lista s ornamentom.png

VEĽKÁ FATRA - GADERSKÁ DOLINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Gaderská dolina Veľká Fatra
Gaderská dolina Veľká Fatra

Gaderská dolina Veľká Fatra
Gaderská dolina Veľká Fatra

1/1
icon_STARS 5.0.png

GADERSKÁ DOLINA – leží v Národnom parku Veľká Fatra a považuje sa za najkrajšiu dolinu plnú botanických skvostov. Je dlhá 18 kilometrov a ponúka mnoho vzácnych prírodných útvarov a zákutí, ako zrúcaniny Blatnického hradu, Čertovu bránu či sedem jaskýň, z ktorých prístupná je Mažárna. Pre krásu využili dolinu i filmári, natočili tu prvý slovenský film Jánošík a odohrával sa tu aj dej vojnovej drámy Dolina.

REGIÓN: ► TURIEC a VEĽKÁ FATRA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

543 mnm

-

+421 43 423 8776

icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.08.00.21
VEĽKÁ FATRA - GADERSKÁ DOLINA
Gaderská dolina Veľká Fatra
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

18. mája 2021, 22:26:09

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne 

prístupné

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup 

SPRIEVODCA 


Gaderská dolina je vhodná na horskú turistiku s výstupmi na vrchy Tlstá a Ostrá, alebo na príjemnú prechádzku v dolnej časti doliny či cykloturistiku. Vrch Tlstá je charakteristický mohutnými vápencovými galériami a kolmými stenami klesajúcimi priamo do doliny. V masíve Tlstá sa nachádzajú početné jaskyne rôznych veľkostí. V jaskyni Mažárna sa našli doklady pravekého a starovekého osídlenia.

Husté lesy sú bohaté na zver. Žijú tu jelene, kamzíky, diviaky, medvede i divé vtáky. Dolinou preteká čistá bystrina.


Turistika


Vstupnou bránou do doliny je obec Blatnica, ktorá leží 15 kilometrov južne od Martina a 13 kilometrov severne od Turčianskych Teplíc. Auto môžete zaparkovať na parkovisku Blatnica, pamätník. Okruh Gaderská dolina – Ostrá – Tlstá – Gaderská dolina prejdete za päť hodín.

Ak hľadáte dlhšiu turistiku môžete sa vybrať k Čertovej bráne, ktorou prejdete na koniec doliny. Pešo k nej pôjdete približne išli štyri hodiny po žltej turistickej trase, späť sa vraciate rovnakou trasou. Gaderskú dolinu si vychutnáte aj zo sedla bicykla. Oveľa rýchlejšie sa dostanete aj k Čertovej bráne. Tým, že Gaderská dolina je prejazdná aj s kočíkom, poskytuje možnosť nenáročných prechádzok s malými turistami.

Na začiatku doliny sa nachádza chatová osada Gader. Po ľavej strane uvidíte Blatnický hrad. Jeho zrúcanina stojí na vápencovom chrbte Plešovice. Pokiaľ radi obdivujete prírodu zo sedla bicykla, vašim cieľom pre kratšiu a menej náročnú cyklistiku s deťmi môže byť časť zvaná Mlynčekovo. Je to oddychové miesto pri Gaderskom potoku, kde sa potešíte pohľadmi na fungujúce vodné mlynčeky. Za zurčiacim potokom na všetko dozerá drevený vodník.

V hornej časti sa dolina delí na dve vetvy, Dedošovú dolinu, ktorá pokračuje smerom do Drobkova a Veterného a na dolinu Selenec, do ktorej sa vstupuje cez mohutnú Čertovu bránu. Za čertovou bránou sa dolina opäť rozširuje. Z dolomitových skál vyniká Skalná dolina s najvyšším bodom 1290 metrov. Dolinu uzatvára prírodná rezervácia Padva, domov medveďa hnedého. Je to kút s vodopádmi, ktorý bol v roku 1972 vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu. Oboma dolinami tečú horské potoky. Žijú v nich pstruhy a sivone.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png