top of page
dobšinská ľadová jaskyňa

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

991 mnm

-

+421 58 788 1470

.dobšinská ľadová jaskyňa - Na severnom svahu vrchu Duča, priamo v Stratenskej hornatine sa nachádza jedna z najviac navštevovaných jaskýň na Slovensku. V minulosti bola označovaná aj názvom Studená diera. Úctyhodných 11000 metrov kubických ľadu právom jaskyňu zaraďuje medzi klenoty. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete a od roku 2000 je zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

.otváracie doby

máj (15), september

utorok - nedeľa

jún, júl, august

utorok - nedeľa


9:30-14:30

(vstup každú 1 a 1/2 h)

9:00-16:30

(vstup každú 1 h)

.poplatok za vstup

9,00 €

4,50 €

8,00 €


dospelí

deti 6-15r, zťp

študenti, seniori 60+


dobšinská ľadová jaskyňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


z osady Dobšinská ľadová jaskyňa, kde nájdete aj parkovisko pod jaskyňou, vedie náučný chodník k samotnému vstupu do jaskyne. Chodník má dĺžku 1 km s miernym stúpaním a zvládnete ho približne za 25 minút.


prírodné pomery


najrozľahlejším priestorom jaskyne je Veľká sieň (72m), široká až 4m a vysoká 11m. Nachádzajú sa v nej ľadové útvary pomenované Niagarské vodopády, Oltár a druhý stĺpcový útvar Studňa.


film perinbaba


jedna z najväčších rozprávkových klasík, ktoré môžete poznať, bola natáčaná aj v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Podmienky a terén v ktorom sa natáčalo nebol ideálny, a tak 300 schodov, ktoré sa tam nachádzajú, musela zdolávať hlavná predstaviteľka Giulietta Masina každý deň. Častokrát sa stávalo, že radšej ani nejedla, pretože nechcela absolvovať tú krkolomnú cestu opakovane. K dispozícii jej boli dokonca aj horskí nosiči.


história


jaskyňu objavila výprava Eugena Ruffinyho, ktorá sa v roku 1870 prepadla do čistého ľadového kráľovstva. Podarilo sa im objaviť 1,5 km dlhú chodbu, z ktorej v dnešnej dobe je prístupných 475 m. Mestu Dobšiná sa ju podarilo sprístupniť už v roku 1871. V minulosti pútala pozornosť aj ako prvá elektricky osvietená jaskyňa v Európe. Medzi jej návštevníkov patrili aj vtedajšie osobnosti, ako napríklad P.O. Hviezdoslav, S.H. Vajanský a spol. Zaujímavou pre verejnosť ju robila aj možnosť letného korčuľovania Trénovala tu aj Československá krasokorčuliarska hviezda Karol Divin.


tipy a rady na záver


nenechajte nič na náhodu a pripravte sa na poriadne výkyvy teplôt. Nezabudnite sa teplo obliecť a mať obutú vhodnú pevnú obuv. Ak ste sa rozhodli navštíviť jaskyňu v letných mesiacoch, pamätajte na rozdiely medzi vonkajším prostredím a prostredím jaskyne. V zime tu klesá teplota na –5 stupňov celzia.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. marca 2023, 18:52:22

bottom of page