Search Results

Bylo nalezeno 85 výsledků pro „CHRÁM“

 • CHRÁM SVÄTÉHO JAKUBA LEVOČA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  SPIŠ - CHRÁM SVÄTÉHO JAKUBA LEVOČA TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Chrám svätého Jakuba Levoča Chrám svätého Jakuba Levoča 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV MESTSKÁ TURISTIKA TIP PRE ZLÉ POČASIE KOSTOL TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP – je to živý chrám, nádherné gotické dielo, v ktorom sa snúbi spojenie architektúry, sochárstva a maliarstva. Je to najobdivovanejší a najnavštevovanejší chrám, ktorý je skvostom v oblasti sakrálnych pamiatok. BAZILIKA SVÄTĚHO JAKUBA NÁRODNÁ KULT PAMIATKA LEVOČA GOTIKA CHRÁM REGIÓN: SPIŠ a PIENINY ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► ► MAPA ► REGIÓN SPIŠ a PIENINY ► SK.25.05.04 CHRÁM SVÄTÉHO JAKUBA LEVOČA XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ 1/8 Love It Love It Love It 11x HISTORICKÉ i P 4x KULTÚRNE a TECHNICKÉ i P 2x PRÍRODNÉ i P 2x ŠPORTOVÉ i P Bratislavský hrad Slnečné jazerá senec Pieskovec Sandberg Bratislavský hrad 1/18 NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje? Veľmi cenný je interiér kostola, je to trojlodie a klenba chrámu spočíva na 12 stĺpoch. V chráme sa okrem hlavného oltára nachádza trinásť bočných oltárov, osem neskorogotických, dva renesančné a tri barokové.

 • CHRÁM SV. JÁNA KRSTITEĽA PREŠOV | Xplór #srdcomPoSlovensku

  ŠARIŠ - CHRÁM SV. GRÉCKOKATOLÍCKY KATEDRÁLNY CHRÁM SV. Chrám ukrýva unikát Gréckokatolícka katedrála sv. Prešovský chrám ale nebol vybraný náhodne. Najvýznamnejšou udalosťou v histórii chrámu sv.

 • DREVENÝ KOSTOLÍK BODRUŽAL | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Strechu chrámu a vežičiek tvoria precízne opracované drevené šindle. Veže na chráme sú vybudované tak, že sa postupne zväčšujú od východnej časti po západnú. Počas reštauračných prác sa podarilo zachrániť krásne barokové nástenné maľby v chráme. Neodlúčiteľnou súčasťou chrámu sú zvony. Jedna žena nabrala odvahu a granát vyniesla z chrámu.

 • DREVENÝ KOSTOLÍK NIŽNÝ KOMÁRNIK | Xplór #srdcomPoSlovensku

  VÝCHODNÉ KARPATY - DREVENÝ KOSTOLÍK NIŽNÝ KOMÁRNIK TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Kostolík Nižný Komárnik Kostolík Nižný Komárnik 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV JEDNODUCHÁ TURISTIKA CELOROČNE KOSTOL TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Nižnom Komárniku bol postavený pravdepodobne v roku 1788. Terajší drevený chrám bol postavený v roku 1938 a znova zasvätený Ochrane Presvätej Bohorodičky. Na konci 2. svetovej vojny, v roku 1944, bola celá obec kompletne zničená a chrám poškodený. DREVENÝ CHRÁM NÁRODNÁ KULT PAMIATKA HISTORICKÁ BUDOVA SAKRÁLNA STAVBA PARK REGIÓN: ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: 49.375121, 21.698304 severovychod.sk/NiznyKomarnik 369 mnm - +421 910 842 261 ► MAPA ► REGIÓN ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY ► SK.29.00.08 DREVENÝ KOSTOLÍK NIŽNÝ KOMÁRNIK XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ 1/8 map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► Love It Love It Love It NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

 • DREVENÝ KOSTOLÍK LADOMÍROVÁ | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Trojdielny chrám s typickými makovičkami, patrónom archanjelom Michaelom. GRÉCKOKATOLÍCKY DREVENÝ CHRÁM SV. História a iné zaujímavosti Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela v Ladomirovej patrí medzi najhodnotnejšie chrámy na Slovensku. Vnútro chrámu ukrýva umelecky hodnotný barokový ikonostas a oltár, z polovice 18. storočia.

 • DREVENÝ KOSTOLÍK MIROĽA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Drevený chrám východného obradu Ochrany Presvätej Bohorodičky bol postavený v roku 1770. Trojpriestorová drevená „cerkev“ lemkovského typu je postavená na mieste staršieho chrámu z konca 17. storočia. Pôvodne bol celý areál chrámu obohnaný dreveným plotom s drevenou bránkou. Osobitnou kapitolou sú vzácne knihy používané pri bohoslužbách prevažne zo 17. storočia Chrám bol niekoľkokrát opravovaný. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska.

 • KONKATEDRÁLA SV. MIKULÁŠA PREŠOV | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Kostol, chrám, konkatedrála - zažila vo svojej histórií smutné chvíle. Neďaleko sa nachádza aj chrám sv. Posledný krát slúžil ako nemecký evanjelický chrám počas povstania Františka II. Chrám mal pôvodne 12 gotických oltárov, z ktorých väčšina bola zničená pri požiaroch, alebo pri náboženských bojov počas protihabsburských povstaní. V chráme je možné obdivovať mimoriadne cennú plastiku Ukrižovaného, sošku Krista Trpiteľa z dielne Majstra Pavla z Levoče a plastiku archanjela Gabriela.

 • KATEDRÁLA SVÄTÉHO JÁNA KRSTITEĽA TRNAVA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  V roku 1978 pápež Ján Pavol II. povýšil chrám v Trnave na katedrálu a v roku 2003 ju osobne navštívil. Interiér chrámu nadchne každého návštevníka svojou mohutnosťou a pestrosťou unikátnych malieb. Trošku z histórie Počiatky chrámu sú spojené s príchodom jezuitov do Trnavy, kam ich povolal ostrihomský arcibiskup František Forgáč. Istý čas bol chrám gymnaziálnym kostolom a v roku 1937 prevzali kostol do správy saleziáni. V roku 2003 chrám navštívil pápež Ján Pavol II.

 • DREVENÝ KOSTOL SVÄTÝ KRÍŽ

  BRATISLAVSKÝ HRAD SK.01.01.02.47 # 47/99 reg.01.Bratislava lok.01.Bratislava gps.48.1421_17.1002 vyd.05.2021 ​ virtuálna zberateľská minca► XPLÓR eSHOP REGIÓN: LIPTOV a NÍZKE TATRY sever ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: 49.034037, 19.536879 muzeum.sk/drevenyKostol 627 mnm - +421 908 447 847 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV JEDNODUCHÁ TURISTIKA SAKRÁLNA STAVBA KOSTOL NÁRODNÁ KULT PAMIATKA CHRÁM ĽUDOVÁ ARCH TOP na SLOVENSKU XPLÓR TIP Drevený kostol Svätý Kríž Liptov Drevený kostol Svätý Kríž Liptov 1/1 Love It Love It Love It - patrí medzi najvyhľadávanejšie sakrálne pamiatky na Liptove. Artikulárne chrámy museli byť postavené za obcou. Tento chrám bol postavený ako zrubová stavba bez použitia železa. Chrám je postavený na základe rovnoramenného kríža, má štyri hlavné vchody, ako keď sú štyria evanjelisti alebo štyri ročné obdobia. Pod oltárom bola krypta pre vzácnych kazateľov a zadným vchodom do krypty sa chodilo k zemepánom, ktorí sa o chrám starali.

 • SKANZEN BARDEJOVSKÉ KÚPELE | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Dominantami expozícií ľudovej architektúry v „skanzene“ pri Bardejovských Kúpeľoch sú dva drevené chrámy východného obradu a to gréckokatolícky chrám z Mikulášovej z roku 1730, zrekonštruovaný v roku 2005 a pravoslávny chrám zo Zboja z roku 1766, prevezený v roku 1967.

 • BAZILIKA SV. EGÍDIA BARDEJOV | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Chrám sv. Do chrámu bol doplnený nosný trám Veľkej kalvárie v triumfálnom oblúku. Týmto sa bardejovský chrám sv. Zaujímavosťou tohto chrámu bola aj knižnica, ktorá vznikla po jej dostavaní a dlhé roky bola súčasťou. Pred vchodom do chrámu sa nachádza socha sv.

 • ŠAŠTÍNSKA BAZILIKA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  História S výstavbou chrámu začal Matej Vépy v roku 1736 pod vedením architekta Hillebrandta, ktorý je zároveň autor hlavného oltára. Slávnostné vysvätenie hotového chrámu sa konalo 15. augusta 1764. Aby si ju ľudia uctili, začali stavať kaplnky a chrámy.

 • KATEDRÁLA SVÄTÉHO EMERÁMA NITRA

  PONITRIE - KATEDRÁLA SVÄTÉHO EMERÁMA NITRA TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Katedrála svätého Emeráma Nitra Ponitrie Katedrála svätého Emeráma Nitra Ponitrie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV MESTSKÁ TURISTIKA TIP PRE ZLÉ POČASIE KOSTOL TOP na SLOVENSKU XPLÓR TIP - katedrálny chrám Bazilika svätého Emeráma na Nitrianskom hrade je už dlhé storočia symbolom mesta pod Zoborom. Katedrálny chrám na Nitrianskom hrade pozostáva z troch kostolov. Fresky, o ktorých až do rekonštrukcie chrámu nikto nevedel, boli pravdepodobne súčasťou mariánskeho oltára a zobrazujú Pannu Máriu, ktorá zomiera. Návštevníci katedrálneho chrámu v Nitre môžu okrem toho vidieť aj vzácne relikvie svätcov Emeráma a Krescenta a tiež svätíc Cecílie a Terézie z Lisieux, ktoré sú umiestnené v oltári zo zlatého onyxu. Donedávna sa tam nachádzali aj relikvie patrónov chrámu svätých Andreja-Svorada a Beňadika.

 • DREVENÝ KOSTOLÍK PRÍKRA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  DREVENÝ KOSTOLÍK PRÍKRA NÁRODNÁ KULT PAMIATKA SAKRÁLNA STAVBA CHRÁM PARK REGIÓN: ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: 49.367108. 21.736628 drevenechramy.sk/Prikra 439 mnm - +421 905 166 420 ► MAPA ► REGIÓN ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY ► SK.29.00.12 DREVENÝ KOSTOLÍK PRÍKRA XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ 1/8 map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► Love It Love It Love It NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje? Drevený chrám východného obradu svätého Michala archanjela, postavený v roku 1777, zrubový, trojpriestorový objekt. Drevené chrámy, ktoré sú jedinečné a nemožno nikde vo svete nájsť nič im podobné, patria ku skvostom východného Slovenska.