top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

168 mnm

-

+421 905 625 416

.kaštieľ veľké leváre - na maličkom kopci nad potokom Rudava sa týči krásny barokový kaštieľ. Malebnosť kaštieľa dotvára okolitý rozsiahly park plný vzácnych drevín. Pikoškou je, že v kaštieli natáčali zopár scén do slovenského seriálu Rex.

kaštieľ veľké leváre

kaštieľ veľké leváre

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

verejnosti neprístupný

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


kaštieľ veľké leváre

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcahistória


kaštieľ bol v 1. polovici 18. storočia postavený na gotických a renesančných základoch vďaka šľachtickej rodine Koloničovcov, ktorí pochádzali z Chorvátska. Neskôr budova niekoľkokrát zmenila svojho vlastníka.


v 19.storočí sa majiteľmi kaštieľa stali Wenckheimovci, ktorí vybudovali spolu s kaštieľom aj park v podobe anglicko-prírodno-krajinársky. Krásny park má rozlohu 14 ha. Za parkom bola vybudovaná aj vodná plocha. Kaštieľ s parkom spájajú rôzne cestičky. Park bol neskôr upravený na barokový štýl. Park zdobia romantické pavilóny a vzácne dreviny.


zaujímavé poznatky


zaujímavosťou je, že kaštieľ mal zavedenú elektrickú energiu, ktorá bola získaná z mlyna. Tento plyn bol taktiež majetkom rodiny. Gróf Štefan Wenckheim bol veľmi vzdelaný a ambiciózny a rozbehol veľkú hospodársku a podnikateľskú činnosť. Neskôr rodina predala kaštieľ aj s parkom rehoľným sestrám uršulínkam z Bratislavy. Tie práve z kaštieľa spravovali svoj materský dom sídliaci v Bratislave. Vlastnili dokonca v obci aj kláštor. V roku 1941 kaštieľ odkúpilo Ministerstvo vnútra a cez odbor zdravotníctva zriadil v kaštieli psychiatrický liečebný ústav. 2.svetová vojna poznačila kaštieľ v podobe zriadenia poľnej vojenskej nemocnice pre nemeckú armádu, a v čase ukončenia vojny zasa na lazaret sovietskej armády. Po skončení vojny kaštieľ opäť slúžil ako psychiatrický liečebný ústav. Dnes kaštieľ pomaly chátra a je bez využitia. Pre návštevníkov nie je prístupný


architektúra stavby


kaštieľ je trojkrídlová poschodová budova s pôdorysom v tvare písmena U s dvojitou škridlovou strechou. V strede hlavného krídla je umiestnený rizalit s vyvýšenou strechou. Bočné rizality zdôrazňuje atika a tvar strechy. Interiér kaštieľa je barokový. Prízemie je arkádové s pásovou rustikou. Za pozornosť stojí vstupná sieň v hlavnom krídle, slávnostné schodisko a súkromná kaplnka zemepána. Okná kaštieľa sú polkruhovo uzavreté. V strednej časti sa nachádza arkádová chodba. Z kaštieľa vedie do parku terasa a má viac ako sedemdesiat miestností.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:52:11

bottom of page