Search Results

Bylo nalezeno 467 výsledků pro „PAMIATKA“

 • ROTUNDA SVÄTÉHO KRÍŽA KRIŽOVANY | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Práve vďaka tejto pamiatke dostala obec svoje pomenovanie. V krátkosti o rotunde Obec sa môže pýšiť významnou kultúrnou pamiatkou. Jedinou doloženou listinou je informácia o zasvätení pamiatky svätému Krížu v roku 1296. Zasvätenie pamiatok patrónom na tomto území bolo v obľube predovšetkým po Veľkomoravskej ríše, špeciálne v románskom období. Uvažovalo sa aj o odstránení rotundy ale pamiatkari ju zachránili.

 • NOVÁ SYNAGÓGA ŽILINA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  POVAŽIE - NOVÁ SYNAGÓGA ŽILINA TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Nová Snangóga Žilina Považie Nová Snangóga Žilina Považie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV MESTSKÁ TURISTIKA SYNAGÓGA TOP na SLOVENSKU XPLÓR TIP – patrí k jedinečným pamiatkam modernej architektúry. NOVÁ SYNAGÓGA V ŽILINE NÁRODNÁ KULT PAMIATKA ŽILINA EXPOZÍCIA VÝSTAVA REGIÓN: POVAŽIE ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: 49.224628, 18.737186 novaSynagoga.sk 344 mnm ŽILINA +421 905 854759 ► MAPA ► REGIÓN POVAŽIE ► SK.06.11.04 NOVÁ SYNAGÓGA ŽILINA XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ 1/8 map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► Love It Love It Love It NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje? POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA: 27. apríla 2021, 17:19:52 OTVÁRACIE DOBY Streda - Nedeľa 13:00 - 19:00 POPLATOK ZA VSTUP zadarmo Vstup objavuj&spoznaj REGIÓN POVAŽIE ► 50x HISTORICKÉ i P 10x KULTÚRNE a TECHNICKÉ i P 5x PRÍRODNÉ i P 8x ŠPORTOVÉ i P Trenčiansky hrad Katedrárla najsvätejšej trojice Žilina Dubnická grotta Trenčiansky hrad 1/73 SPRIEVODCA Neologická synagóga je od roku 1963 je národnou kultúrnou pamiatkou. Cieľom obnovy synagógy je podpora zachovania židovských kultúrnych pamiatok, zároveň však aby sa v týchto pamiatkach diali zaujímavé veci pre súčasníkov, aby bola v týchto pamiatkach prezentovaná aj kultúra, história a osudy Židov na Slovensku. Židovská náboženská obec v Žiline pamiatku symbolicky prenajala občianskemu združeniu Truc sphérique na 30 rokov.

 • REGIÓN POVAŽIE | Xplór - #srdcomPoSK

  Región patrí medzi najväčšie s pestrými možnosťami pre návštevníkov, je bohatý na monumentálne pamiatky. prírodné prostredie kultúrne pamiatky dedinky Bytčiansky zámok hrad Budatín Trenčiansky hrad Bystrica Tematín Beckov Čachtice Piešťany Trenčianske Teplice Nimnica Strážovské vrchy Súľovské skaly Manínska tiesňava Biele Karpaty Galanta Piešťany Trenčín Žilina Krásne , miest a mestečiek, roztrúsené s typickým folklórom a tradíciami a množstvo kultúrnych podujatí organizovaných počas roka lákajú turistov k návšteve tohto malebného kúska Slovenska. Historicky najzaujímavejší a najznámejší je - dominanta Považia s pamiatkami z čias Veľkomoravskej ríše.

 • KOSTOL SVÄTÉHO FRANTIŠKA XAVERSKÉHO TRENČÍN | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Je dominantou západnej časti Mierového námestia a právom patrí medzi najkrajšie sakrálne barokové pamiatky na Slovensku. Na začiatku Mierového námestia stojí hotel Elizabeth, dávnejšie to bol hotel Tatra. Na jeho poschodí si môžete cez sklenenú stenu prečítať vytesanú do hradnej kamennej steny nápis veliteľa rímskej légie Maximianusa venovaný pamiatke víťazstva Rimanov nad germánskymi Kvádmi. Latinský nápis na skale Trenčianskeho hradu pochádza z roku 179 a je najsevernejšou pamiatkou na pobyt Rimanov v strednej Európe. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom.

 • REGIÓN ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY | Xplór - #srdcomPoSK

  REGIÓN ŠARIŠ a VÝCHODNÉ KARPATY TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ REGIÓN ŠARIŠ podmanivou prírodou kultúrnych cirkevných pamiatok Východné Karpaty divokej prírody drevené kostolíky leží v severnej časti východného Slovenska. K najnavštevovanejším mestám oblasti patrí so svojimi historickými pamiatkami, ktorý je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a centrum regiónu . Nádherné prírodné scenérie, kultúrne pamiatky, špecifický folklór s rusínskymi prvkami, ako aj stále sa zvyšujúca úroveň služieb v oblasti cestovného ruchu sú prísľubom príjemne strávených chvíľ. Za zmienku stoja aj pamiatky technického charakteru ako soľné bane v Prešove Solivare alebo Opálové bane pod Dubníkom. Boje počas 2. svetovej vojny pripomína viacero vojenských pamiatok v okolí Duklianskeho priesmyku.

 • GOTICKÁ RADNICA SPIŠSKĚ VLACHY | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Zo všetkých smerov treba nasmerovať do stredu mesta, kde v okruhu 300 metrov nájdete všetky pamiatky z historického centra mesta. Medzi historické pamiatky mesta patrí aj pôvodne románsky kostol sv. Tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom Pamiatka UNESCO - Spišský hrad - východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Pamiatka UNESCO - Spišská Kapitula - Levoča je mesto na severovýchodnom Slovensku, ležiace v Prešovskom kraji. Pamiatka UNESCO – Levoča - kostol sv.

 • REGIÓN GEMER | Xplór - #srdcomPoSK

  Unikátnymi pamiatkami železiarskej výroby v 19. storočí sú tri zachované vysoké pece v Nižnej Slanej, Vlachove a v Sirku-Červeňanoch. Medzi najvýznamnejšie historické pamiatky mesta patrí Kostol sv. V lete sú hlavnými atrakciami hojne navštevované pamiatky stredoveký , poľovníčky s parkom v , zrúcanina , historické centrá a a umelá vodná plocha na .

 • SKALNÝ HRÍB MARKUŠOVCE | Xplór #srdcomPoSlovensku

  Markušovský skalný hríb je súčasťou Národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny. Aj keď nie je dokončený, postavená časť budovy je najkrajšou rokokovou stavebnou pamiatkou na Spiši. Obec sa môže popýšiť viacerými kultúrnymi a historickými pamiatkami. Pamiatka UNESCO označovaná, aj ako „Slovenský Vatikán“. Nájdete tu mnohé pamiatky ako napríklad kostol sv.

 • KAŠTIEĽ ŠAĽA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  POVAŽIE - KAŠTIEĽ ŠAĽA TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Kaštieľ Šaľa Považie Kaštieľ Šaľa Považie 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV MESTSKÁ TURISTIKA KAŠTIEĽ TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP - akoby kópia renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči, je najstaršou a najhodnotnejšou kultúrnou aj historickou pamiatkou Šale. Nájdete tu aj chránenú kultúrnu pamiatku „Roľnícky dom“, ktorý bol postavený ešte v roku 1730 a dodnes si zachoval originálny ráz s trstinovou strechou. V okruhu 30. km sú mestá ako Nitra, Sereď, Nové zámky, Galanta alebo Dunajská Streda, kde môžete nájsť veľa zaujímavých pamiatok. Pár tipov pre turistov v okolí. - Kaštieľ a park, ktorý dali v centre obce Tomášikovo postaviť v roku 1760 Esterházyovci, je naša Národná kultúrna pamiatka, nie je však v súčasnosti verejnosti prístupný. Mesto Galanta, ležiace na juhozápadnom Slovensku sa môže popýšiť viacerými kultúrno-historickými pamiatkami.

 • VYSOKÁ PEC SIRK

  Pec na železo ktorej torzo zostalo predstavuje významnú technickú pamiatku. Patrí medzi tri najvýznamnejšie technické pamiatky na železnej trase Gemerom. Ako kultúrnu pamiatku ju v roku 1970 obnovilo Slovenské technické múzeum. Hrad Rákoš - Dominantou a zároveň najvzácnejšou pamiatkou obce Rákoš je stredoveký románsko-gotický kostolík na návrší nad dedinou, postavený v polovici 13. storočia. Táto jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

 • MESTSKÁ RADNICA ŽILINA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  MESTSKÁ RADNICA ŽILINA NÁRODNÁ KULT PAMIATKA ŽILINA SECESIA NÁMESTIE REGIÓN: POVAŽIE ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: 49.223509, 18.740188 tikZilina.eu/staraRadnica 349 mnm ŽILINA +421 907 845 567 ► MAPA ► REGIÓN POVAŽIE ► SK.06.11.07 MESTSKÁ RADNICA ŽILINA XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ 1/8 map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► Love It Love It Love It NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje? Žilinská mestská kniha je najstaršia a najvýznamnejšia jazyková a právna pamiatka Slovenska. Významnou secesnou pamiatkou, ktorá pripomína viedenský zámok Belveder, je Rosenfeldov palác zo začiatku 20. storočia. Oproti nemu sa nachádza Neologická synagóga, odborníci ju radia k jedinečným stavebným pamiatkam. Za najstaršiu pamiatku v Žiline môžeme považovať v časti Dolné Rudiny.

 • MESTSKÉ OPEVNENIE LEVOČA | Xplór #srdcomPoSlovensku

  MESTSKÉ OPEVNENIE V LEVOČI NÁRODNÁ KULT PAMIATKA LEVOČA STREDOVEK HRADBY REGIÓN: SPIŠ a PIENINY ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► ► MAPA ► REGIÓN SPIŠ a PIENINY ► SK.25.05.07 MESTSKÉ OPEVNENIE LEVOČA XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ 1/8 Love It Love It Love It 11x HISTORICKÉ i P 4x KULTÚRNE a TECHNICKÉ i P 2x PRÍRODNÉ i P 2x ŠPORTOVÉ i P Bratislavský hrad Slnečné jazerá senec Pieskovec Sandberg Bratislavský hrad 1/18 NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje? Jakuba s nádhernými oltármi Majstra Pavla alebo meštianske domy, ktoré lemujú historické centrum a iné kultúrne pamiatky. V súčasnosti mesto stále obnovuje hradby, čo sa mu aj darí ale stále získava prostriedky na ich renováciu a tak sa snaží udržať našu kultúrnu pamiatku. Zaujímavosti a tipy Na území sídla Levoča je v zozname pamiatkového fondu SR zapísaných 305 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok, 347 pamiatkových objektov, 284 hnuteľných národných kultúrnych pamiatok a 823 pamiatkových objektov.

 • KAŠTIEĽ MOŠOVCE

  TURIEC - KAŠTIEĽ MOŠOVCE TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE Kaštieľ Mošovce Turiec Kaštieľ Mošovce Turiec 1/1 VHODNÉ PRE DETI VHODNÉ PRE SENIOROV VIDIEK KAŠTIEĽ TOP v REGIÓNE XPLÓR TIP – turčianska obec Mošovce je známa viacerými turistickými pamiatkami a zaujímavosťami. Medzi najvýznamnejšie pamiatky obce patrí krásny kaštieľ, dnes trojhviezdičkový hotel s bezbariérovým prístupom. Radí sa medzi najzaujímavejšie a najkrajšie historické pamiatky regiónu Turiec. Kaštieľ i park patria medzi chránené kultúrne pamiatky, preto sú priam stvorené na oddych a kultúrne vyžitie pre hostí i návštevníkov. KAŠTIEĽ MOŠOVCE NÁRODNÁ KULT PAMIATKA ROKOKO KLASICIZMUS PARK REGIÓN: TURIEC a VEĽKÁ FATRA ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: 48.910108, 18.888853 kastielMosovce.sk 490 mnm - +421 905 583 702 ► MAPA ► REGIÓN TURIEC a VEĽKÁ FATRA ► SK.11.00.09 KAŠTIEĽ MOŠOVCE 1/8 XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► Love It Love It Love It 11x HISTORICKÉ i P 4x KULTÚRNE a TECHNICKÉ i P 2x PRÍRODNÉ i P 2x ŠPORTOVÉ i P Bratislavský hrad Slnečné jazerá senec Pieskovec Sandberg Bratislavský hrad 1/18 NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

 • KAŠTIEĽ HODKOVCE | Xplór #srdcomPoSlovensku

  KAŠTIEĽ HODKOVCE NÁRODNÁ KULT PAMIATKA BAROK HISTORICKÁ BUDOVA PARK REGIÓN: SPIŠ a PIENINY ► LOKALITA: NADMORSKÁ VÝŠKA: GPS: ► WEB: ► TEL: map texture GoogleEarth MAPA SLOVENSKO ► ► MAPA ► REGIÓN SPIŠ a PIENINY ► SK.25.00.37 KAŠTIEĽ HODKOVCE XPLÓR eSHOP PRESKÚMAJ 1/8 Love It Love It Love It 11x HISTORICKÉ i P 4x KULTÚRNE a TECHNICKÉ i P 2x PRÍRODNÉ i P 2x ŠPORTOVÉ i P Bratislavský hrad Slnečné jazerá senec Pieskovec Sandberg Bratislavský hrad 1/18 NAHLÁSENIE ÚDAJOV Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje? V interiéri sa nachádzajú viaceré gotické plastiky zo začiatku 15. storočia a kamenná krstiteľnica z 13. storočia. Je národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Spolu s inými pamiatkami v okolí Spišského hradu je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nájdete tu mnohé pamiatky ako napríklad kostol sv.