top of page
prielom hornádu

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

537 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

.prielom hornádu - Národná prírodná rezervácia Prielom Hornádu sa nachádza v časti Slovenské Rudohorie. Môžete tu pozorovať jedinečnú prírodnú scenériu plnú jaskýň, vodopádov a najrôznejších roklín. Na 16 km území vodná erózia vytvorila lemovitú tiesňavu, ktorú poznáme pod názvom Prielom Hornádu. V určitých častiach údolia merajú steny neuveriteľných 200 m. V zime vám zamrznuté vodopády poskytnú pohľad na ľadové stĺpce. V lete je možné prielom absolvovať aj na kajaku alebo kanoe. Pre tých odvážnejších je možnosť zdolať aj zamrznutú rieku Hornád. Tak čo, trúfate si?

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

prielom hornádu

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prielom Hornádu je situovaný medzi obcami Smižany, Podlesok a ústie Veľkej Bielej vody. Keďže terén je dosť členitý, nebolo jednoduché vybudovať prístupové trasy. Definitívnu podobu cesty sa podarilo vybudovať až po druhej svetovej vojne. Kaňonovité údolie, ktoré vytvorila rieka Hornád predstavuje jeden z najkrajších turistických chodníkov, ktoré môže Slovenská Raj ponúknuť.


popis trasy


svoju túru môžete začať v miestnej časti obce Hrabušice - Podlesok. Tu môžete zaparkovať auto a pokračovať po modrej značke. Prejdete cez Hrdlo Hornádu, Kláštorskú dolinu, Letanovský mlyn, Biely potok. Nenechajte sa odradiť ak sa vám bude zo začiatku zdať terén príliš nezáživný. Postupne terén graduje, istiť sa budete reťazami a kovovými, či prírodnými stupačkami. Dobrodružstvo len začína, pretože čím ďalej zájdete, kaňon sa bude zužovať. Najkrajšou časťou sú stupačky pod zelenou horou, ktoré predstavujú 50 metrový úsek 3 m nad hladinou rieky Hornád. Prechod je zabezpečený len 40 cm širokým obojsmerným chodníčkom. Nasledovať budú pasáže plné stúpania a klesania, ktoré vyústia do pokojnej rokliny. Náučný chodník končí v obci Čingov. Odtiaľ sa môžete vydať ešte po žltej značke cez stredisko Tatran na Tomášovský výhľad. Žltá turistická značka vás dovedie späť až k rázcestiu Hrdlo Hornádu a odtiaľ môžete pokračovať po modrej k rázcestiu Podlesok.


splavovanie rieky hornád


počas letnej sezóny sú nástupným bodom Hrabušice –Mýto (most), vystupovať budete v hrdle Hornádu-Hrabušice alebo v Letanovciach pri mlyne. Atrakcia je však vhodná len pre jednotlivcov alebo dvojice, pretože rafty a dopravné vodné prostriedky sú pre viac zakázané.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. marca 2023, 18:52:22

bottom of page