región: ► záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps: ►
web: ►
kontakt:
173 mnm
-
+421 903 160 904
.šaštínska bazilika - alebo Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je spolu s priľahlým kláštorom je pýchou mesta Šaštín – Stráže. Patrí k najnavštevovanejším pútnickým miestam na Slovensku a zároveň je aj prvým slovenským kostolom, ktorý bol povýšený na Baziliku. Toto miesto priam dýcha históriou, duchovným posolstvom, spolupatričnosťou a vierou.
šaštínska bazilika
.otváracie doby
.poplatok za vstup
letná sezóna
zimná sezóna
8:00-19:00
8:00-17:00
dobrovoľné
šaštínska bazilika
.pre denné tipy na výlety sleduj naše
facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku
facebook skupinu @srdcomposlovensku
instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku
Pinterest nástenku Xplór
.sprievodca
ako ku bazilike?
šaštínku baziliku určite neprehliadnete. Nachádza sa na Kláštornom námestí v meste Šaštín. Pokiaľ idete navštíviť baziliku mimo termínov pútí môžete zaparkovať na parkovisku priamo pri bazilike.
história
s výstavbou chrámu začal Matej Vépy v roku 1736 pod vedením architekta Hillebrandta, ktorý je zároveň autor hlavného oltára. Slávnostné vysvätenie hotového chrámu sa konalo 15. augusta 1764. Vysviacky sa zúčastnili okrem mnohých duchovných a tisícov veriacich aj cisárovná Mária Terézia s manželom a ostrihomský arcibiskup. V tento deň bola aj premiestnená známa zázračná socha Panny Márie na hlavný oltár. V apríli 1927 vyhlásil pápež Pius XI. dekrétom Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. Na tzv. menšiu baziliku (Basilica Minor) bola šaštínska národná svätyňa Sedembolestnej Panny Márie povýšená v roku 1964 pápežom Pavlom VI. a stala sa tak prvou bazilikou na Slovensku.
jej súčasťou je tiež neskorobarokový komplex kláštora a súsošie Najsvätejšej Trojice. Nachádza sa tu aj unikátne Mariologické múzeum, s množstvom exponátov súvisiacich s mariánskou úctou a inými kresťanskými témami. Kláštor i baziliku spravuje rehoľa saleziánov.
bazilika Sedembolestnej Panny Márie
u Slovákov sa úcta k Sedembolestnej Panne Márii začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Aby si ju ľudia uctili, začali stavať kaplnky a chrámy.
v Šaštíne bola kedysi kaplnka so sochou Panny Márie, na ktorej miestne dnes stojí bazilika spolu s kláštorom. Sochu, známu ako Šaštínska pieta dala vyhotoviť šľachtičná Angelika Bakičová z vďaky za polepšenie zlého manžela. Neskôr sa začali šíriť zvesti o telesných a duševných uzdraveniach, ktoré konala Panna Mária prostredníctvom sochy. Dnes je umiestnená na oltári v bazilike a láka k sebe množstvo pútnikov.
púte
v priebehu roka sa koná niekoľko súkromných a organizovaných púti k Sedembolestnej Panne Márií. Medzi organizované púte patria púť zaľúbených, púť mužov, púť miništrantov, púť matiek, púť grékokatolíkov bratislavskej eparchle, púť motorkárov, púť nalomených sŕdc a púť ružencových bratstiev.
zaujímavosti
v júli 1995 navštívil Šaštínsku baziliku pápež Ján Pavol II počas jeho druhej apoštolskej cesty na Slovensku.
baziliku vyhlásili za pútnické miesto bratislavskej eparchie, s púťami ktoré sa tu konajú každoročne od roku 2009 v deň Spolutrpiacej Bohorodičky.
každoročne tu prichádza niekoľko desiatok tisíc pútnikov, najmä na Slávnosť zoslania Ducha Svätého (Turíce) a Slávnosť Panny Márie Sedembolestnej (15. septembra).
tipy na výlety v okolí
sväté schody – nachádzajú sa v Malackách a sú kópiou svätých schodov, po ktorých kráčal Ježiš za pilátom.
smolenicky zámok je dominantou Smoleníc. Nenachádzajú sa v ňom žiadne historické cennosti.
jaskyňa driny je jediná sprístupnená jaskyňa západného Slovenska. Návštevníkov očarí najmä svojou nádhernou kvapľovou výzdobou.
mohyla na bradle sa nachádza nad mestom Brezová a je miestom posledného odpočinku generála M. R. Štefánika.