lista s ornamentom.png

ZEMPLÍN - HRAD ČIČVA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Hrad Čičva
Hrad Čičva

press to zoom
Hrad Čičva
Hrad Čičva

press to zoom
1/1
icon_STARS 5.0.png

HRAD ČIČVA - alebo aj Čičava, bol vybudovaný v stredoveku ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska, spolu s inými blízkymi hradmi v Brekove, Jasenove alebo vo Vinnom. Hrad poškodilo posledné Rákociho povstanie v roku 1711 a odvtedy je zrúcaninou.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

195 mnm

-

+421 915 102 117

icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.21.00.09
ZEMPLÍN - HRAD ČIČVA
Hrad Čičva
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupný

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:09:10

SPRIEVODCA


Ako sa dá ku hradu dostať ?


Zrúcanina hradu Čičva sa nachádza severovýchodne od Vranova nad Topľou, nad obcou Sedliská, miestna časť Podčičva. Na hrad je možné dostať sa pešo z mesta Vranov nad Topľou po modrej turistickej značke. Ak autom, potom na parkovisko za obcou Sedliská, odtiaľ pešo po kamenných schodoch a strmom chodníku asi 20 minút. Najľahší je výstup z miestnej časti Podčičva obce Sedliská po  zelenej turistickej značke, voľnou chôdzou 10 minút..


Čo všetko môžete na hrade a jeho okolí vidieť ?


V súčasnosti je hrad od roku 2014 v rekonštrukcii. Vďaka obnove hrad opäť rastie do krásy a je tiež miestom obľúbeného podujatia Čičvianske hradné slávnosti. Z hradu sú nádherné výhľady na okolie.


Trochu z histórie


Prvá písomná zmienka o majetku Čičva pochádza z roku 1270. Hrad bol pravdepodobne postavený v rokoch 1309 až 1316 ako súčasť pohraničného pevnostného systému Uhorského kráľovstva proti možným vojenským vpádom. Stal sa strážnou pevnôstkou pri priesmyku „Poľská brána“ Porta Polonica. Bol strediskom rozsiahleho panstva, ku ktorému patrilo viac než 60 obcí. Hrad Čičva bol vyše tri storočia vo vlastníctve rodu Rozgonyiovcov. Smrťou Štefana v roku 1523 vymrel rod Rozgonyiovcov po meči a v nasledujúcom roku sa hrad Čičva stal majetkom Báthoryovcov.

V roku 1575 sa v neďalekom Vranove nad Topľou konala svadba Františka Nádašdyho s Alžbetou Bátoriovou, ktorá sa do legiend zapísala ako krvavá grófka kúpajúca sa v krvi panien. Súčasťou nevestinho vena bol aj hrad Čičava. K legendám patria aj dohady, že i na samotnom hrade Čičava zmárnila dve slúžky, čo sa však doteraz nepotvrdilo.

Počas postupného porážania kurucov gróf František Barkóczy v januári 1711 vydal hrad Čičvu bez boja cisárskemu generálovi Jánovi Pálffymu. Neskôr bol preto obvinený zo spojenectva s labancami. Cisársky generál Lanken rozkázal hrad zbúrať a odvtedy leží v ruinách.


Pár tipov pre turistov k zaujímavým hradom v okolí


Urobte si výlet a pozrite si aj ďalšie hrady v blízkom okolí, ktoré všetky boli v roku 1963 vyhlásené za kultúrne pamiatky.


Brekovský hrad - vzdušnou čiarou približne 7 km od Čičvy. Pôvodne to bol stredoveký hrad, ktorého ruiny možno dobre vidieť pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné. Vidno ho už zďaleka. Nachádza sa na západnom okraji Humenských vrchov, časti Vihorlatských vrchov nad obcou Brekov v nadmorskej výške 280 m n. m. Z hradného vrchu je ďaleký kruhový výhľad na celé okolie.


Jasenovský hrad - vzdušnou čiarou približne 13 km od Čičvy. Zrúcanina hradu na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy. Nachádza sa v nadmorskej výške 392 m n. m. zhruba 4 km na juh od Humenného a zhruba 1 km od obce Jasenov. Z hradu sú pekné výhľady predovšetkým severným smerom na Humenné a okolie.


Viniansky hrad - vzdušnou čiarou približne 19 km od Čičvy. Zrúcanina pôvodne gotického hradu z 13. storočia. Nachádza sa pri obci Vinné v okrese Michalovce. Hrad bol postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov v nadmorskej výške 325,3 m n. m. Spomína sa začiatkom 14. storočia, slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska spolu s ostatnými blízkymi hradmi Brekov, Jasenov, Čičva. Zbúraný bol na začiatku 18. storočia. Z hradného vrchu je výhľad na Východoslovenskú nížinu, vidieť mesto Michalovce a Zemplínsku šíravu.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png