top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

202 mnm

senica

+421 34 651 2937

.kaštieľ a galéria senica - Neskorobarokový kaštieľ bol vybudovaný v roku 1760. V rokoch 1978 až 1984 bol kaštieľ zrenovovaný a odvtedy je sídlom Záhorskej galérie Jána Mudrocha, ktorá dokumentuje vývoj a súčasnosť výtvarného umenia záhorského regiónu.

kaštieľ a galéria senica

kaštieľ a galéria senica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

pondelok - piatok

sobota

nedeľa09:00 - 17:00

zatvorené

13:00 - 17:00

2,00 €

1,00 €

dospelí

zľavnené

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


kaštieľ a galéria senica

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca

 


ako sa dá ku kaštieľu dostať a čo všetko môžete v kaštieli dnes vidieť ?


senica je okresné mesto, administratívne a hospodárske centrom Záhoria. Kaštieľ je postavený približne v strede mesta na Sadovej ulici. Je umiestnený do areálu parku, ktorý bol pôvodne oveľa rozsiahlejší.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


majestátna neskorobaroková budova kaštieľa, v ktorej galéria sídli, má v priľahlom parku štyri sochárske diela, ktoré tvoria stálu exteriérovú expozíciu inštitúcie. Záhorská galéria Jána Mudrocha vznikla ako regionálne pracovisko na dokumentáciu a prezentáciu záhorského výtvarného umenia. Umelecké zbierky sa zhromažďovali v Záhorskom múzeu v Skalici už od polovice 60. rokov 20. storočia. Jednotlivé časti expozície reprezentujú maľbu, plastiku, grafiku a kresbu.


galéria nepravidelne usporadúva letnú expozíciu " Umelci Záhoria", ktorá je zostavená z najhodnotnejších diel. Galéria organizuje príležitostne aj výstavy českých a moravských umelcov.


najzaujímavejšou sakrálnou pamiatkou mesta Senica je rímsko-katolícky kostol Navštívenia Panny Márie. Postavili ho ako protestantský kostol v roku 1631 na mieste starého gotického farského kostola.


pár tipov pre turistov v okolí


kunovská vodná nádrž – neďaleko, okolo 6 km severne od Senice, upravené pláže v prijemnom lesnom prostredí, určené pre milovníkov letnej rekreácie.


nyaryiovský kaštieľ sobotište - 10 km severne v záhorskej obci Sobotište, ležiacej na juhozápadnom Slovensku. Renesančne barokový tzv. Veľký alebo Nyaryiovský kaštieľ s nárožnými vežami stojí na námestí. V objekte kaštieľa sa nachádza Múzeum Samuela Jurkoviča s expozíciou dejín slovenského družstevníctva.


vyhliadková veža hrajky - 5 km západne od Myjavy nájdete Vyhliadkovú vežu Hrajky, ktorá sa nachádza na rovnomennom vrchu Myjavskej pahorkatiny, neďaleko obce Turá Lúka a hlavnej cesty z Myjavy do Sobotišťa. 10 metrov a ponúka turistom pôsobivý výhľad do doliny rieky Myjava, na časť Myjavskej pahorkatiny, Bielych Karpát a čiastočne i Považského Inovca.


rozhľadňa lipovec - Rozhľadňa Lipovec je približne 6 metrov vysoká stavba, zasadená do kopaničiarskeho kraja Myjavskej pahorkatiny. Rozhľadňa sa nachádza neďaleko obce Prietrž, pri osade U Rehušov. Rozhľadňa Lipovec je, tak ako mnohé iné rozhľadne na Záhorí, veľmi dobre dostupná autom.


rozhľadňa žalostiná - rozhľadňa na veľmi peknom rovnomennom vrchole vo výške 621 metrov. Na Žalostinú sa dá dostať autom cez Senicu, Sobotište a Vrbovce. Vo Vrbovciach sa môžete rozhodnúť, či podniknúť výstup modrou alebo žltou značkou až na vrchol Žalostinej.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

30. januára 2023, 16:37:35

bottom of page