lista s ornamentom.png

SLOVENSKÝ RAJ - PRIELOM HORNÁDU

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

PRIELOM HORNÁDU - Národná prírodná rezervácia Prielom Hornádu sa nachádza v časti Slovenské Rudohorie. Môžete tu pozorovať jedinečnú prírodnú scenériu plnú jaskýň, vodopádov a najrôznejších roklín. Na 16 km území vodná erózia vytvorila lemovitú tiesňavu, ktorú poznáme pod názvom Prielom Hornádu. V určitých častiach údolia merajú steny neuveriteľných 200 m. V zime vám zamrznuté vodopády poskytnú pohľad na ľadové stĺpce. V lete je možné prielom absolvovať aj na kajaku alebo kanoe. Pre tých odvážnejších je možnosť zdolať aj zamrznutú rieku Hornád. Tak čo, trúfate si?

REGIÓN: ► SLOVENSKÝ RAJ

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

537 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

icon_HOME.png

SK.26.00.08

PRIELOM HORNÁDU

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

icon_prir_ÚDOLIE.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupné

SPRIEVODCA


Prístup


Z osady Dobšinská ľadová jaskyňa, kde nájdete aj parkovisko pod jaskyňou, vedie náučný chodník k samotnému vstupu do jaskyne. Chodník má dĺžku 1 km s miernym stúpaním a zvládnete ho približne za 25 minút.


Prírodné pomery


Najrozľahlejším priestorom jaskyne je Veľká sieň (72m), široká až 4m a vysoká 11m. Nachádzajú sa v nej ľadové útvary pomenované Niagarské vodopády, Oltár a druhý stĺpcový útvar Studňa.


Film Perinbaba


Jedna z najväčších rozprávkových klasík, ktoré môžete poznať, bola natáčaná aj v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Podmienky a terén v ktorom sa natáčalo nebol ideálny, a tak 300 schodov, ktoré sa tam nachádzajú, musela zdolávať hlavná predstaviteľka Giulietta Masina každý deň. Častokrát sa stávalo, že radšej ani nejedla, pretože nechcela absolvovať tú krkolomnú cestu opakovane. K dispozícii jej boli dokonca aj horskí nosiči.


História


Jaskyňu objavila výprava Eugena Ruffinyho, ktorá sa v roku 1870 prepadla do čistého ľadového kráľovstva. Podarilo sa im objaviť 1,5 km dlhú chodbu, z ktorej v dnešnej dobe je prístupných 475 m. Mestu Dobšiná sa ju podarilo sprístupniť už v roku 187. V minulosti pútala pozornosť aj ako prvá elektricky osvietená jaskyňa v Európe. Medzi jej návštevníkov patrili aj vtedajšie osobnosti, ako napríklad P.O. Hviezdoslav, S.H. Vajanský a spol. Zaujímavou pre verejnosť ju robila aj možnosť letného korčuľovania Trénovala tu aj Československá krasokorčuliarska hviezda Karol Divin.


Tipy a rady na záver


Nenechajte nič na náhodu a pripravte sa na poriadne výkyvy teplôt. Nezabudnite sa teplo obliecť a mať obutú vhodnú pevnú obuv. Ak ste sa rozhodli navštíviť jaskyňu v letných mesiacoch, pamätajte na rozdiely medzi vonkajším prostredím a prostredím jaskyne. V zime tu klesá teplota na –5 stupňov celzia.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR