lista s ornamentom.png

VIHORLAT - VRCH VIHORLAT

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Vrch Vihorlat
Vrch Vihorlat

Vrch Vihorlat
Vrch Vihorlat

1/1
icon_STARS 5.0.png

VRCH VIHORLAT - je najvyšší vrch sopečného pohoria Vihorlatské vrchy, jeho výrazná dominanta. Podľa vrchu dostalo názov aj samotné pohorie. Vihorlat je tiež najvyšším bodom okresu Humenné.

REGIÓN: ► ZEMPLÍN a VIHORLAT

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1076 mnm

-

+421 56 688 25 43

icon_sport_VODNÁ_PLOCHA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.21.00.42
VIHORLAT - VRCH VIHORLAT
Vrch Vihorlat
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupný

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. júla 2021, 12:07:36

SPRIEVODCA


Ako sa dá na Vihorlat dostať ?


Oblasť Vihorlatských vrchov je pre turistov veľmi atraktívna. Pohorie patrí k najlesnatejším na Slovensku. Vedú tadiaľ značkované turistické chodníky v dĺžke 88 kilometrov. Vrchol vrchu Vihorlat je vzdialený približne 15 kilometrov vzdušnou čiarou juhovýchodne od mesta Humenné, 20 km severovýchodne od Michaloviec a 11 km juhozápadne od Sniny. Vrchol sa majestátne vypína nad ostatnými kopcami celého pohoria, severne od obce Poruba pod Vihorlatom. Nachádza sa v strede hlavného hrebeňa, prebiehajúceho od východu cez Nežabec 1 023 m n. m., Sninský kameň 1 006 m n. m., Motrogon 1 018 m n. m. a Tŕstie 951 m n. m. k Vihorlatu a ďalej cez Rozdielňu 784 m n. m. a Kyjov 821 m n. m. k Dlhej 527 m n. m..


Rozľahlý vrcholový hrebeň Vihorlatu má dva vrcholy, hlavný západný a o pár metrov nižší východný. Vrcholy sú od seba vzdialené približne 400 metrov. Na vyššom západnom vrchole stojí mohutný železobetónový pylón z čias prvej Česko-slovenskej republiky, postavený v rokoch 1931 až 1935 ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Pylón je zakončený malým krížom a je na ňom umiestnená neoficiálna tabuľka s označením kóty a schránka s vrcholovou knihou, do ktorej môžu turisti zaznamenať svoj výstup.


Čo všetko môžete v pohorí Vihorlat vidieť ?


Chránená krajinná oblasť Vihorlat sa nachádza na území Košického samosprávneho kraja a Prešovského samosprávneho kraja. Rozprestiera sa v katastri okresov Michalovce, Sobrance, Humenné a Snina. Jej rozloha je 4 383 hektárov, ochranné pásmo 25 350 hektárov. Geografická poloha Vihorlatského pohoria a osobitný geologický vývoj podmienili vznik takých prírodných zvláštností ako sú napríklad jazero Morské oko, Sninský kameň, vrchoviskové rašeliniská i spoločný výskyt rastlinných druhov karpatskej a panónskej flóry.


Sopečná činnosť ktorá modelovala vznik pohoria vytvorila terén, kde sa nachádzalo množstvo jazierok. Z tých sa mnohé časom zmenili na slatiny a rašeliniská, kde okrem iného rastie aj vzácna „mäsožravá“ rastlina rosička okrúhlolistá. Najznámejšie zo zachovalých jazier pohoria sú Morské oko a Malé morské oko. Rovnako zaujímavé a príťažlivé sú skalné útvary, z ktorých je najznámejší Sninský kameň, odkiaľ je úžasný výhľad do okolia na všetky strany.


Povesti


Vihorov vrch. Povesť o vzniku Vihorlatu, Morského oka a Sninského kameňa. Podľa povestí pán pohoria Vihor postavil tieto hory z ohňa a kameňa a dal aj vodu, keď okolitú zem vysušilo. Jazero v kopcoch strážila víla, jeho služobnica. Vihor vo svojich horách hubil zbojníkov a každý už počul, ako bojoval s diablom, čo chcel skalou zakryť jazero. Diabol sa prihnal na krídlach víchrice s obrovitánskym balvanom, ktorý chcel vrhnúť na jazero. Keď už bol priamo nad ním, zjavil sa Vihor. Vraj schytil diabla, vyniesol ho do ohromnej výšky a tam sa spolu ruvali. Balvan sa vyšmykol diablovi z rúk a rútil sa nadol. Našťastie dopadol celkom inde, než zamýšľal diabol, a odvtedy je to miesto známe ako Sninský kameň. Jazero víly zostalo nedotknuté a ľudia mu neskôr dali meno Morské oko. A Vihorov vrch, Vihorlat, sa do dnešných čias vypína nad okolitým krajom ako nemý svedok tých dávnych udalostí.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png