lista s ornamentom.png

ZEMPLÍN - BAZILIKA A KLÁŠTOR VRANOV NAD TOPĽOU

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Bazilika a kláštor Vranov nad Topľou
Bazilika a kláštor Vranov nad Topľou

Bazilika a kláštor Vranov nad Topľou
Bazilika a kláštor Vranov nad Topľou

1/1
icon_STARS 5.0.png

BAZILIKA A KLÁŠTOR - Bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou je najcennejšou historickou pamiatkou mesta. Kostol je zvonku nenápadný, ale interiér má nádherne vyzdobený v barokovom štýle. Oltáre a kazateľnicu zdobia cenné remeselné práce pochádzajúce z dielne Jozefa Hartmana, košického rezbára a sú vzácnym dokladom barokového sochárstva na východnom Slovensku.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

131 mnm

VRANOV NAD TOPĽOU

+421 57 442 18 07

icon_HOME.png

SK.21.04.02

BAZILIKA A KLÁŠTOR VRANOV NAD TOPĽOU

icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.21.04.02
ZEMPLÍN - BAZILIKA A KLÁŠTOR VRANOV NAD TOPĽOU
Bazilika a kláštor Vranov nad Topľou
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne voľne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupná

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:07:42

SPRIEVODCA


Ako sa dá k bazilike dostať ?


Bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou s nachádza približne 300 metrov severozápadne od námestia Slobody. Zo železničnej zastávky je to po Staničnej ulici asi 600 metrov severovýchodne.


Čo všetko môžete v bazilike a okolí vidieť ?


Bazilika je neskorogotická monumentálna sakrálna stavba, ktorej dnešná baroková výzdoba interiéru pochádza z prvej polovice 18. storočia. Zaujímavým dielom je baroková kazateľnica. Bazilika opatruje tiež cennú barokovo-rokokovú liturgickú súpravu, ktorá pozostáva z monštrancie, kalicha, cibória a pacifikálového kríža. Tieto liturgické predmety pochádzajú od najznámejšej osobnosti barokového zlatníctva na Slovensku Jána Silašiho. Liturgická súprava je národnou kultúrnou pamiatkou.

K chrámu prilieha a je jeho súčasťou, aj ďalšia pamiatkovo chránená budova a to kláštor paulínskej rehole. Tento kláštor je neskoršieho dáta, postavili ho v 17. storočí.


Trochu z histórie


Kostol okolo roku 1441 postavili františkáni. V roku 1672 duchovnú správu prevzali pavlíni a až na obdobie reformácie, kedy ho spravovali evanjelici, ho spravovali až do svojho zrušenia v Uhorsku Jozefom II. v roku 1786. Od roku 1990 ho opäť spravujú pavlíni.

V 18. storočí bola do Vranova premiestnená vzácna historická ikona Panny Márie. Táto ikona vraj pred zrakmi miestneho farára, predstaveného kláštora Paulínov, jeho zástupcu a množstva zhromaždeného ľudu ronila krvavé slzy. Po jej premiestnení do kostola, od miestnej šľachtickej rodiny Berczénich kde sa ikona pôvodne nachádzala, bol kostol premenovaný na Kostol Narodenia Panny Márie. Správa o zázračnom obraze sa rýchlo rozšírila a kostol sa stal významným pútnickým miestom, ktorým je dodnes. Dňa 6. septembra 2008 pápež povýšil kostol vo Vranove nad Topľou do stavu BAZILIKY MINOR.


Pár tipov pre turistov v okolí


Zrúcanina hradu Čičva - ruiny gotického hradu tvoria dominantu obce Podčičva vzdialenej len 11 km od centra mesta. Prvé písomné zmienky o malej strážnej pevnosti v priesmyku Poľská brána, sú už z roku 1270. Hrad bol po Thökölyho a po Rákocziho povstaní a po obsadení cisárskymi vojskami v roku 1711 zničený.

Zrúcanina hradu Brekov - leží 20 km východne nad obcou Brekov. Brekovský stredoveký hrad bol hrad, ktorého ruiny možno ľahko sledovať pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné. Je ho vidieť už zďaleka. Bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad spolu s inými blízkymi hradmi Jasenov, Vinné, Čičva.

Rozhladňa Zlatník – leží 18 km severozápadne v smere na Hanušovice nad Topľou. Celková výška rozhľadne je 21 m. Za dobrého počasia je možné vidieť až k Vysokým Tatrám.

Vodná nádrž Veľká Domaša - sa nachádza 30 km severne od mesta, cesta vedie aj okolo vodnej nádrže Malá Domaša.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png