top of page
gaderská dolina

gaderská dolina

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

543 mnm

-

+421 43 423 8776

.gaderská dolina – leží v Národnom parku Veľká Fatra a považuje sa za najkrajšiu dolinu plnú botanických skvostov. Je dlhá 18 kilometrov a ponúka mnoho vzácnych prírodných útvarov a zákutí, ako zrúcaniny Blatnického hradu, Čertovu bránu či sedem jaskýň, z ktorých prístupná je Mažárna. Pre krásu využili dolinu i filmári, natočili tu prvý slovenský film Jánošík a odohrával sa tu aj dej vojnovej drámy Dolina.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

voľne prístupné

voľne prístupné

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


gaderská dolina je vhodná na horskú turistiku s výstupmi na vrchy Tlstá a Ostrá, alebo na príjemnú prechádzku v dolnej časti doliny či cykloturistiku. Vrch Tlstá je charakteristický mohutnými vápencovými galériami a kolmými stenami klesajúcimi priamo do doliny. V masíve Tlstá sa nachádzajú početné jaskyne rôznych veľkostí. V jaskyni Mažárna sa našli doklady pravekého a starovekého osídlenia.


husté lesy sú bohaté na zver. Žijú tu jelene, kamzíky, diviaky, medvede i divé vtáky. Dolinou preteká čistá bystrina.


turistika


vstupnou bránou do doliny je obec Blatnica, ktorá leží 15 kilometrov južne od Martina a 13 kilometrov severne od Turčianskych Teplíc. Auto môžete zaparkovať na parkovisku Blatnica, pamätník. Okruh Gaderská dolina – Ostrá – Tlstá – Gaderská dolina prejdete za päť hodín.


ak hľadáte dlhšiu turistiku môžete sa vybrať k Čertovej bráne, ktorou prejdete na koniec doliny. Pešo k nej pôjdete približne išli štyri hodiny po žltej turistickej trase, späť sa vraciate rovnakou trasou. Gaderskú dolinu si vychutnáte aj zo sedla bicykla. Oveľa rýchlejšie sa dostanete aj k Čertovej bráne. Tým, že Gaderská dolina je prejazdná aj s kočíkom, poskytuje možnosť nenáročných prechádzok s malými turistami.


na začiatku doliny sa nachádza chatová osada Gader. Po ľavej strane uvidíte Blatnický hrad. Jeho zrúcanina stojí na vápencovom chrbte Plešovice. Pokiaľ radi obdivujete prírodu zo sedla bicykla, vašim cieľom pre kratšiu a menej náročnú cyklistiku s deťmi môže byť časť zvaná Mlynčekovo. Je to oddychové miesto pri Gaderskom potoku, kde sa potešíte pohľadmi na fungujúce vodné mlynčeky. Za zurčiacim potokom na všetko dozerá drevený vodník.


v hornej časti sa dolina delí na dve vetvy, Dedošovú dolinu, ktorá pokračuje smerom do Drobkova a Veterného a na dolinu Selenec, do ktorej sa vstupuje cez mohutnú Čertovu bránu. Za čertovou bránou sa dolina opäť rozširuje. Z dolomitových skál vyniká Skalná dolina s najvyšším bodom 1290 metrov. Dolinu uzatvára prírodná rezervácia Padva, domov medveďa hnedého. Je to kút s vodopádmi, ktorý bol v roku 1972 vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu. Oboma dolinami tečú horské potoky. Žijú v nich pstruhy a sivone.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:55:55

bottom of page