top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

165 mnm

malacky

+ 421 34 381 1909

.františkánsky kláštor malacky – túto očarujúcu sakrálnu pamiatku nájdete v Malackách. Na mieste dnešného františkánskeho kostola však najskôr stál renesančný kaštielik. Ten bol v roku 1624 prestavaný grófom Pavolom Pálfim na kláštor, ku ktorému bol pristavaný kostol.

františkánsky kláštor malacky

františkánsky kláštor malacky

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

sprístupnený denne

počas bohoslužieb

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


františkánsky kláštor malacky

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa ku kláštoru dostanete?


vjazd do areálu kláštora je umožnený len vozidlám so špeciálnym povolením. Ak chcete zaparkovať v okolí, odporúčame vám využiť parkovisko na Mierovom námestí oproti mestskému parku. Ďalšou možnosťou sú parkoviská v okolí mestského úradu (inkubátora) alebo parkovacie miesta pozdĺžne s Radlinského ulicou či pri . Spomenuté možnosti parkovania sú vyznačené na mape.


kúsok z histórie kaštieľa


táto unikátna pamiatka bola pôvodne renesančným kaštielikom. Pavol IV. Pálfi však prestavil kaštielik na františkánsky kláštor a povolal tam rád františkánov. Tiež k nemu pristavil kostol. Tieto práce sa začali v roku 1647 a už o päť rokov mali františkáni svoj vlastný kláštor. Dokončený bol v roku 1653 a vysvätil ho čanádsky biskup Tomáš Pálfi až v decembri 1660. Kostol je s kláštorom spojený chodbami a chórom. Chrámová loď je v barokovom štýle. Po jej bokoch sú kaplnky a vpredu je zakončená svätyňou, kde je umiestnený hlavný oltár. Ako náhle niekto vstúpi do kostola, okamžite si všimne hlavný oltár. Ten pochádza z prvej polovice 18. storočia a celý je z dreva a bohato pozlátený. Kláštor mal vlastnú školu. Išlo o gymnázium, ktoré tu pôsobilo v prvej polovici 20. storočia. Toto gymnázium patrilo medzi najvýznamnejšie školy v Československu. Takisto ako chrám, aj kláštor je zasvätený Nepoškvrnenému Počatiu Panny Márie. Svedčí o tom aj ústredný motív zadnej dekoratívnej časti – socha Panny Márie v nadživotnej veľkosti.


čo kaštieľ ponúka?


v chráme sa nachádza hlavný oltár a tiež tri bočné oltáre. V roku 1723 dva z nich darovala manželka Leopolda Pálfiho grófka Antonia Mária de Souchés. Počas prvej svetovej vojny prišiel kostol o zvony i cínové píšťaly do organu. V juhozápadnej časti kostola je umiestnená kaplnka Svätých schodov, symbolizujúca schody, po ktorých kráčal Kristus v Jeruzaleme k Pilátovi pontskému.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:55:04

bottom of page