lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - KAŠTIEĽ VEĽKÉ LEVÁRE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Veľké Leváre Záhorie
Kaštieľ Veľké Leváre Záhorie

Kaštieľ Veľké Leváre Záhorie
Kaštieľ Veľké Leváre Záhorie

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ VEĽKÉ LEVÁRE - na maličkom kopci nad potokom Rudava sa týči krásny barokový kaštieľ. Malebnosť kaštieľa dotvára okolitý rozsiahly park plný vzácnych drevín. Pikoškou je, že v kaštieli natáčali zopár scén do slovenského seriálu Rex.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

168 mnm

+421 905 625 416

icon_HOME.png

SK.03.00.14

KAŠTIEĽ VEĽKÉ LEVÁRE

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KOSTOL.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.03.00.14
ZÁHORIE - KAŠTIEĽ VEĽKÉ LEVÁRE
Kaštieľ Veľké Leváre Záhorie
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

22. mája 2021, 11:46:03

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

nesprístupnený

POPLATOK ZA VSTUP

zadarmo

Vstupné 

SPRIEVODCA 


História


Kaštieľ bol v 1. polovici 18. storočia postavený na gotických a renesančných základoch vďaka šľachtickej rodine Koloničovcov, ktorí pochádzali z Chorvátska. Neskôr budova niekoľkokrát zmenila svojho vlastníka.

V 19.storočí sa majiteľmi kaštieľa stali Wenckheimovci, ktorí vybudovali spolu s kaštieľom aj park v podobe anglicko-prírodno-krajinársky. Krásny park má rozlohu 14 ha. Za parkom bola vybudovaná aj vodná plocha. Kaštieľ s parkom spájajú rôzne cestičky. Park bol neskôr upravený na barokový štýl. Park zdobia romantické pavilóny a vzácne dreviny.


Zaujímavé poznatky


Zaujímavosťou je, že kaštieľ mal zavedenú elektrickú energiu, ktorá bola získaná z mlyna. Tento plyn bol taktiež majetkom rodiny. Gróf Štefan Wenckheim bol veľmi vzdelaný a ambiciózny a rozbehol veľkú hospodársku a podnikateľskú činnosť. Neskôr rodina predala kaštieľ aj s parkom rehoľným sestrám uršulínkam z Bratislavy. Tie práve z kaštieľa spravovali svoj materský dom sídliaci v Bratislave. Vlastnili dokonca v obci aj kláštor. V roku 1941 kaštieľ odkúpilo Ministerstvo vnútra a cez odbor zdravotníctva zriadil v kaštieli psychiatrický liečebný ústav. 2.svetová vojna poznačila kaštieľ v podobe zriadenia poľnej vojenskej nemocnice pre nemeckú armádu, a v čase ukončenia vojny zasa na lazaret sovietskej armády. Po skončení vojny kaštieľ opäť slúžil ako psychiatrický liečebný ústav. Dnes kaštieľ pomaly chátra a je bez využitia. Pre návštevníkov nie je prístupný


Architektúra stavby


Kaštieľ je trojkrídlová poschodová budova s pôdorysom v tvare písmena U s dvojitou škridlovou strechou. V strede hlavného krídla je umiestnený rizalit s vyvýšenou strechou. Bočné

rizality zdôrazňuje atika a tvar strechy. Interiér kaštieľa je barokový. Prízemie je arkádové s pásovou rustikou. Za pozornosť stojí vstupná sieň v hlavnom krídle, slávnostné schodisko a súkromná kaplnka zemepána. Okná kaštieľa sú polkruhovo uzavreté. V strednej časti sa nachádza arkádová chodba. Z kaštieľa vedie do parku terasa a má viac ako sedemdesiat miestností.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png