top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

480 mnm

-

+421 34 628 2423

.hrad branč- Záhorie sa len tak hemží zrúcaninami. Jednou z nich je aj zrúcanina hradu Branč, ktorá hrdo stojí nad obcou Podbranč. Ak sa rozhodnete navštíviť jeden z najkrajších objektov na Myjave, určite Vás očarí nádherný výhľad na Myjavskú pahorkatinu a Biele Karpaty.

hrad branč

hrad branč

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

0,80 €

0,50 €

0,30 €

dospelí 

študenti

seniori, deti

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


hrad branč

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


prístup


hrad Branč sa vypína nad obcou Podbranč - Podzamok vo výške 480 m.n.m. Hrad je prístupný celoročne. Cesta k nemu nie je žiadna náročná túra preto je vhodná aj pre tých najmenších. Pod hradom sa nachádza menšie parkovisko a odtiaľ je to už len pár minút stúpania k zrúcanine hradu Branč. Ak nenájdete voľné miesto na parkovanie priamo pod hradom, auto môžete zaparkovať aj pri cintoríne v obci a odtiaľ sa vydať po vlastných. Vrele odporúčame ísť k hradu aj na bycikli keďže kopaničiarsky kraj ponúka krásne cyklotrasy.


okolie hradu je ideálne miesto na nedeľný piknik s rodinou. Možno nájdete aj útulnú lavičku pod stromom s romantickým výhľadom okolitú prírodu.


história hradu


kopec na ktorom hrad stojí bol pomerne ľahko prístupný, jeho obrana sa preto musela neustále zdokonaľovať. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1317. Hrad bol postavený pravdepodobne o niečo skôr, niekedy medzi rokmi 1251-1261. Svedčí o tom archeologický nález mincí s uvedenými rokmi. Postaviť ho dal magister Aba z Hlohovca.


na hrade sa vystriedalo asi 40 majiteľov. V roku 1309 bol jeho majiteľom Matúš Čák Trenčianský. Od roku 1394 tu krátko vládol i Žigmunt Luxemburský. Dal prestavať hrad na typicky gotický skalný hrad s útočnou vežou, palácom, kaplnkou a vysokým hradbovým obvodovým múrom. V 16. storočí Branč získal František Nyáry, ktorý si zobral za manželku dcéru majiteľa Korlátskeho hradu. Žili tu s rodinou i poslední príslušníci rodu. Neskôr si postavili nový kaštieľ v Sobotišti. Toto sídlo bolo pre nich pohodlnejšie a tak sa tam presťahovali aj so zariadením. Hrad ostal prázdny a od tej doby pomaly chátral.


v období tureckých vojen sa stal opustený hrad útočiskom pre okolité obyvateľstvo. V rokoch 1674-1675 bol Branč prechodnou väznicou protestantských kňazov odsúdených na galeje. Na ich pamiatku tu dnes stojí pamätník, ktorý pripomína utrpenie týchto kňazov. Na ich počesť sa tu každoročne konajú bohoslužby. Pomník bol postavený v roku 1939 na západnej plošine.


opustená stavba nakoniec definitívne podľahla Turkom.

Hrad tvoria dve hlavné časti: dolný hrad a stredný hrad. Stredný hrad delí od dolného hradu hlboká priekopa. Aj na mieste kde je zem rovná, bola v minulosti priekopa dlhá 80 m. Ak chcel hrad niekto napadnúť, musel priekopu zdolať a to pod priamou paľbou obrancov hradu. Stredný hrad sa ďalej delí na: nádvorie a obytnú časť kde bolo 40 izieb.


súčasnosť


v roku 1968 sa na hrade konala pamiatková obnova, nebola však dokončená. O 10 rokov neskôr, v roku 1978 tu bol zrealizovaný archeologický výskum.


zrúcanina hradu Branč patrí obci Branč. Tá získala dotácie z eurofondov na obnovu najviac ohrozených častí hradu – premostenia stredného hradu a schodiská do bašty.


krásna dievčina


návštevu hradu odporúčame najmä slobodným mládencom. Blúdi tu vraj duch krásnej dievčiny, ktorú preklial jej vlastný otec, hradný pán. Nemohol sa už viac pozerať na dcérinu prieberčivosť pri výbere ženícha. Hľadá ho teda dodnes. Ak sa rozhodnete kliatbu zrušiť musíte byť naozaj odvážny a ničoho sa nebáť. Dievčina sa mení na rôzne potvory a len odvážlivec, ktorý pred ňou neutečie môže získať jej srdce.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:54:15

bottom of page