lista s ornamentom.png

TURIEC - KÚPELE TURČIANSKE TEPLICE

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Kúpele Turčianske Teplice Turiec
Kúpele Turčianske Teplice Turiec

press to zoom
Kúpele Turčianske Teplice Turiec
Kúpele Turčianske Teplice Turiec

press to zoom
1/1
icon_STARS 5.0.png

KÚPELE TURČIANSKE TEPLICE – patria k najstarším kúpeľom v Európe. Ležia v nadmorskej výške 518 metrov nad morom a nachádzajú sa v srdci Slovenska. Teplé pramene sa v Turčianskych Tepliciach po prvý raz spomínajú už v 13. storočí. Traduje sa, že v roku 1423 sa tu kúpaval aj kráľ Žigmund Luxemburský. Svojou pravidelnou návštevou ich poctila i cisárovna Sissi.

REGIÓN: ► TURIEC a VEĽKÁ FATRA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

508 mnm

-

+421 905 439 958

icon_HOME.png

SK.08.03.02

KÚPELE TURČIANSKE TEPLICE

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.08.03.02
TURIEC - KÚPELE TURČIANSKE TEPLICE
Kúpele Turčianske Teplice Turiec
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

29. mája 2021, 14:05:56

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Aquapark

prístupné

10:00 - 21:00

POPLATOK ZA VSTUP


18,50 €

10,40 €

zadarmo

15,20 €

Aquapark 

dospelí

deti 6-15r

deti do 6r 

seniori, ZŤP 

SPRIEVODCA 


História


Už v čase Rakúsko - Uhorska patrili kúpele medzi najvýznamnejšie. Blahodarný účinok liečivej vody bol popísaný už v roku 1580. Avšak samotné kúpele sa spomínajú už v 13. storočí. Šľachtické rody sa v tom čase predbiehali vo výstavbe kúpeľných domov a víl a zanechali v Tepliciach svoju nezameniteľnú pečať. Mnohé z týchto stavieb môžete obdivovať aj v súčasnosti, napr. aj počas prechádzky po mestečku. Medzi najvýznamnejšiu stavbu určite patrí turecký vaňový kúpeľ Hammam, ktorý dali postaviť v maurskom slohu v roku 1888 a dnes je kultúrnou pamiatkou.


O kúpeľoch


Kúpele sa špecializujú na liečbu a prevenciu ochorení pohybového aparátu, stavov po operáciách a úrazoch, chronických reumatických ochorení u niektorých civilizačných chorôb, chorôb z povolania, ale aj ochorení z oblasti internej medicíny, gynekologické a kožné ochorenia vrátane psoriázy. Využíva sa pri tom termálna voda so špeciálnym fyzikálnym a chemickým zložením, ktorá patrí do skupiny prírodných, síranových, vápenato-horečnatých, sírnych, teplých minerálnych vôd s obsahom fluóru. Má ideálnu teplotu od 37 do 40,3 °C, a preto sa využíva bez akéhokoľvek ohrievania či ochladzovania.


Čo si nenechať ujsť


Či už zavítate do kúpeľov ako pacient alebo dovolenkár čaká na vás množstvo atrakcií, výletov výletov, spoločenské a kultúrne podujatia.

Ako prvý určite navštívte bezmála 150-ročný kúpeľný park, ktorý ponúka na 18 hektároch upokojujúce prostredie s možnosťou spoznávať množstvo jedinečných drevín. V ňom nájdete aj nový Most slávy, kde sú umiestnené tabuľky s menami hercov, ktorí dostali na festivale ART FILM FESTIVAL významné ocenenie Hercova misia. Originálny Most slávy si môžete ísť pozrieť neďaleko, pred hotel s rovnomenným názvom. Zaiste ho neprehliadnete, stráži ho 4-metrová socha Charlieho Chaplina.

Máte radšej pešiu turistiku alebo výlety na dvoch kolesách? Odporúčame vrch Klepáč alebo si vyberte niektorý chodníček k najkrajším vyhliadkovým miestam, napr. Jeleň, Spálená, Dubnická kotlina a Biela skala.

Avšak ani v škaredom počasí sa nemusíte báť, že by ste sa nudili. Neďaleko na vás čaká napr. Trenčiansky hrad, hrad Beckov, pútnické miesto Skalka, mesto Trenčín, Dubnický kaštieľ Dubnická grotta a mnohé iné. Stačí si len vybrať a ísť obdivovať naše národné pamiatky.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png