top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

117 mnm

michalovce

+421 566 441 093

.kaštieľ michalovce - pekný, zachovalý barokovo-klasicistický kaštieľ v srdci Zemplína. Nachádza sa tu aj kaštieľsky areál s krásne upraveným tzv. čestným nádvorím a rozsiahlym parkom. Na prvý pohľad zaujme svojim architektonickým prvkom, ktorému dominuje arkáda s balkónom.

.otváracie doby

apríl - september

pondelok

október - marec

pondelok, sobota

08:00 - 18:00

zatvorené

08:00 - 18:00

zatvorené

.poplatok za vstup

4,00 €

2,00 €

1,00 €

1,00 €

dospelí

žiaci ZŠ, SŠ, VŠ

deti do 6r

seniori

kaštieľ michalovce

kaštieľ michalovce

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


zemplínske múzeum, ktoré sa nachádza v kaštieli v Michalovciach nájdete v centre mesta pri rieke Laborec. Pred kaštieľom sa nachádza veľké parkovisko, kde viete odstaviť svoje auto.


čo môžete v kaštieli obdivovať?


v zemplínskom múzeu v Michalovciach sa nachádza veľký poklad vtedajšieho času. Vzácnym exponátom je rodostrom grófky Irmy Sztárayovej. Tá bola dvornou dámou rakúskej cisárovnej Alžbety Habsburskej.I – Sissi. Často s ňou cestovala po Európe, dokonca bola s cisárovnou v jej poslednej chvíli. Okrem tejto vzácnosti sa v areáli Zemplínskeho múzea nachádzajú ruiny Rotundy. Ide o najstaršiu sakrálnu stavbu mesta Michalovce. Je dokonca aj o najvýchodnejšiou situovanou rotundou z čias Veľkomoravskej ríše na Slovensku. Odborníci dodnes nemajú jednotný názor na datovanie tejto sakrálnej stavby. Objavili ju koncom 20.storočia. Jediné čo vedia, že rotunda s kruhovou loďou a podkovitou apsidou signalizuje kresťanstvo na Slovensku


v Michalovskom kaštieli sa nachádza viac ako 70 tisíc muzeálnych predmetov. Je verejnosti prístupný. Návštevníci sa v zemplínskom múzeu dozvedia o vývoji prírody, spoločnosti, umenia regiónu od najstarších čias až po súčasnosť a o pozdišovskom hrnčiarstve. Artefakt, ktorý návštevníkov hneď upúta je amfora z doby bronzovej s najstarším vyobrazením dvojkolesového voza v strednej Európe. Sztárayovci si pred odchodom zobrali skoro všetky svoje veci, nábytok a majetok so sebou, preto sa pôvodného zariadenia kaštieľa takmer nič nezachovalo.


história


kaštieľ stojí na mieste starého vodného hradu. Ten mal chrániť kraj pred vpádmi nepriateľov. Kto ho postavil, nevedno. Kto dal neskôr postaviť na tomto mieste kaštieľ, tiež nevedno. Keďže v tom čase sa v Michalovciach zdržiavala rodina Nagymihályiovcov, mohla to byť práve ona. Koncom 17. storočia sa stali majiteľmi Szirmayovci z Pozdišoviec, ktorí prestavali kaštieľ v duchu baroka. O pár desiatok rokov neskôr, v 18.storočí sa vlastníkmi stali Sztárayovci. Tí, v 19.storočí napokon prestavali kaštieľ do dnešnej, klasicistickej podoby. Rod Sztárayovcov pobudol do roku 1944. Odišli tesne pred príchodom Červenej armády. Po druhej svetovej vojne kaštieľ znárodnili.


povesť


s kaštieľom v Michalovciach sa spájajú rozličné povesti. Kaštieľom prechádza prízrak mladej ženy v bielej plachte, ktorá vystrašila a odohnala nejedno statočné srdce. Najväčším tajomstvom zostáva naďalej rotunda. Jej zvyšky sa nachádzajú v parku kaštieľa. Kedy bola postavená, načo slúžila je dodnes veľkou záhadou.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

18. marca 2023, 14:51:00

bottom of page