lista s ornamentom.png

ZEMPLÍN - NÁDRŽ DOMAŠA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Nádrž Domaša
Nádrž Domaša

Nádrž Domaša
Nádrž Domaša

1/1
icon_STARS 5.0.png

VODNÁ NÁDRŽ DOMAŠA - je pýchou východného Slovenska. K jej príťažlivosti okrem prekrásneho prostredia a tichých zákutí, nemalou mierou prispieva krásna modrozelená voda s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Je štvrtou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

155 mnm

-

+421 907 369 509

icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.21.00.05
ZEMPLÍN - NÁDRŽ DOMAŠA
Nádrž Domaša
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti voľne prístupná

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupná

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:09:20

SPRIEVODCA


Domaša pre všetky generácie


Na brehoch nádrže sa nachádza päť rekreačných stredísk – Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Kelča a Vaľkov. Možnosti ubytovania v hoteloch, penziónoch alebo stanovanie v kempingoch nechýbajú ani v jednom stredisku. Na rekreáciu tu boli vybudované upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriská, reštaurácie a občerstvenia. Veľká Domaša s teplotou vody 23°C patrí medzi najteplejšie priehrady na Slovensku. Má dobré podmienky pre milovníkov vodných športov - windsurfing, člnkovanie, kúpanie a plávanie. V letných mesiacoch väčšina stredísk žije nočným životom v podobe diskoték a kultúrnych podujatí.


Domaša je predsa len stávka na istotu. Od detstva sem chodia už aj dnešní tridsiatnici a okrem spomienok na časy minulé si môžete vychutnať aj pobyt v prírode. Určite sa netreba báť preplnenej pláže, dostatočne veľké pláže poskytnú veľkorysý priestor na oddych a hry.

Rekreačné strediská na Domaši sa navzájom predbiehajú v usporadúvaní rôznych diskoték či zábav. Oblasť je známa aj každoročnou súťažou Miss Domaša.


Domaša je známa svojou samočistiacou schopnosťou, čo chvália hlavne rybári. Nachádza sa tu množstvo rýb - až 23 druhov rýb ako pstruh, kapor, boleň, sumec, šťuka, úhor. Pre hubárov okolité listnaté a zmiešané lesy ukrývajú veľa hríbov. Priehradný múr vodnej nádrže Domaša, ktorý spája dve rekreačné strediská - Dobrú a Moniku opäť sprístupnili pre verejnosť. Otvorený je celoročne – v lete v čase 8:00-20:00. Prístup na priehradný múr bol pozastavený príkazom ministra vnútra po teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015. Vtedy bola aj vodná nádrž zaradená do II. stupňa teroristického ohrozenia.


Pár faktov o Domaši


Vodná nádrž vznikla v rokoch 1962-1967 na 

rieke Ondava a pôvodne bola projektovaná ako zásobáreň pitnej vody. Mala chrániť pred povodňami, na priemyselné i poľnohospodárske využitie, na chov rýb, ale aj na rekreáciu. Domaša je považovaná za možný zdroj pitnej vody. Možný preto, lebo ak by vodárenská nádrž Starina a Bukovec už neboli schopné dodávať pitnú vodu pre východné Slovensko, na rad by prišla pravdepodobne Domaša, ako nová zásobáreň pitnej vody. Plocha nádrže je 14,22 km2, dĺžka 13,8 km, maximálna šírka približne 3 km, maximálna hĺbka 25 m, s objemom vody 185 mil. m3.

Domaša priniesla nielen zmeny v obyvateľstve, cestovnom ruchu ale aj v rastlinstve a živočíšstve. Nádrž využíva vo veľkom aj migrujúce vodné vtáctvo. Na Domaši bolo zistených viac ako 80 druhov rozličných vtákov. Niekde v okolí nádrže pravdepodobne už zopár rokov hniezdi aj orliak morský. Je to náš najväčší dravý vták.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png