top of page
dobšinská ľadová jaskyňa

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

991 mnm

-

+421 58 788 1470

.dobšinská ľadová jaskyňa - Na severnom svahu vrchu Duča, priamo v Stratenskej hornatine sa nachádza jedna z najviac navštevovaných jaskýň na Slovensku. V minulosti bola označovaná aj názvom Studená diera. Úctyhodných 11000 metrov kubických ľadu právom jaskyňu zaraďuje medzi klenoty. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete a od roku 2000 je zaradená do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

.otváracie doby

máj (15), september

utorok - nedeľa

jún, júl, august

utorok - nedeľa


9:30-14:30

(vstup každú 1 a 1/2 h)

9:00-16:30

(vstup každú 1 h)

.poplatok za vstup

9,00 €

4,50 €

8,00 €


dospelí

deti 6-15r, zťp

študenti, seniori 60+


dobšinská ľadová jaskyňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.naša nová krásna kniha

xplór-turistický sprievodca #srdcomposlovensku,

321 najkrajších miest na Slovensku

v knižnej podobe.

kniha_xplór-turistický-sprievodca_srdcomposlovensku1.png

.kniha xplór-turistický sprievodca                          #srdcomposlovensku

 .pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


prístup


z osady Dobšinská ľadová jaskyňa, kde nájdete aj parkovisko pod jaskyňou, vedie náučný chodník k samotnému vstupu do jaskyne. Chodník má dĺžku 1 km s miernym stúpaním a zvládnete ho približne za 25 minút.


prírodné pomery


najrozľahlejším priestorom jaskyne je Veľká sieň (72m), široká až 4m a vysoká 11m. Nachádzajú sa v nej ľadové útvary pomenované Niagarské vodopády, Oltár a druhý stĺpcový útvar Studňa.


film perinbaba


jedna z najväčších rozprávkových klasík, ktoré môžete poznať, bola natáčaná aj v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Podmienky a terén v ktorom sa natáčalo nebol ideálny, a tak 300 schodov, ktoré sa tam nachádzajú, musela zdolávať hlavná predstaviteľka Giulietta Masina každý deň. Častokrát sa stávalo, že radšej ani nejedla, pretože nechcela absolvovať tú krkolomnú cestu opakovane. K dispozícii jej boli dokonca aj horskí nosiči.


história


jaskyňu objavila výprava Eugena Ruffinyho, ktorá sa v roku 1870 prepadla do čistého ľadového kráľovstva. Podarilo sa im objaviť 1,5 km dlhú chodbu, z ktorej v dnešnej dobe je prístupných 475 m. Mestu Dobšiná sa ju podarilo sprístupniť už v roku 1871. V minulosti pútala pozornosť aj ako prvá elektricky osvietená jaskyňa v Európe. Medzi jej návštevníkov patrili aj vtedajšie osobnosti, ako napríklad P.O. Hviezdoslav, S.H. Vajanský a spol. Zaujímavou pre verejnosť ju robila aj možnosť letného korčuľovania Trénovala tu aj Československá krasokorčuliarska hviezda Karol Divin.


tipy a rady na záver


nenechajte nič na náhodu a pripravte sa na poriadne výkyvy teplôt. Nezabudnite sa teplo obliecť a mať obutú vhodnú pevnú obuv. Ak ste sa rozhodli navštíviť jaskyňu v letných mesiacoch, pamätajte na rozdiely medzi vonkajším prostredím a prostredím jaskyne. V zime tu klesá teplota na –5 stupňov celzia.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

6. decembra 2022, 18:22:28

bottom of page