top of page
vodný žľab rakytovo

vodný žľab rakytovo

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

554 mnm

-

+421 903 527 141

.vodný žľab rakytovo - jedinečná pamiatka na spúšťanie a splavovanie dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín v doline Rakytovo, neďaleko Banskej Bystrice. Jedinečná ukážka vynaliezavosti našich lesníckych predkov pri dômyselnom systéme splavovania dreva vodným žľabom. Vodný žľab v roku 2000 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá ku žľabu dostať ?


vodný žľab sa nachádza v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci, asi 12 km od Banskej Bystrice. Záchytné parkovisko Harmanecká jaskyňa, neďaleko reštaurácie Čierna ovca. Naviguje vás náučný chodník, ktorý začína pri parkovisku. Žltá značka sem tiež vedie z obce Dolný Harmanec a pešou chôdzou tam prídete asi za 30 minút.


vodný žľab Rakytovo pri Dolnom Harmanci je stále využívaný a plne funkčný vo svojej celkovej dĺžke 2450 m. Konštrukcia tohoto diela je z dreva zo smreka a jedle, bez použitia akéhokoľvek iného materiálu. Pôvodný žľab bol vybudovaný v 19. storočí a posledná veľká rekonštrukcia prebehla v roku 2007.


v minulosti sa z listnatého dreva zväčša vyrábalo palivové drevo a pálilo sa drevené uhlie. Doprava dreva bola v lesoch mesta Banská Bystrica zväčša riešená spúšťaním dreva suchými šmykmi „rizňami“, vodnými žľabmi a splavovaním po vodných tokoch. Vyťažené drevo sa k vodnému žľabu v priebehu roka dopravilo koňmi, ručne alebo suchými žľabmi. Potom sa porezalo a poštiepalo na metrovicu. Nasledujúcu jar sa pripravená metrovica hádzala postupne do žľabu.


okrem vodného žľabu v Rakytove boli v minulosti funkčné aj ďalšie vodné žľaby v dolinách Cenovo ktorý mal dĺžku 4 650 m a Prašnica s dĺžkou 1 840 m. V rokoch 1916 až 1921 v priemere ročne mesto predalo 10 000 m3 paliva a 9500 m3 úžitkového dreva.


pár tipov pre turistov v okolí


harmanecká jaskyňa - zaujímavými podzemnými priestormi, mohutnými dómami, mimoriadne bohatým výskytom mäkkého sintra i množstvom zimujúcich netopierov sa Harmanecká jaskyňa radí medzi najvýznamnejšie jaskyne na Slovensku. Prístup k Harmaneckej jaskyni je od parkoviska na ceste Harmanec - Turčianske Teplice severozápadne od Banskej Bystrice.


múzeum medi v španej doline - v turisticky mimoriadne obľúbenej Španej Doline. Návštevník sa môže oboznámiť s dejinami ťažby a spracovania medenej rudy v regióne, pozrieť si unikátnu zbierku minerálov z tunajších banských ložísk.


rezervácia ľudovej architektúry špania dolina - Starobylá banícka obec Špania dolina ukrytá v prekrásnom prostredí Starohorských vrchov bola kedysi vďaka svojim bohatým náleziskám medenej rudy a trochu aj striebra preslávená v celej Európe. V dedinke zostalo veľké množstvo vzácnych pamiatkovo chránených objektov baníckej architektúry a tiež viacero banských štôlní a pamiatok súvisiacich priamo s ťažbou.


kostol premenenia pána - ranogotický kostol z 13. storočia je dominantou Španej doliny. Kostol sa vypína na vyvýšenom mieste nad obecným námestím a okrem bežnej prístupovej cesty sa k nemu možno dostať i po unikátnom krytom drevenom schodisku tvorenom 162-mi schodmi.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:56:41

bottom of page