top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

543 mnm

-

+421 905 392 427

.mohyla milana rastislava štefánika – známa kultúrno-historická pamiatka sa nachádza na západnom Slovensku, nad mestom Brezová na vrchu Bradlo. Je miestom odpočinku jedného z najväčších osobností slovenských dejín - generála Milana Rastislava Štefánika. Z pomníka sa naskytá i nádherný výhľad na okolité kopanice.

mohyla milana rastislava štefánika

mohyla milana rastislava štefánika

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


mohyla milana rastislava štefánika

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaprístup


vrch Bradlo, kde sa Mohyla nachádza dosahuje výšku 543 m. n m. Najlepší prístup je z Brezovej pod Bradlom asfaltovou cestou po červenej značke s odbočkou po zelenej značke. Ide o príjemnú prechádzku, ktorú zvládnete absolvovať za približne hodinku. Táto trasa je aj časťou tzv. Štefanskej magistrály, ktorá spája Bradlo s Devínom.


ďalšou možnosťou je na Mohylu vystúpiť zo Štefánikových rodných Košarísk po žltej a potom zelenej značke.


pri mohyle sa nachádza záchytné parkovisko, ktoré je platené. Cesta je dobre udržiavaná tak túto pamiatku môžete navštíviť aj počas zimných mesiacov.


kto bol Milan Rastislav Štefánik?


Milan Rastislav Štefánik sa narodil sa 21. 07. 1880 v Košariskách a zomrel pri leteckom nešťastí v Bratislave 04. 05. 1919. Bol generálom francúzskej armády, astronómom, politikom, zakladateľom československého štátu a prvým československým ministrom vojny. Okrem toho bol jedným z prvých Slovákov, ktorí viackrát vystúpili na najvyšší vrch Álp – Mont Blanc.


významný generál tragicky zahynul počas pristávania neďaleko Ivanky pri Dunaji, dňa 4. mája 1919. Okolnosti jeho smrti nie sú doposiaľ úplne jasné a dávajú priestor rôznym legendám. Spolu s jeho talianskou posádkou bol pochovaný nad rodnými Košariskami na Bradle. O päť rokov neskôr sa začalo s výstavbou pamätníka, ktorý bol navrhnutý architektom Dušanom Jurkovičom. Verejnou zbierkou sa na výstavbu vyzbieralo dva milióny korún. Slávnostné odhalenie mohyly bolo dňa 23. septembra 1928 a v roku 1968 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku svetového dedičstva UNESCO. Pamiatka začala postupom času chátrať, až do roku 1988-96, kedy bola zrekonštruovaná.


okrem spomínanej mohyly na Bradle sa nachádza ešte jedna na mieste nešťastia. Aj autorom tejto je Dušan Jurkovič.


opis


stavba z bieleho travertínu zo Spišských Vlachov je dominantou okolia. Je dlhá 96 m a široká 70 m. Skladá sa z dvoch terás, nad ktorými je vlastná náhrobná stavba. V rohoch sa vypínajú do 12 metrovej výšky mohutné kamenné obelisky, ktoré symbolizujú obete leteckého nešťastia a tiež 4 krajiny, v ktorých M.R. Štefánik pôsobil. Po schodoch sa dostanete až k hrobu významnej slovenskej osobnosti. Na náhrobku sú štyri dosky s nápismi v znení:

  • Čs. minister a generál dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 4. mája 1919

  • Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave

  • S ním kráľ. taliansky serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti

  • Veľkému synovi oslobodený národ československý

mohyla symbolizuje samostatnosť a slobodu nášho národa a je pamätníkom významnej historickej udalosti, kedy sa stali Slováci slobodným národom.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:53:23

bottom of page