top of page

región: zemplín a vihorlat
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

170 mnm

humenné

+421 915 175 636

.skanzen humenné – ide o skanzen Vihorlatského múzea prezentujúci návštevníkom ľudovú architektúru a bývanie na Zemplíne v dobách dávno minulých. Nenájdete tu krčmu, ani starú školu a ani obchod, ale uvidíte typické stavby z Horného Zemplína. Všetky stavby sú sprístupnené i zvnútra a stojí za to ich vidieť.

.otváracie doby

počas sezóny

pondelok

utorok - piatok

sobota-nedeľa10:00 - 16:00

10:00 - 18:00

14:00 - 18:00

prestávka 12:30 - 13:30

posledné vstupy 12:00 a 17:00

.poplatok za vstup

6,00 €

3,00 €

3,00 €

4,00 €

14,00 €

zadarmo


dospelí

deti 6-15 

seniori a zťp

študenti

rodinné vstupné 

deti do 6r


skanzen humenné

skanzen humenné

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


ako sa dá ku skanzenu dostať ?


múzeum v prírode je vzdialené cca 300 metrov od Vihorlatského múzea, ktoré sídli v renesančnom kaštieli neďaleko Parku mieru v centre mesta Humenné.


čo všetko môžete v skanzene a okolí vidieť ?


jednotlivé stavby ľudovej architektúry boli prenesené z viacerých oblastí regiónu a rozostavené na spôsob tradičnej hornozemplínskej dedinky. Návštevník tu nájde dobovo zariadené zrubové domčeky, hospodárske stavby ako maštale, stodoly a sýpky, ale aj kolársku, hrnčiarsku a kováčsku dielňu či vodný mlyn. Stavby sú postavené z typických materiálov používaných v minulosti. Je to drevo, kameň, slama a hlina. Pozriete si typický dobový nábytok, masívny stôl, lavicu, posteľ aj veľkú pec so šporákom a kuchynský riad. Pozriete si aj typickú dielňu a v nej kováčske náradie ako kladivá, kliešte, dúchadlo, vybijáky a iné. Uvidíte tu, ako sa v minulosti vyrábali podkovy. Pozriete si v stodole uložené poľnohospodárske náradie ako voz, sane, pluh, mlynok na čistenie obilia, sečkáreň, cepy a hrable.


Najvýznamnejším objektom, ktorý majú návštevníci tohoto skanzenu k dispozícii je gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý bol vraj postavený bez pomoci klincov. Drevený Kostol sv. Michala Archanjela postavili v roku 1794. Je to trojdielna zrubová stavba lemkovského typu. Kostol bol prenesený z obce Nová Sedlica. Bola to prvá stavba umiestnená v tomto skanzene. Dnes patrí kostolík medzi kultúrne pamiatky.


Do skanzenu prídu ročne tisíce návštevníkov. Zastavte sa aj vy.  V skanzene sa konajú aj rôzne kultúrne programy a výstavy ľudových remesiel. Každý rok koncom septembra sa v areáli skanzenu konajú tradičné Dni sv. Huberta, ktoré sú veľkou akciou pre milovníkov poľovníctva.


trochu z histórie.


rozloha pozemku nie je veľká, necelé 4 ha, a preto nebolo jednoduché umiestniť 15 objektov do tohto priestoru. Objekty boli pozbierané z celého Horného Zemplína. Projekt výstavby skanzenu sa začal realizovať v roku 1974 a výstavba trvala 10 rokov.

Sú tu stavby z mnohých obcí z Horného Zemplína ako z Ruskej Volovej, Zemplínskych Hámrov, Vývravy, Olšinkova, Nechvaľovej Polianky, Kalnej Roztoky alebo z Klenovej.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. marca 2023, 11:43:28

bottom of page