top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

180 mnm

stupava

+421 905 421 859

.kaštieľ a zámocký park  stupava - barokový kaštieľ, postavený pravdepodobne na mieste vodného hradu, stojí na okraji parku v historickom centre Stupavy. Dávnejšie patril medzi kráľovské hrady. Dnes to je domov dôchodcov a nie je sprístupnený verejnosti. Areál parku je však verejnosti prístupný.

kaštieľ a zámocký park  stupava

kaštieľ a zámocký park stupava

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

kaštieľ 

park 


neprístupný

voľne prístupné


voľne prístupné

vstupné 

park 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


kaštieľ a zámocký park stupava

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


stupavský kaštieľ sa nachádza na okraji parku v historickom centre mesta. Autobusom sa dá dostať na zastávku "Domov dôchodcov". Ak sa chystáte do parku autom, leží na pravej strane Hlavnej ulice, ktorá prechádza mestom od Záhorskej Bystrice. V centre mesta idete okolo kostola Sv. Štefana. Kaštieľ sa nachádza pri kostole. Zaparkovať môžete priamo pri zámockom parku, na Slovenskej ulici ktorá sa nachádza za spomínaným kostolom, alebo priamo pred kaštieľom na okraji Hlavnej ulice.


trochu z histórie


pôvodný vodný hrad sa spomína už v roku 1271. Patril medzi kráľovské hrady, neskôr však menil majiteľov. Od roku 1441 do roku 1519 bol majetkom grófov zo Sv. Jura. V roku 1519 prešiel do vlastníctva rodu Serédyovcov a v roku 1553 ho získali grófi zo Salmu a Neuburgu. V roku 1592 sa majiteľom panstva stal gróf Mikuláš Pálffy. Hrad zostal majetkom tohto významného rodu až do roku 1867. V polovici 17. storočia pôvodný vodný hrad Pálffyovci prestavali na rane barokový opevnený kaštieľ. Najväčšej prestavby sa dočkal za Károlyiovcov. Vdýchli mu romantickú podobizeň s rokokovými prvkami.


posledný majiteľ kaštieľa gróf Ľudovít Károlyi opustil svoje panstvo 2. apríla 1945. V čase 2. svetovej vojny bol kaštieľ opustený a poškodený. Po vojne sa stal sídlom obecnej polície. Poškodený kaštieľ sa neskôr stal majetkom štátu. V roku 1947 kaštieľ vyhorel. V rokoch 1956 až 1958 bol zrekonštruovaný a dnes slúži ako domov sociálnych služieb.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


barokový kaštieľ s neskoršími romantickými úpravami, pravdepodobne postavený na mieste vodného hradu, situovaný na okraji parku v historickom centre Stupavy. Kaštieľ predstavuje výstavnú rezidenciu niekdajšej vysokej uhorskej šľachty. Ako mnohé iné kaštiele, aj stupavský bol veľa ráz prestavaný, vždy podľa najnovšieho architektonického štýlu. Stupavský kaštieľ má v pravom bočnom krídle kaplnku, ktorá bola počas druhej svetovej vojny veľmi poškodená a interiér zdevastovaný a vykradnutý. Celá kaplnka má dnes podobu svätostánku. Svojím triezvo a citlivo ladeným interiérom je tak vhodným miestom nielen pre akúkoľvek formu bohoslužieb, ale môže byť využitá aj na usporadúvanie komorných koncertov, literárnych večerov či výstav.


dnes stupavský kaštieľ funguje ako domov dôchodcov a nie je sprístupnený verejnosti


rozsiahly kaštieľsky park s jazierkom a krásnou pagaštanovou alejou však voľne prístupný je a predstavuje ideálne miesto na oddych a rekreáciu. V areáli parku, kde v minulosti bol grófsky pivovar, mlyn a niekoľko rybníkov, sa nachádza rozľahlé detské ihrisko, ktoré je tvorené z drevených prvkov a krásne zapadá do parku. Nájdete tu hojdačky, preliezky aj šmykľavku.
Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:54:39

bottom of page