top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

205 mnm

-

+421 918 890 660

.kaštieľ jablonica - kaštieľ s priľahlým parkom, pôvodne barokový z konca 16. storočia, neskôr prestavovaný, upravovaný a reštaurovaný, je významnou dominantou obce Jablonice. Kaštieľ je registrovaný v zozname národných kultúrnych pamiatok.

kaštieľ jablonica

kaštieľ jablonica

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

verejnosti neprístupný

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


kaštieľ jablonica

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


do Jablonice je to možné autom, ale je možné použiť aj vlakovú alebo autobusovú dopravu. Kaštieľ sa nachádza hneď pri hlavnej ceste v severnej časti obce pri rieke Myjave, oproti kostolu sv. Štefana. Hneď pri kaštieli, v bývalom parku, je dnes futbalové ihrisko.


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ? trochu z histórie


terajší kaštieľ bol vybudovaný po roku 1663 v barokovom slohu, vyhorel však počas tureckého vpádu. Neskôr, v sedemdesiatych rokoch 18. storočia bol upravený v barokovo-klasicistickom slohu. Ku kaštieľu patrí baroková trojkrídlová hospodárska budova a anglický park.


v máji 1935 bol predaný kaštieľ s príslušenstvom a parkom Hospodárskemu družstvu v Senici na skladovanie obilia. Počas vojny tu bolo ubytované nemecké vojsko. Po vojne bola budova používaná ako základná škola. V roku 1968 bol kaštieľ predaný štátnemu podniku Zberné suroviny.


momentálne sa o kaštieľ stará občianske združenie ktoré by chcelo kaštieľ premeniť na hotel s reštauráciou, malé múzeum, knižnicu a chcú aj revitalizovať pôvodný anglický park.


pár tipov pre turistov v okolí


molpír - archeologické nálezisko 15 km južne pri Smoleniciach. Molpír je vrch nad obcou Smolenice v Malých Karpatoch. Na tomto vrchu sa v šiestom storočí pred n.l. rozprestieralo veľké praveké aj slovanské hradisko. Skladalo sa z troch nádvorí chránených valmi, opevnenie bolo postavené z voľne kladeného kamenia, spevnené násypmi a drevenými konštrukciami.


smolenický zámok - rozprávkový zámok s bielymi múrmi a červenými strieškami, ktorý stojí 16 km južne nad obcou Smolenice. Na jeho mieste stál pôvodne stredoveký hrad, ktorý bol postavený až v 14. storočí ako posledný zo strážnych hradov pri malokarpatských priesmykoch.


mohyla milana rastislava štefánika - sa nachádza 18 km východne na vrchu Bradlo v Myjavskej pahorkatine. Mohyla sa nachádza na vrchu Bradlo dominujúcom kraji svojou nadmorskou výškou 543 metrov, nad cestou medzi mestom Brezová pod Bradlom a Košariskami.


kostol a kláštor svätej kataríny alexandrijskej - zrúcanina 20 km juhovýchodne pri obciach Naháč a Dechtice v Trnavskom kraji v pohorí Malé Karpaty. Tvoria ju zaniknuté budovy františkánskeho kláštora, pomerne zachované múry kostola a kostolnej veže zo 17. storočia.


hrad dobrá voda - zrúcanina gotického hradu ležiaca v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda, 30 km východne nad Dechticami. Leží vo výške 320 m n. m. a je súčasťou územia prírodnej rezervácie Slopy.


rozhľadňa vápenná - rozhľadňa na vrchu Vápenná 22 km na východ nad Sološnicou. Vrch, nazývaný aj Roštún, je jeden z najkrajších vrchov Malých Karpát. Keďže ide s 752 m.n.m o tretí najvyšší vrch Malých Karpát je z neho veľmi pekný výhľad po okolí.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:51:59

bottom of page