lista s ornamentom.png

ZEMPLÍN - KAŠTIEĽ TREBIŠOV

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kaštieľ Trebišov
Kaštieľ Trebišov

Kaštieľ Trebišov
Kaštieľ Trebišov

1/1
icon_STARS 5.0.png

KAŠTIEĽ V TREBIŠOVE - okúzľujúci barokovo-klasicistický kaštieľ. Postavil ho grófsky rod Csákyovcov, napriek tomu je spätý s rodom Andrássyovcov. V rozľahlom trebišovskom parku možno nájsť mnoho zaujímavostí. Okrem zrúcaniny hradu a mauzólea, sa tu nachádza pôvodne barokový kaštieľ, v ktorom dnes sídli Vlastivedné múzeum s ojedinelou expozíciou poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

106 mnm

TREBIŠOV

+421 56 672 2234

icon_HOME.png

SK.21.05.02

KAŠTIEĽ TREBIŠOV

icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.21.05.02
ZEMPLÍN - KAŠTIEĽ TREBIŠOV
Kaštieľ Trebišov
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Jún -September

pondelok

utorok - nedeľa

Október - Máj

pondelok

utorok - nedeľa


zatvorené

07:30 - 18:00


zatvorené

07:30 - 15:30

POPLATOK ZA VSTUP

3,00€

zadarmo

1,50€

1,50€

1,50€

Dospelí

Deti do 3r

Deti od 3r

Študenti

Seniori

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:09:25

SPRIEVODCA


Kaštieľ Andrássyovcov v Trebišove nájdete v centre mesta oproti Mestskému úradu na ulici M. R. Štefánika. Pri Mestskom úrade sa nachádza Námestie mieru, kde viete odstaviť auto na veľkom parkovisku. Potom už len prejdete cez cestu a ocitnete sa pri kaštieli.


História


Barokovo-klasicistický kaštieľ dal vybudovať v roku 1786 gróf Imrich Csáky. Na stavbu kaštieľa bol použitý materiál z ruín hradu Parič. Ten stál na vrchu blízko mesta a dnes môžeme vidieť časti hradu aj v parku za kaštieľom. Kaštieľ sa dostal do vlastníctva rodiny Andrássyovcov v 19. storočí ako súčasť vena Etelky Szapáryovej. Kaštieľ vtedy získal svoju dnešnú barokovo-klasicistickú podobu. Súčasťou areálu kaštieľa sú aj pôvodne barokové budovy - jazdiareň, maštaľ (koniareň), čeľadinec, hospodárska budova, kuchyňa. Gróf Július Andrássy vyrastal v tomto kaštieli. Stal sa z neho známy šľachtic, politik, dokonca i minister zahraničia Monarchie. Bol vplyvným mužom a dobre vychádzal aj s cisárskym párom – cisárovnou Alžbetou a Františkom Jozefom I. V roku 1887, počas vojenským manévroch na Zemplíne za účasti panovníka, sa zdržali práve v Andrássyho kaštieli v Trebišove.


Pri tejto príležitosti dal Andrássy vyrobiť pozlátené trónne kreslo. Kreslo neskôr daroval starší syn Teodor rímskokatolíckemu kostolu. V roku 1995 poslúžilo kreslo pápežovi Jánovi Pavlovi II. pri jeho návšteve Košíc. Ani tento kaštieľ neobišla vojna, kedy veľkú časť zariadenia kaštieľa sa zničilo. V rokoch 1949 – 1978 slúžil kaštieľ ako nemocnici, preto jeho interiér prispôsobili ich potrebám. V súčasnosti je kaštieľ sídlom Vlastivedného múzea.


Čo všetko môžete v kaštieli a v jeho okolí obdivovať?


Vlastivedné múzeum sídliace v kaštieli je zamerané na históriu poľnohospodárstva na dolnom Zemplíne. Keďže ide o veľký kaštieľ, nikoho neprekvapia aj iné expozície. Je ňou napríklad aj nádherná zbierka ľudových odevov alebo filumenistika, teda dejiny ovládania ohňa od samotného počiatku až po zápalky. Najpopulárnejšiou expozíciou je však tá vinohradnícka. Venovaná je tokajskému vinohradníctvu s archívom znamenitých tokajských vín a informáciami o histórii pestovania viniča a výroby vína.


Krásny historický park patriaci kaštieľu vznikol koncom 18. storočia po vzore anglických parkov. Zdobia ho umelecké pamiatky - gotický kostol, barokovo-klasicistický kaštieľ, mauzóleum rodiny Andrássyovcov, Mariánske súsošie, ako aj ruiny hradu Parič, s altánkami, fontánami, jazierkom. Anglický park vznikol z pôvodného lužného lesa. Súčasťou parku je areál zdravia Bučov les s cyklistickými trasami.

Zrúcaninu hradu Parič nájdete hneď za kaštieľom v anglickom parku. Patrí k najstarším stavbám na východe Slovenska. Hrad, z ktorého sa dodnes zachoval len zvyšok múru, bola nížinná vodná pevnosť, pravdepodobne z roku 1254. V roku 1686 vodný hrad Thökölyho vojská vyhodili do povetria. Čo z hrado zostalo, to vtedajší majitelia hradu Csákyovci použili na výstavbu neďalekého kaštieľa.


Najslávnejším obyvateľom trebišovského kaštieľa bol Július Andrássy (1823 – 1890). Vďaka dobrým vzťahom s rakúskou cisárovnou Alžbetou, prezývanou Sissi mal zásluhu aj na príprave rakúsko-uhorského vyrovnania. Nielen filmové spracovanie života cisárovnej, ale aj historici sa domnievajú, že Sissi a Júliusa spájalo silnejšie puto. Napriek tomu jeho telesné pozostatky sú uložené vedľa jeho manželky v spoločnej hrobke, v mauzóleu.

Podľa legendy mauzóleum a hrob Júliusa Andrassyho navštívila v roku 1895 cisárovná Alžbeta. Nechala mu krásnu striebornú kyticu. Mauzóleum patrí medzi najkrásnejšie neogotické stavby na Slovensku. Kto ho navštívil, ten to len potvrdí.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png