lista s ornamentom.png

ZEMPLÍN A VIHORLAT - KAŠTIEĽ BORŠA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_ŠPORT_VODNÉ_PLOCHY.png
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ FRANTIŠKA RÁKOCZIHO V BORŠI – rodisko sedmohradského kniežaťa a vodcu protihabsburského boja kurucov Františka II. Rákocziho. Kaštieľ leží v dedinke Borša pri slovensko-maďarských hraniciach. Pôsobí opustene napriek tomu má vysokú historickú i architektonickú hodnotu. V útrobách kaštieľa sa nachádza etnografická expozícia s pamätnou izbou rodáka.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

99 mnm

-

+421 903 034 769

XPLÓR eSHOP

1/8

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

prebieha rekonštrukcia

POPLATOK ZA VSTUP

prebieha rekonštrukcia

SPRIEVODCA


Prístup


Renesančný kaštieľ je ukrytý na južnom okraji obce Borša, ale určite ho nájdete. Pred kaštieľom sa nachádza parkovisko, kde viete odstaviť auto a vychutnať si krásu a okolie.

Aj keď by ste si možno na prvý pohľad povedali, že vám kaštieľ nemá čo ponúknuť lebo vyzerá ošarpane a zanedbane, nenechajte sa odradiť prvým dojmom. Kaštieľ dnes funguje ako múzeum s etnografickou expozíciou a pamätnými izbami. Expozície približujú život a pôsobenie Františka II. Rákocziho, históriu rodu Rákocziovcov, a tiež dejiny samotného kaštieľa. Pred hlavným vchodom múzea je umiestnená jeho busta.


História


Začiatkom 13.storočia bol postavený vodný hrad, ktorý obkolesovala hlboká priehrada s vodou. Keďže Borša leží na nížine pri rieke Bodrog, bolo logické, že miestni zemepáni si zvolia vodný hrad s vodnými priekopami. Na mieste tohto vodného hradu dnes stojí kaštieľ. Bol postavený v 16. storočí v renesančnom slohu staviteľom Miklósom Zeleméry Kamarásom. V roku 1616 sa kaštieľ stáva majetkom rodiny Rákóczi. Dodnes vidieť okolo poschodového kaštieľa pozostatky vodnej priekopy. Vstup do kaštieľa bol cez kamenné premostenie s padacím mostom a padacou mrežou. Na nádvorí sa nachádzali hospodárske budovy, južná a severná veža, s bohato zdobenými renesančnými oknami. Miestnosti kaštieľa sa vykurovalo renesančnými krbmi umiestnenými v rohoch miestností, taktiež renesančne ozdobenými. 


Hrad bol v držbe viacerých rodov - Perínovci, Polónyovci, Lórantffyovci, Rákocziovci. Kaštieľ bol neskôr viackrát poškodený a postupne chátral. Dnes je majetkom obce, ktorá sa snaží o rekonštrukciu.


František II. Rákoczi


V renesančnom kaštieli, 27. marca 1676 sa narodil František II. Rákoczi, v maličkej dedinke Borša, neďaleko slovensko-maďarských hraníc. Sedmohradský veľmož, vodca posledného protihabsburského stavovského povstania sa narodil práve tu, v tomto komplexe renesančného šľachtického sídla s parkom, z polovice 16. Storočia. Detstvo však prežil na hrade Mukačevo. Keď dovŕšil 11 rokov, násilne ho odlúčili od jeho matky, Heleny Zrínskej. Za nevestu mu vybrali Šarlotu Amáliu von Hessen-Rheinfells. František II. Rákoczi bol najslávnejším rebelantom v našich dejinách. Začiatkom 18. storočia viedol posledné a najväčšie protihabsburské stavovské povstanie. Rákoczi v rámci svojho ťaženia ovládol celé Slovensko a Sedmohradsko. Vo veľkej bitke pri Trenčíne bol však cisárskymi vojskami porazený.


Po potlačení povstania Rákoczi v roku 1712 odišiel do Francúzska. Žil aj na kráľovskom dvore vo Versailles, i v kláštore v GrosBois. Neskôr prijal pozvanie tureckého sultána a žil v zabudnutí v mestečku Rodosto na brehu Marmarského mora až do svojej smrti v roku 1735. Jeho pozostatky uložili v košickom Dóme sv. Alžbety.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR