top of page

región: záhorie a karpaty
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

220 mnm

holíč

+421 907 657 884

.veterný mlyn holíč  – jediný kamenný, zachovalý mlyn holandského typu na území Slovenska. Okrem prehliadky mlyna poskytne táto západoslovenská rarita, aj pekné chvíle pre rodiny s deťmi v podobe krátkych rodinných výletov.veterný mlyn holíč 

veterný mlyn holíč

veterný mlyn holíč

icon_hist_ZRÚCANINA.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

júl - aug 

sobota - nedeľa 


14:00 - 18:00

nutná rezervácia

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


veterný mlyn holíč

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcahistória


v 19.storočí sa na Slovensku vo veľkom stavali veterné mlyny holandského typu. Podobne to bolo aj v meste Holíč. Veterný mlyn bol kruhovou murovanou stavbou. Kužeľová otočná strecha bola v roku 1926 nahradená tehlovou kupolou.


mlyn prestal slúžiť svojmu účelu po prvej svetovej vojne. Po roku 1970 sa ho ujalo miestne poľovnícke združenie a zrekonštruovali ho. Stavba je nahrubo omietnutá vďaka čomu viedieť pôvodné kamene a spoznáte ju aj vďaka nápisu Lovu zdar.


k hlavným dverám vedú tri plošiny. Okrem dverí sa na mlyne nachádzajú ešte tri menšie okná. Počas turistickej sezóny je mlyn verejnosti prístupný, ale svoju návštevu je potrebné vopred nahlásiť v Turisticko-informačnom centre mesta Holíč, keďže ide o poľovnícku chatu.


cesta k mlynu


veterný mlyn sa nachádza v lesíku, na okraji polí nad mestom, vo výške 220 metrov. Cestička k mlynu, či už s autom, bicyklom, pešo, je len jedna. Vedie tam asfaltka z ulice Pod Sýpkou, od križovatky na okraji Holíča so Šaštínom. Vedie tam žltá turistická trasa so smerovými tabuľami. Je vhodným miestom na prechádzky i cyklotúry.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

19. novembra 2022, 22:56:21

bottom of page