lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - EVANJELICKÝ KOSTOL MYJAVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Evanjelický kostol Myjava
Evanjelický kostol Myjava

Evanjelický kostol Myjava
Evanjelický kostol Myjava

1/1
icon_STARS 5.0.png

EVANJELICKÝ KOSTOL MYJAVA - kostol z konca 18. storočia s vežou vysokou 67 metrov o ktorej Myjavčania spievajú vo svojej hymne. Bol dostavaný roku 1785 v rovnakom čase, keď sa uskutočnilo prvé sčítanie ľudu v Uhorsku. Výhľad z nej je naozaj parádny. Radosť si pozrieť z neho Medzinárodný folklórny festival Myjava v júni alebo Michalský jarmok v septembri.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

301 mnm

MYJAVA

+421 34 621 20 47

icon_HOME.png

SK.03.06.02

EVANJELICKÝ KOSTOL MYJAVA

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KOSTOL.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.03.06.02
ZÁHORIE - EVANJELICKÝ KOSTOL MYJAVA
Evanjelický kostol Myjava
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 11:59:58

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

sprístupnený denne

počas bohoslužieb

POPLATOK ZA VSTUP

dobrovoľné

Vstupné

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku kostolu dostať ?


Kostol stojí v južnej časti mesta Myjava pri námestí M. R. Štefánika, ktoré leží na pobreží rieky Myjava a na ktorom je možné aj parkovať.


Trochu z histórie


Myjava si v 17. a 18. storočí prešla takmer dvesto ročným obdobím náboženských nepokojov a náboženského útlaku. Myjavčania sa na obranu svojej evanjelickej viery pridali k povstalcom Gabriela Bethléna. V odvete za tieto aktivity bola Myjava vyrabovaná, sčasti vypálená a o život pritom prišlo 80 obyvateľov.


Ďalšie napredovanie Myjavy poznačili náboženské nepokoje a s nimi účasť Myjavčanov v ďalších proti habsburských povstaniach ako v roku 1646 na povstaní Juraja Rákociho. Krátko na to Myjava zažila ďalšiu pohromu od turecko-tatárskeho vojska, ktoré ju v roku 1663 trikrát vyrabovalo, vypálilo a do zajatia odvlieklo alebo usmrtilo 707 obyvateľov.

Nová vlna rekatolizácie, spojená s odoberaním evanjelických kostolov potom nastala po Wesselényiho sprisahaní. V roku 1704 sa obyvatelia tohto kraja pripojili k povstaniu Františka Rákociho II., začo bola Myjava štyrikrát vyrabovaná a vypálená.


Náboženský útlak pominul až nástupom rakúskeho cisára Jozefa II. Situácia sa zmenila vďaka reformám a Tolerančnému patentu vydaných cisárom Jozefom II. Myjavčania si obnovili evanjelickú cirkev a v roku 1785 postavili aj nový evanjelický chrám. Bolo to za pôsobenia Jura Jozeefyho keď bol za 18 mesiacov vybudovaný tento, už tretí myjavský evanjelický tolerančný kostol.  Kostol bol dokončený a vysvätený v roku 1785 ešte bez veže. Tá bola dokončená v roku 1856 a je dodnes dominantou Myjavy. Na vežu osadili zvony vyrobené v roku 1847 vo Viedni pomenované veľký "Median", stredný "svätý Ján" a malý "Burian". Prvé vežové hodiny zostrojil brezovský náturista Pavel Talo. Kostol bol postupom času viac krát obnovovaný, posledná komplexná obnova skončila v roku1985 kedy bola urobená výmena pôvodnej drevenej konštrukcie veže za oceľovú.


Pár tipov pre turistov v okolí


Čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


Hrad Beckov - hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


Mohyla Milana Rastislava Štefánika - na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png