lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - KAŠTIEĽ A GALÉRIA SENICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ a galéria Senica
Kaštieľ a galéria Senica

Kaštieľ a galéria Senica
Kaštieľ a galéria Senica

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ A GALÉRIA SENICA - Neskorobarokový kaštieľ bol vybudovaný v roku 1760. V rokoch 1978 až 1984 bol kaštieľ zrenovovaný a odvtedy je sídlom Záhorskej galérie Jána Mudrocha, ktorá dokumentuje vývoj a súčasnosť výtvarného umenia záhorského regiónu.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

202 mnm

SENICA

+421 34 651 2937

icon_HOME.png

SK.03.02.02

KAŠTIEĽ A GALÉRIA SENICA

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KOSTOL.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.03.02.02
ZÁHORIE - KAŠTIEĽ A GALÉRIA SENICA
Kaštieľ a galéria Senica
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 11:45:22

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Utorok - Piatok


Sobota

Nedeľa 08:00 - 11:30

12.30 – 16.00


09:00 - 13:00

13:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

1,00 €

0,50 €

dospelí

seniori, študenti, deti

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať a čo všetko môžete v kaštieli dnes vidieť ?


Senica je okresné mesto, administratívne a hospodárske centrom Záhoria. Kaštieľ je postavený približne v strede mesta na Sadovej ulici. Je umiestnený do areálu parku, ktorý bol pôvodne oveľa rozsiahlejší.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


Majestátna neskorobaroková budova kaštieľa, v ktorej galéria sídli, má v priľahlom parku štyri sochárske diela, ktoré tvoria stálu exteriérovú expozíciu inštitúcie. Záhorská galéria Jána Mudrocha vznikla ako regionálne pracovisko na dokumentáciu a prezentáciu záhorského výtvarného umenia. Umelecké zbierky sa zhromažďovali v Záhorskom múzeu v Skalici už od polovice 60. rokov 20. storočia. Jednotlivé časti expozície reprezentujú maľbu, plastiku, grafiku a kresbu.

Galéria nepravidelne usporadúva letnú expozíciu " Umelci Záhoria", ktorá je zostavená z najhodnotnejších diel. Galéria organizuje príležitostne aj výstavy českých a moravských umelcov.

Najzaujímavejšou sakrálnou pamiatkou mesta Senica je rímsko-katolícky kostol Navštívenia Panny Márie. Postavili ho ako protestantský kostol v roku 1631 na mieste starého gotického farského kostola.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Kunovská vodná nádrž – neďaleko, okolo 6 km severne od Senice, upravené pláže v prijemnom lesnom prostredí, určené pre milovníkov letnej rekreácie.

Nyaryiovský kaštieľ Sobotište - 10 km severne v záhorskej obci Sobotište, ležiacej na juhozápadnom Slovensku. Renesančne barokový tzv. Veľký alebo Nyaryiovský kaštieľ s nárožnými vežami stojí na námestí. V objekte kaštieľa sa nachádza Múzeum Samuela Jurkoviča s expozíciou dejín slovenského družstevníctva.

Výhliadková veža Hrajky - 5 km západne od Myjavy nájdete Vyhliadkovú vežu Hrajky, ktorá sa nachádza na rovnomennom vrchu Myjavskej pahorkatiny, neďaleko obce Turá Lúka a hlavnej cesty z Myjavy do Sobotišťa. 10 metrov a ponúka turistom pôsobivý výhľad do doliny rieky Myjava, na časť Myjavskej pahorkatiny, Bielych Karpát a čiastočne i Považského Inovca.

Rozhľadňa Lipovec - Rozhľadňa Lipovec je približne 6 metrov vysoká stavba, zasadená do kopaničiarskeho kraja Myjavskej pahorkatiny. Rozhľadňa sa nachádza neďaleko obce Prietrž, pri osade U Rehušov. Rozhľadňa Lipovec je, tak ako mnohé iné rozhľadne na Záhorí, veľmi dobre dostupná autom.

Rozhľadňa Žalostiná - rozhľadňa na veľmi peknom rovnomennom vrchole vo výške 621 metrov. Na Žalostinú sa dá dostať autom cez Senicu, Sobotište a Vrbovce. Vo Vrbovciach sa môžete rozhodnúť, či podniknúť výstup modrou alebo žltou značkou až na vrchol Žalostinej.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png