lista s ornamentom.png

SLOVENSKÝ RAJ - PRIELOM HORNÁDU

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.18.00.08

PRIELOM HORNÁDU

REGIÓN: ► SLOVENSKÝ RAJ

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

537 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

icon_STARS 5.0.png

PRIELOM HORNÁDU - Národná prírodná rezervácia Prielom Hornádu sa nachádza v časti Slovenské Rudohorie. Môžete tu pozorovať jedinečnú prírodnú scenériu plnú jaskýň, vodopádov a najrôznejších roklín. Na 16 km území vodná erózia vytvorila lemovitú tiesňavu, ktorú poznáme pod názvom Prielom Hornádu. V určitých častiach údolia merajú steny neuveriteľných 200 m. V zime vám zamrznuté vodopády poskytnú pohľad na ľadové stĺpce. V lete je možné prielom absolvovať aj na kajaku alebo kanoe. Pre tých odvážnejších je možnosť zdolať aj zamrznutú rieku Hornád. Tak čo, trúfate si?

Prielom Hornádu
Prielom Hornádu

press to zoom
Prielom Hornádu
Prielom Hornádu

press to zoom
1/1
icon_prir_ÚDOLIE.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.18.00.08
SLOVENSKÝ RAJ - PRIELOM HORNÁDU
Prielom Hornádu
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

21. júna 2021, 13:55:02

OTVÁRACIE DOBY

celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupné

SPRIEVODCA


Prístup


Z osady Dobšinská ľadová jaskyňa, kde nájdete aj parkovisko pod jaskyňou, vedie náučný chodník k samotnému vstupu do jaskyne. Chodník má dĺžku 1 km s miernym stúpaním a zvládnete ho približne za 25 minút.


Prírodné pomery


Najrozľahlejším priestorom jaskyne je Veľká sieň (72m), široká až 4m a vysoká 11m. Nachádzajú sa v nej ľadové útvary pomenované Niagarské vodopády, Oltár a druhý stĺpcový útvar Studňa.


Film Perinbaba


Jedna z najväčších rozprávkových klasík, ktoré môžete poznať, bola natáčaná aj v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Podmienky a terén v ktorom sa natáčalo nebol ideálny, a tak 300 schodov, ktoré sa tam nachádzajú, musela zdolávať hlavná predstaviteľka Giulietta Masina každý deň. Častokrát sa stávalo, že radšej ani nejedla, pretože nechcela absolvovať tú krkolomnú cestu opakovane. K dispozícii jej boli dokonca aj horskí nosiči.


História


Jaskyňu objavila výprava Eugena Ruffinyho, ktorá sa v roku 1870 prepadla do čistého ľadového kráľovstva. Podarilo sa im objaviť 1,5 km dlhú chodbu, z ktorej v dnešnej dobe je prístupných 475 m. Mestu Dobšiná sa ju podarilo sprístupniť už v roku 187. V minulosti pútala pozornosť aj ako prvá elektricky osvietená jaskyňa v Európe. Medzi jej návštevníkov patrili aj vtedajšie osobnosti, ako napríklad P.O. Hviezdoslav, S.H. Vajanský a spol. Zaujímavou pre verejnosť ju robila aj možnosť letného korčuľovania Trénovala tu aj Československá krasokorčuliarska hviezda Karol Divin.


Tipy a rady na záver


Nenechajte nič na náhodu a pripravte sa na poriadne výkyvy teplôt. Nezabudnite sa teplo obliecť a mať obutú vhodnú pevnú obuv. Ak ste sa rozhodli navštíviť jaskyňu v letných mesiacoch, pamätajte na rozdiely medzi vonkajším prostredím a prostredím jaskyne. V zime tu klesá teplota na –5 stupňov celzia.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png