top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

99 mnm

borša

+421 948 740 890

.kaštieľ borša – rodisko sedmohradského kniežaťa a vodcu protihabsburského boja kurucov Františka II. Rákocziho. Kaštieľ leží v dedinke Borša pri slovensko-maďarských hraniciach. Pôsobí opustene napriek tomu má vysokú historickú i architektonickú hodnotu. V útrobách kaštieľa sa nachádza etnografická expozícia s pamätnou izbou rodáka.

.otváracie doby

marec - september

utorok - nedeľa

október - február

utorok - nedeľa


10:00 - 18:00


10:00 - 16:00

.poplatok za vstup

10,00 €

5,00 €

5,00 €

dospelí

študenti, seniori

ZŤP

kaštieľ borša

kaštieľ borša

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


renesančný kaštieľ je ukrytý na južnom okraji obce Borša, ale určite ho nájdete. Pred kaštieľom sa nachádza parkovisko, kde viete odstaviť auto a vychutnať si krásu a okolie.


aj keď by ste si možno na prvý pohľad povedali, že vám kaštieľ nemá čo ponúknuť lebo vyzerá ošarpane a zanedbane, nenechajte sa odradiť prvým dojmom. Kaštieľ dnes funguje ako múzeum s etnografickou expozíciou a pamätnými izbami. Expozície približujú život a pôsobenie Františka II. Rákocziho, históriu rodu Rákocziovcov, a tiež dejiny samotného kaštieľa. Pred hlavným vchodom múzea je umiestnená jeho busta.


história


začiatkom 13.storočia bol postavený vodný hrad, ktorý obkolesovala hlboká priehrada s vodou. Keďže Borša leží na nížine pri rieke Bodrog, bolo logické, že miestni zemepáni si zvolia vodný hrad s vodnými priekopami. Na mieste tohto vodného hradu dnes stojí kaštieľ. Bol postavený v 16. storočí v renesančnom slohu staviteľom Miklósom Zeleméry Kamarásom. V roku 1616 sa kaštieľ stáva majetkom rodiny Rákóczi. Dodnes vidieť okolo poschodového kaštieľa pozostatky vodnej priekopy. Vstup do kaštieľa bol cez kamenné premostenie s padacím mostom a padacou mrežou. Na nádvorí sa nachádzali hospodárske budovy, južná a severná veža, s bohato zdobenými renesančnými oknami. Miestnosti kaštieľa sa vykurovalo renesančnými krbmi umiestnenými v rohoch miestností, taktiež renesančne ozdobenými. 


hrad bol v držbe viacerých rodov - Perínovci, Polónyovci, Lórantffyovci, Rákocziovci. Kaštieľ bol neskôr viackrát poškodený a postupne chátral. Dnes je majetkom obce, ktorá sa snaží o rekonštrukciu.


františek II. rákoczi


v renesančnom kaštieli, 27. marca 1676 sa narodil František II. Rákoczi, v maličkej dedinke Borša, neďaleko slovensko-maďarských hraníc. Sedmohradský veľmož, vodca posledného protihabsburského stavovského povstania sa narodil práve tu, v tomto komplexe renesančného šľachtického sídla s parkom, z polovice 16. Storočia. Detstvo však prežil na hrade Mukačevo. Keď dovŕšil 11 rokov, násilne ho odlúčili od jeho matky, Heleny Zrínskej. Za nevestu mu vybrali Šarlotu Amáliu von Hessen-Rheinfells. František II. Rákoczi bol najslávnejším rebelantom v našich dejinách. Začiatkom 18. storočia viedol posledné a najväčšie protihabsburské stavovské povstanie. Rákoczi v rámci svojho ťaženia ovládol celé Slovensko a Sedmohradsko. Vo veľkej bitke pri Trenčíne bol však cisárskymi vojskami porazený.


po potlačení povstania Rákoczi v roku 1712 odišiel do Francúzska. Žil aj na kráľovskom dvore vo Versailles, i v kláštore v GrosBois. Neskôr prijal pozvanie tureckého sultána a žil v zabudnutí v mestečku Rodosto na brehu Marmarského mora až do svojej smrti v roku 1735. Jeho pozostatky uložili v košickom Dóme sv. Alžbety.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. marca 2023, 12:39:39

bottom of page