top of page
kúpele turčianske teplice

kúpele turčianske teplice

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

508 mnm

-

+421 905 439 958

.kúpele turčianske teplice – patria k najstarším kúpeľom v Európe. Ležia v nadmorskej výške 518 metrov nad morom a nachádzajú sa v srdci Slovenska. Teplé pramene sa v Turčianskych Tepliciach po prvý raz spomínajú už v 13. storočí. Traduje sa, že v roku 1423 sa tu kúpaval aj kráľ Žigmund Luxemburský. Svojou pravidelnou návštevou ich poctila i cisárovna Sissi.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

aquapark

prístupné

10:00 - 21:00


18,50 €

10,40 €

zadarmo

15,20 €

aquapark 

dospelí

deti 6-15r

deti do 6r 

seniori, ZŤP 

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


história


prvá písomná zmienka o teplých prameňoch pochádza z roku 1281. Turčianskoteplické kúpele sa vyznačujú špecifickým zložením vody typickým pre tento región. Minerálne pramene pomáhajú liečiť ochorenia pohybového aparátu, neurologické, onkologické, urologické a gynekologické ochorenia, choroby z povolania či tráviaceho traktu. Kúpele zároveň patria medzi prvé urologické kúpele na Slovensku.

Účinky vody z Turca využívali v minulosti nielen králi a šľachta, ale aj chudobní ľudia a bedári. Kráľ Žigmund Luxemburský sa v minerálnej vode kúpal so zlatou korunou na hlave. Podľa legendy práve spojeniu zlata a turčianskej vody vďačí za vyliečenie chorôb, aj za vysoký vek, ktorého sa dožil.


okrem dospelých kúpele navštevujú aj detskí pacienti. Pramene sú voľne prístupné v areáli kúpeľov a vyvierajú z hĺbky 62,5 metra a 34 m. Zmierňovať tráviace ťažkosti pomáha táto voda vďaka svojej hypotónii (menší objem minerálov). Jednotlivými iónmi núti organizmus produkovať viac tráviacich štiav a tým podporuje funkciu žlčníka, pečene a pankreasu.


voda v kúpeľoch je svojím zložením stredne mineralizovaná. Je aj síranovo-hydrouhličitanová, vápenato-horečná, hypotonická, má zvýšený obsah fluoridového iónu, je slabo kyslá, horúca. Bazény naplnené termálnou minerálnou vodou sú priamo postavené na výveroch. Najteplejší je červený bazén, voda sa preto musí chladiť na 39 – 39,5 stupňa.


kúpele ponúkajú rôzne spektrum procedúr. Na kúpeľ v termálnych vodách sa využívajú bazény a vaňové kúpele s rôznou teplotou vody, prísadové kúpele, tiež kúpele s kysličníkom uhličitým či perličkové. Dajú sa tu absolvovať podvodné masáže, škótske streky, rôzne vírivé kúpele, elektroliečba či zábaly s kysličníkom uhličitým, fyzioterapia aj psychoterapia.


súčasťou je aj areál aquaparku, má dve časti spa a aquapark. Okrem vírivky, kľudového a relaxačného bazéna tu nájdete aj tobogany, plavecký, atrakčný a sedací bazén. Je prístupný celoročne.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:57:35

bottom of page