Search Results

Bylo nalezeno 566 výsledků pro „HRAD“

 • ČIERNY HRAD

  POŽITAVIE - ČIERNY HRAD TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Čierny hrad Požitavie Čierny hrad Požitavie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV JEDNODUCHÁ TURISTIKA SO PSOM HRAD TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP - zrúcanina hradu v pohorí Tríbeč, ktorý postupne dostáva nový život. Hrad zanikol pravdepodobne už v 14-15. storočí. Súčasnosť Od roku 2005 má hrad v správe OZ Čierny hrad, ktoré iniciovalo architektonicko-historický prieskum, archeologický výskum NKP a zameranie hradu. Čo je na hrade zaujímavé? Z hradu bolo v minulosti vidieť na hrady Gýmeš a Hrušov.

 • HRAD REVIŠTE

  POHRONIE - HRAD REVIŠTE TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Hrad Revište Pohronie Hrad Revište Pohronie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV VIDIEK JEDNODUCHÁ TURISTIKA HRAD TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP - sa nachádza nad mestskou časťou Revištské Podzámčie v Žarnovici. Záchrana hradu Revište Hrad v súčasnosti spravuje Združenie na záchranu Revištského hradu. Na hrade sa pravidelne konajú brigády na jeho čistenie. História hradu Hrad pochádza z 13. storočia a vystriedal niekoľko majiteľov. Naposledy boli na hrade ubytovaní vojaci.

 • HRAD UHROVEC

  Rýchlejším tempom viete byť pri hrade za pol hodinku. Hrad budete mať stále pred nosom tak sa nie je kde stratiť. Aj keď je hrad otvorený prevažne neustále, pred príjazdom vám odporúčame overiť či bude hrad otvorený aby vás nezastavila hradná brána. : Na hrade je možné aj prespať za predpokladu, že si to dohodnete vopred s hradným kastelánom. Neskôr sa ento hrad začal používať ako väznica. Legenda Keď hrad napadli Turci, medzi vojakmi hradu Uhrovec a dvoranmi vybehla na obrannú vežu hradná pani.

 • HRAD TOPOĽČANY

  PONITRIE - HRAD TOPOĽČANY TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Hrad Topoľčany Ponitrie Hrad Topoľčany Ponitrie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV JEDNODUCHÁ TURISTIKA HRAD TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP – sa vypína nad obcou Podhradie v rozprávkových lesoch, je to zrúcanina stredovekého hradu. Neskôr bol hrad strediskom hradného panstva s 26 obcami. Potom bol hrad vypálený vojskami grófa Hunyadyho. Počas habsburských povstaní bol hrad veľakrát poškodený. Neskôr hrad nemal využitie a tak začal pustnúť.

 • HRAD BLATNICA

  TURIEC - HRAD BLATNICA TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Hrad Blatnica Turiec Hrad Blatnica Turiec 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV JEDNODUCHÁ TURISTIKA NÁUČNÝ CHODNÍK HRAD TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP – jeho zrúcanina sa nachádza na začiatku Gaderskej doliny. Hrad vznikol na ochranu obchodnej cesty. História hradu Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia na ochranu obchodnej cesty Via magna. Všetky časti hradu sú prístupné a z veží je krásny výhľad. Dodnes vraj počuť v múroch hradu plač dieťaťa.

 • ŠÁŠOVSKÝ HRAD

  Tu nájdete smerovaciu tabuľu na hrad. História Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1253. Neskôr hrad stále menil majiteľov. Už v renesancii mal hrad opevnenie. V hrade sa nachádza veľa architektonických detailov.

 • HRAD LIETAVA

  Stúpanie na hrad Vám zaberie asi 45 minút. História hradu Hrad stojí na strmom a skalnatom kopci, ktorý ho chránil pred nájazdmi zo severnej a východnej strany. Hrad začal chátrať. Hrad je opustený viac ako 250 rokov. Na hrade môžeme za prítomnosti sprievodcu obdivovať stálu expozíciu o hrade Lietava.

 • LIPTOVSKÝ HRAD

  Archeologický výskum odkryl dispozičné riešenie hradu. V 14.storočí doplnili hrad o ďalšiu vežu a palác. Tu stála veža, ktorá chránila hrad z východnej strany. Kto sa o hrad stará? A tak sa hrad stal Sielnickým hradom.

 • HRAD DIVÍN

  Ako podobné hrady Slovenska, aj hrad Divín zohral dôležitú úlohu pri obrane stredoslovenských banských miest pred tureckými nájazdmi. Hrad dostal do opatery krajský hodnostár Imrich Balassa. Aby Imricha Balašu z väzenie nelákalo vrátiť sa späť na hrad, tak hrad nakoniec v roku 1679 vyhodili do povetria. Prácu na hrade maril lesný duch. Jeho cesta smerovala znova na hrad.

 • LEVICKÝ HRAD

  POHRONIE - LEVICKÝ HRAD TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Levický hrad Pohronie Levický hrad Pohronie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV MESTSKÁ TURISTIKA HRAD TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP - je dominantou mesta Levice, v súčasnosti sú to ruiny kedysi významnej a neohrozenej pevnosti. Hrad zažil veľa bojov, niekoľko požiarov a nájazdov vojsk. Auto môžete zaparkovať pri parku pri Levickom hrade. Počas veľkého požiaru mesta bol hrad poškodený. Odvtedy vraj blúdi po hrade a hľadá svojich blízkych.

 • HRAD DÚBRAVICA

  História O vzniku hradu sa toho veľa nevie. Rod Dúbravický vlastnil hrad až do konca 18.storočia Z hradu sa dnes zachovala len jeho zrúcanina. Neskôr hrad doplnil ďalší objekt. K hradu samozrejme patrili aj hospodárske budovy, ale tie neboli umiestnené v areáli hradu, ale nepravidelne v jeho okolí, čím vymedzovali celkový areál hradu. Či hrad skrýva v sebe poklady a tajomstvá, nevedno.

 • HRAD SITNO

  HRAD A ROZHĽADŇA NA SITNE map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► ► MAPA ► REGIÓN HONT ► SK.21.00.03 HRAD SITNO HONT - HRAD SITNO TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE 1/8 NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje? POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA: 3. mája 2021, 16:10:44 OTVÁRACIE DOBY Verejnosti voľne prístupný POPLATOK ZA VSTUP Verejnosti voľne prístupný objavuj&spoznaj REGIÓN HONT ► 11x HISTORICKÉ i P 4x KULTÚRNE a TECHNICKÉ i P 3x PRÍRODNÉ i P 2x ŠPORTOVÉ i P Bratislavský hrad Slnečné jazerá senec Pieskovec Sandberg Bratislavský hrad 1/18 SPRIEVODCA Ako sa dostať na hrad Na hrad môžete ísť z viacerých strán a po viacerých značkách. Odvtedy je hrad v ruinách. Súčasný stav hradu Z ruín hradu, ktoré možno pozorovať, sa dá usúdiť, že hrad sa skladal z dvoch častí. Z hradu sa vrátite naspäť na rozcestník a odtiaľ po modrej značke na vrch Sitno.

 • HRAD OPONICE

  PONITRIE - HRAD OPONICE TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Hrad Oponice Ponitrie Hrad Oponice Ponitrie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV JEDNODUCHÁ TURISTIKA NÁUČNÝ CHODNÍK HRAD TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP – je to zrúcanina hradu, ktorá leží na západnom výbežku pohoria Tribeč a zároveň je dominantou obce Oponice. Ako sa dostať k hradu? Samotný vstup do hradu je po drevenom moste. Turkom sa hrad nepodarilo dobyť. Odvtedy hrad už len chátral a poznačil ho zub času.

 • ZNIEVSKY HRAD

  TURIEC - ZNIEVSKY HRAD TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Znievsky hrad Turiec Znievsky hrad Turiec 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV JEDNODUCHÁ TURISTIKA SO PSOM HRAD TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP – je turistickou atrakciou Kláštora pod Znievom. Od Kalvárie chodník stúpa strmým lesným svahom až k hradu. História Prvýkrát sa Znievsky hrad spomína v listine kráľa Belu IV. z roku 1243 ako „castrum Turucz“, čiže hrad Turiec. V tom období bol hrad známy ako Turčiansky. Kamenný hrad začali budovať v polovici 13. storočia.