lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - KAŠTIEĽ JABLONICA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Jablonica Záhorie
Kaštieľ Jablonica Záhorie

Kaštieľ Jablonica Záhorie
Kaštieľ Jablonica Záhorie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ JABLONICA - kaštieľ s priľahlým parkom, pôvodne barokový z konca 16. storočia, neskôr prestavovaný, upravovaný a reštaurovaný, je významnou dominantou obce Jablonice. Kaštieľ je registrovaný v zozname národných kultúrnych pamiatok.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

205 mnm

+421 918 890 660

icon_HOME.png

SK.03.00.18

KAŠTIEĽ JABLONICA

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KOSTOL.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.03.00.18
ZÁHORIE - KAŠTIEĽ JABLONICA
Kaštieľ Jablonica Záhorie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 11:45:55

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

nesprístupnené

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo 

Vstupné 

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


Do Jablonice je to možné autom, ale je možné použiť aj vlakovú alebo autobusovú dopravu. Kaštieľ sa nachádza hneď pri hlavnej ceste v severnej časti obce pri rieke Myjave, oproti kostolu sv. Štefana. Hneď pri kaštieli, v bývalom parku, je dnes futbalové ihrisko.


Čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ? Trochu z histórie.


Terajší kaštieľ bol vybudovaný po roku 1663 v barokovom slohu, vyhorel však počas tureckého vpádu. Neskôr, v sedemdesiatych rokoch 18. storočia bol upravený v barokovo-klasicistickom slohu. Ku kaštieľu patrí baroková trojkrídlová hospodárska budova a anglický park.

V máji 1935 bol predaný kaštieľ s príslušenstvom a parkom Hospodárskemu družstvu v Senici na skladovanie obilia. Počas vojny tu bolo ubytované nemecké vojsko. Po vojne bola budova používaná ako základná škola. V roku 1968 bol kaštieľ predaný štátnemu podniku Zberné suroviny.

Momentálne sa o kaštieľ stará občianske združenie ktoré by chcelo kaštieľ premeniť na hotel s reštauráciou, malé múzeum, knižnicu a chcú aj revitalizovať pôvodný anglický park.


Pár tipov pre turistov v okolí.


Molpír - archeologické nálezisko 15 km južne pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.

Smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí 16 km južne nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika - sa nachádza 18 km východne na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.

Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej - zrúcanina 20 km juhovýchodne pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.

Dobrá Voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, 30 km východne nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.

Rozhľadňa Vápenná - rozhľadňa na vrchu Vápenná 22 km na východ nad Sološnicou. Vrch, nazývaný aj Roštún, je jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát. Keďže ide s 752 m.n.m o tretí najvyšší vrch Malých Karpát je z neho veľmi pekný výhľad po okolí.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png