lista s ornamentom.png

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

SK.03.06.02

evanjelicky-kostol-myjava

záhorie - evanjelický kostol myjava

icon_STARS 5.0.png
.evanjelický kostol myjava
.evanjelický kostol myjava

press to zoom
.evanjelický kostol myjava
.evanjelický kostol myjava

press to zoom
1/1
icon_hist_KOSTOL.png

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

301 mnm

myjava

+421 34 621 20 47

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
SK.03.06.02
záhorie - evanjelický kostol myjava
.evanjelický kostol myjava

.evanjelický kostol myjava - kostol z konca 18. storočia s vežou vysokou 67 metrov o ktorej Myjavčania spievajú vo svojej hymne. Bol dostavaný roku 1785 v rovnakom čase, keď sa uskutočnilo prvé sčítanie ľudu v Uhorsku. Výhľad z nej je naozaj parádny. Radosť si pozrieť z neho Medzinárodný folklórny festival Myjava v júni alebo Michalský jarmok v septembri.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodcaako sa dá ku kostolu dostať ?


kostol stojí v južnej časti mesta Myjava pri námestí M. R. Štefánika, ktoré leží na pobreží rieky Myjava a na ktorom je možné aj parkovať.


trochu z histórie


myjava si v 17. a 18. storočí prešla takmer dvesto ročným obdobím náboženských nepokojov a náboženského útlaku. Myjavčania sa na obranu svojej evanjelickej viery pridali k povstalcom Gabriela Bethléna. V odvete za tieto aktivity bola Myjava vyrabovaná, sčasti vypálená a o život pritom prišlo 80 obyvateľov.


ďalšie napredovanie Myjavy poznačili náboženské nepokoje a s nimi účasť Myjavčanov v ďalších proti habsburských povstaniach ako v roku 1646 na povstaní Juraja Rákociho. Krátko na to Myjava zažila ďalšiu pohromu od turecko-tatárskeho vojska, ktoré ju v roku 1663 trikrát vyrabovalo, vypálilo a do zajatia odvlieklo alebo usmrtilo 707 obyvateľov.


nová vlna rekatolizácie, spojená s odoberaním evanjelických kostolov potom nastala po Wesselényiho sprisahaní. V roku 1704 sa obyvatelia tohto kraja pripojili k povstaniu Františka Rákociho II., začo bola Myjava štyrikrát vyrabovaná a vypálená.


náboženský útlak pominul až nástupom rakúskeho cisára Jozefa II. Situácia sa zmenila vďaka reformám a Tolerančnému patentu vydaných cisárom Jozefom II. Myjavčania si obnovili evanjelickú cirkev a v roku 1785 postavili aj nový evanjelický chrám. Bolo to za pôsobenia Jura Jozeefyho keď bol za 18 mesiacov vybudovaný tento, už tretí myjavský evanjelický tolerančný kostol.  Kostol bol dokončený a vysvätený v roku 1785 ešte bez veže. Tá bola dokončená v roku 1856 a je dodnes dominantou Myjavy. Na vežu osadili zvony vyrobené v roku 1847 vo Viedni pomenované veľký "Median", stredný "svätý Ján" a malý "Burian". Prvé vežové hodiny zostrojil brezovský náturista Pavel Talo. Kostol bol postupom času viac krát obnovovaný, posledná komplexná obnova skončila v roku1985 kedy bola urobená výmena pôvodnej drevenej konštrukcie veže za oceľovú.


pár tipov pre turistov v okolí


čachtický hrad - tajomný, legendami preslávený vďaka grófke Alžbete Báthoryovej, ktorá tu údajne mučila mladé dievčatá. Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a plnil strážnu funkciu západnej časti Uhorska. Už od počiatku bol vybudovaný ako mohutná pevnosť a nikdy sa nestal prepychovým sídlom. V súčasnosti je Čachtický hrad zrúcanina, ktorá si zachovala časti pôvodného opevnenia.


hrad beckov - hrad, ktorý pochádza z 12. storočia, sa nachádza priamo nad obcou Beckov. V minulosti slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska. Patrí medzi naše najkrajšie hrady.


mohyla milana rastislava štefánika - na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2021, 13:52:57

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór