lista s ornamentom.png

ZÁHORIE - PÁLFFYOVSKÝ KAŠTIEĽ MALACKY

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ MALACKY - postavený začiatkom 17-teho storočia v barokovom štýle ako klasický taliansky kaštieľ so štyrmi krídlami a uzavretým nádvorím. 300 rokov slúžil ako sídlo významného rodu Pálffyovcov, neskôr ako kasárne, či nemocnica. Dnes je v majetku mesta Malacky, ktoré sa ho snaží postupne zrekonštruovať a sprístupniť verejnosti.

REGIÓN: ► ZÁHORIE a KOPANICE

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

181 mnm

MALACKY

+421 34 772 2110

icon_HOME.png

SK.03.04.02

PÁLFFYOVSKÝ KAŠTIEĽ MALACKY

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

1/8
icon_hist_KOSTOL.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Jún

Piatok

Sobota - Nedeľa 

Júl - September

Streda - Piatok

Sobota - Nedeľa 


14:00 - 17:00

14:00 - 18:00


10:00 - 17:00

14:00 - 18:00

POPLATOK ZA VSTUP

3,00 €

2,00 €

2,00 €

dospelí

deti od 6r., študenti

dôchodci, ZŤP

SPRIEVODCA 


Ako sa dostať ku kaštieľu


Kaštieľ sa nachádza vo východnej časti krásneho mestečka Malacky a je veľmi ľahko prístupný, predovšetkým zo severnej strany, z ulice Duklianskych hrdinov, kde nájdete i bezplatné parkovisko. Súčasťou kaštieľa je i rozsiahly zámocký park.


História


Malacký kaštieľ bol postavený začiatkom 17-teho storočia ako reprezentačné sídlo rodu Pálffyovcov, ktorí ho obývali počas nasledovných 300 rokov, kedy v roku 1918 prešiel do majetku ČSR armády, potom patril františkánom a neskôr mestu Malacky. V 18-tom storočí sa dočkal veľkej prestavby, kedy pôvodne baroková stavba bola prestavaná do klasicistického štýlu a pôvodne takisto baroková záhrada sa zmenila na anglický zámocký park. Z pôvodnej stavby ostal len balkón nad vstupom do kaštieľa a vzácne francúzske komíny.

Po druhej svetovej vojne slúžil kaštieľ niekoľko rokov ako kasárne, až kým sa v roku 1957 nestala z neho nemocnica, ktorá tu bola až do roku 2000. Vtedy prešiel kaštieľ do majetku mesta Malacky, ktoré sa ho snaží postupne zrekonštruovať. Tomuto pomáhajú rôzne organizované zbierky, čiže pomôcť a pridať sa môžete i Vy….


Pálffyovci


Pálffyovci boli starým uhorským šľachtickým rodom. Rod preslávil významný protiturecký bojovník Mikuláš II. Pálffy (1552-1600). Jeho syn Pavol IV. Pálffy bol prvým malackým zemepánom z pálffyovského rodu. V roku 1622 získal Plavecké panstvo do zálohu, v roku 1634 sa stal jeho dedičným vlastníkom. Bol významným uhorským politikom. Vrcholom jeho kariéry bola funkcia palatína Uhorského kráľovstva. Získal grófsky titul, stal sa kapitánom bratislavského hradu. Bol tajným radcom a komorníkom uhorského kráľa. V Malackách začal budovať nový kaštieľ so zámockým parkom. V roku 1653 v meste založil kláštor františkánov. Jeho telo pochovali v Bratislave a srdce bolo uložené v malackom kláštore.

Po jeho smrti sa na čelo Plaveckého panstva postavil jeho syn Ján III. Anton Pálffy (1642-1694). Počas jeho éry bol dobudovaný malacký zámok. Rovnako aj neho pochovali v Bratislave a srdce v krypte malackého kláštora. Neskôr sa rod rozvetvil. Plavecké panstvo získal Mikuláš V. (1657-1732), protiturecký bojovník a uhorský palatín. Jeho nástupca Mikuláš VIII. (1710-1773) bol uhorským kancelárom.

Po jeho smrti sa hlavou rodu stal jeho syn Karol IV. (1735-1816). Bol kancelárom pre Uhorsko a Sedmohradsko. V roku 1807 získal dedičný kniežací titul pre najstaršieho mužského člena rodu s manželkou. Jeho syn Jozef III. (1764-1827) bol v poradí druhým kniežaťom. Počas jeho éry boli na Plaveckom panstve veľké nepokoje, vzbury. Tretím kniežaťom bol jeho syn Anton Karol (1793-1879), ktorý bol istý čas vyslancom v Sasku. V jeho dobe bolo zrušené poddanstvo a výsady šľachty. Zomrel bezdetný.

Posledným malackým členom pálffyovského rodu bol synovec Antona Karola Mikuláš XIII. V roku 1918 sa nútene odsťahoval do rakúskeho Marcheggu. Pálffyovci držali počas celej svojej éry nad mestom svoju ochrannú ruku. Určovali charakter mesta a jeho smerovanie, čo malo dobré aj zlé stránky.

zdroj: http://kastielmalacky.sk/o-kaštieli


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR