top of page
lista s ornamentom.png

zemplín - bazilika a kláštor vranov nad topľou

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

sk.21.04.02

bazilika-klastor-vranov-nad-toplou

icon_STARS 5.0.png
.bazilika a kláštor vranov nad topľou
.bazilika a kláštor vranov nad topľou

press to zoom
.bazilika a kláštor vranov nad topľou
.bazilika a kláštor vranov nad topľou

press to zoom
1/1
icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

131 mnm

vranov nad topľou

+421 57 442 18 07

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.21.04.02
zemplín - bazilika a kláštor vranov nad topľou
.bazilika a kláštor vranov nad topľou

.bazilika a kláštor vranov nad topľou - bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou je najcennejšou historickou pamiatkou mesta. Kostol je zvonku nenápadný, ale interiér má nádherne vyzdobený v barokovom štýle. Oltáre a kazateľnicu zdobia cenné remeselné práce pochádzajúce z dielne Jozefa Hartmana, košického rezbára a sú vzácnym dokladom barokového sochárstva na východnom Slovensku.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

dobrovoľné

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá k bazilike dostať ?


bazilika minor Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou s nachádza približne 300 metrov severozápadne od námestia Slobody. Zo železničnej zastávky je to po Staničnej ulici asi 600 metrov severovýchodne.


čo všetko môžete v bazilike a okolí vidieť ?


bazilika je neskorogotická monumentálna sakrálna stavba, ktorej dnešná baroková výzdoba interiéru pochádza z prvej polovice 18. storočia. Zaujímavým dielom je baroková kazateľnica. Bazilika opatruje tiež cennú barokovo-rokokovú liturgickú súpravu, ktorá pozostáva z monštrancie, kalicha, cibória a pacifikálového kríža. Tieto liturgické predmety pochádzajú od najznámejšej osobnosti barokového zlatníctva na Slovensku Jána Silašiho. Liturgická súprava je národnou kultúrnou pamiatkou.


k chrámu prilieha a je jeho súčasťou, aj ďalšia pamiatkovo chránená budova a to kláštor paulínskej rehole. Tento kláštor je neskoršieho dáta, postavili ho v 17. storočí.


trochu z histórie


kostol okolo roku 1441 postavili františkáni. V roku 1672 duchovnú správu prevzali pavlíni a až na obdobie reformácie, kedy ho spravovali evanjelici, ho spravovali až do svojho zrušenia v Uhorsku Jozefom II. v roku 1786. Od roku 1990 ho opäť spravujú pavlíni.


v 18. storočí bola do Vranova premiestnená vzácna historická ikona Panny Márie. Táto ikona vraj pred zrakmi miestneho farára, predstaveného kláštora Paulínov, jeho zástupcu a množstva zhromaždeného ľudu ronila krvavé slzy. Po jej premiestnení do kostola, od miestnej šľachtickej rodiny Berczénich kde sa ikona pôvodne nachádzala, bol kostol premenovaný na Kostol Narodenia Panny Márie. Správa o zázračnom obraze sa rýchlo rozšírila a kostol sa stal významným pútnickým miestom, ktorým je dodnes. Dňa 6. septembra 2008 pápež povýšil kostol vo Vranove nad Topľou do stavu BAZILIKY MINOR.


pár tipov pre turistov v okolí


zrúcanina hradu čičva - ruiny gotického hradu tvoria dominantu obce Podčičva vzdialenej len 11 km od centra mesta. Prvé písomné zmienky o malej strážnej pevnosti v priesmyku Poľská brána, sú už z roku 1270. Hrad bol po Thökölyho a po Rákocziho povstaní a po obsadení cisárskymi vojskami v roku 1711 zničený.


zrúcanina hradu brekov - leží 20 km východne nad obcou Brekov. Brekovský stredoveký hrad bol hrad, ktorého ruiny možno ľahko sledovať pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné. Je ho vidieť už zďaleka. Bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad spolu s inými blízkymi hradmi Jasenov, Vinné, Čičva.


rozhladňa zlatník – leží 18 km severozápadne v smere na Hanušovice nad Topľou. Celková výška rozhľadne je 21 m. Za dobrého počasia je možné vidieť až k Vysokým Tatrám.


vodná nádrž veľká domaša - sa nachádza 30 km severne od mesta, cesta vedie aj okolo vodnej nádrže Malá Domaša.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

15. novembra 2021, 12:12:24

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

bottom of page