lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - KAŠTIEĽ VEĽKÉ LEVÁRE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ VEĽKÉ LEVÁRE - na maličkom kopci nad potokom Rudava sa týči krásny barokový kaštieľ. Malebnosť kaštieľa dotvára okolitý rozsiahly park plný vzácnych drevín. Pikoškou je, že v kaštieli natáčali zopár scén do slovenského seriálu Rex.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

168 mnm

+421 905 625 416

icon_HOME.png

SK.03.00.14

KAŠTIEĽ VEĽKÉ LEVÁRE

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

1/8
icon_hist_KOSTOL.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA 


História


Kaštieľ bol v 1. polovici 18. storočia postavený na gotických a renesančných základoch vďaka šľachtickej rodine Koloničovcov, ktorí pochádzali z Chorvátska. Neskôr budova niekoľkokrát zmenila svojho vlastníka.

V 19.storočí sa majiteľmi kaštieľa stali Wenckheimovci, ktorí vybudovali spolu s kaštieľom aj park v podobe anglicko-prírodno-krajinársky. Krásny park má rozlohu 14 ha. Za parkom bola vybudovaná aj vodná plocha. Kaštieľ s parkom spájajú rôzne cestičky. Park bol neskôr upravený na barokový štýl. Park zdobia romantické pavilóny a vzácne dreviny.


Zaujímavé poznatky


Zaujímavosťou je, že kaštieľ mal zavedenú elektrickú energiu, ktorá bola získaná z mlyna. Tento plyn bol taktiež majetkom rodiny. Gróf Štefan Wenckheim bol veľmi vzdelaný a ambiciózny a rozbehol veľkú hospodársku a podnikateľskú činnosť. Neskôr rodina predala kaštieľ aj s parkom rehoľným sestrám uršulínkam z Bratislavy. Tie práve z kaštieľa spravovali svoj materský dom sídliaci v Bratislave. Vlastnili dokonca v obci aj kláštor. V roku 1941 kaštieľ odkúpilo Ministerstvo vnútra a cez odbor zdravotníctva zriadil v kaštieli psychiatrický liečebný ústav. 2.svetová vojna poznačila kaštieľ v podobe zriadenia poľnej vojenskej nemocnice pre nemeckú armádu, a v čase ukončenia vojny zasa na lazaret sovietskej armády. Po skončení vojny kaštieľ opäť slúžil ako psychiatrický liečebný ústav. Dnes kaštieľ pomaly chátra a je bez využitia. Pre návštevníkov nie je prístupný


Architektúra stavby


Kaštieľ je trojkrídlová poschodová budova s pôdorysom v tvare písmena U s dvojitou škridlovou strechou. V strede hlavného krídla je umiestnený rizalit s vyvýšenou strechou. Bočné

rizality zdôrazňuje atika a tvar strechy. Interiér kaštieľa je barokový. Prízemie je arkádové s pásovou rustikou. Za pozornosť stojí vstupná sieň v hlavnom krídle, slávnostné schodisko a súkromná kaplnka zemepána. Okná kaštieľa sú polkruhovo uzavreté. V strednej časti sa nachádza arkádová chodba. Z kaštieľa vedie do parku terasa a má viac ako sedemdesiat miestností.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR