Justhovcov a Franklinovcov.

REGIÓN: ► TURIEC a VEĽKÁ FATRA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

501 mnm

-

+421 43 429 6100

icon_HOME.png

SK.08.00.07

RENESANČNÝ KAŠTIEĽ NECPALY

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.08.00.07
TURIEC - RENESANČNÝ KAŠTIEĽ NECPALY
Renesančný kaštieľ Necpaly Turiec
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 22:24:47

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP


zadarmo 

Vstup

Areál 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Historicky významná obec Necpaly o ktorej sú písomné zmienky už z 13.storočia a v dejinách patrila v regióne medzi najrozvinutejšie a najbohatšie vôbec, leží 13 km juhovýchodne od Martina pri vyústení Necpalskej doliny do Turčianskej kotliny.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Renesančný kaštieľ je najstarší kaštieľ v Necpaloch patriaci pôvodne šľachtickej rodine Justhovcov, ktorí sa stali miestnymi zemepánmi na prelome 15. a 16.storočia a patrili medzi najvýznamnejšie rody Turčianskej župy. Kaštieľ vznikol na základoch vodného hrádku a je charakteristický dvomi vežami na jeho južnej strane. Posledných približne 100 rokov je neobývaný a určitý čas bol využívaný ako sklad obilia. Rodine Justhovcov patril aj Modrý kaštieľ. Postavili ho v 17. storočí. Po roku 1918 bol využívaný ako detský domov. Franklinovský kaštieľ je v súčasnosti vo vlastníctve Matice Slovenskej, má opravenú strechu ale nevyužíva sa.

Jediný kaštieľ ktorý nie je ruinou je Dolný kaštieľ s parkom a fontánou. Po roku 1948 bol znárodnený a následne využívaný ako budova poľnohospodárskeho učilišťa. Dnes je kaštieľ v súkromných rukách, je čerstvo zrekonštruovaný a nie je prístupný verejnosti.

Hospodársky boli Necpaly pomerne rozvinuté v 18. a 19. storočí, obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, dobytkárstvom, mali papiereň, pivovar a viacero mlynov. Justhovci mali radi pivo plzenského typu, kúpili rovnaké technologické vybavenie, ako mal plzenský pivovar a kúpili si aj plzenského sládka, ktorý im varil v Necpaloch v podstate plzenské pivo.

Obec je bohatá na historické pamiatky, nájdete v nej aj 3 kostoly. Rímskokatolícky kostol stojací na návrší nad obcou je ranogotický z roku 1222 a zasvätený sv. Ladislavovi, s čiastočne zachovanými freskami. Renesančný kostol z roku 1673, poschodový, s dvoma nárožnými vežami. Evanjelický kostol je z roku 1843 až 1863, postavený v neskoro klasicistickom slohu, s veľkým oltárom, ktorý dal vyhotoviť palatín Juraj Thurzo už v roku 1611.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png