top of page
kaštieľ tomášikovo

kaštieľ tomášikovo

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: podunajsko
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

116 mnm

-

+421 31 785 5231

.kaštieľ tomášikovo - Kaštieľ a park, ktorý dali v centre obce Tomášikovo postaviť v roku 1760 Esterházyovci, je naša Národná kultúrna pamiatka, nie je však v súčasnosti verejnosti prístupný.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

verejnosti neprístupný

voľne prístupné

park 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodcaako sa dá ku kaštieľu dostať ?


nájdete ho približne v polovici cesty medzi Galantou a Dunajskou Stredou v obci Tomášikovo.


čo všetko môžete v kaštieli a okolí vidieť ?


kaštieľ momentálne, ktorý vo svojej histórii bol polepšovňou pre šľachtické ratolesti, v roku 1763 v ňom Mária Terézia zriadila prvý štátny sirotinec, je dnes špeciálna internátna škola. Kaštieľ dnes nie je návštevníkom prístupný a z prekrásneho parku sa zachovalo už len jeho torzo.


okrem kaštieľa sú pamätihodnosťami obce aj kostol Najsvätejšej Trojice, postavený v roku 1710. Na cintoríne sa nachádza jaskyňa Lurdskej Panny Márie, ktorá je pútnickým miestom.


na ľavom brehu malého Dunaja približne 2 km od obce Tomášikovo stojí kolový mlyn, ktorý postavil v roku 1893 Ján Maticza. Mlyn je jedným z mála pôvodných zachovaných vodných mlynov na Slovensku so spodným náhonom. Nachádza sa v ňom kompletné prevádzkyschopné mlynské zariadenie, poháňané veľkým lopatkovým kolesom s priemerom 7 m a širokým 2,5 m. V mlyne sa mlelo až do roku 1960. V súčasnosti patrí Vlastivednému múzeu v Galante a je v ňom umiestnená expozícia ľudového mlynárstva na južnom Slovensku.


pár tipov pre turistov v okolí


nitriansky hrad - je zachovalý hradný komplex v Nitre, ktorého dominantou je Katedrála svätého Emeráma, biskupský palác a mohutné opevnenie s vystupujúcimi bastiónmi.


kostol svätého michala archanjela – kostolík ktorý sa nachádza na skalnatom kopci nad Dražovcami, mestskou časťou Nitry. Kostolík bol vyobrazený na slovenskej 100 korunovej bankovke vydanej v roku 1941 a 50 korunovej z roku 1993.


kaštieľ v šali - ktorý nájdete priamo v centre mesta Šaľa a ktorý je v podstate kópiou renesančného zámku rodu Thurzovcov v Bytči.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

7. mája 2023, 9:51:52

bottom of page