lista s ornamentom.png

SLOVENSKÝ RAJ - KLÁŠTORISKO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

REGIÓN: ► SLOVENSKÝ RAJ

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

761 mnm

-

+421 53 442 2010

icon_STARS 5.0.png

KLÁŠTORISKO by sme mohli pomenovať aj srdcom Slovenského raja. Nachádza sa uprostred tiesňav a kaňonov jaskýň. Počiatky Kláštoriska sa datujú od 14 storočia. Výnimočnosť objektu láka domácich aj zahraničných dobrovoľníkov. V archeoparku sa každoročne organizujú spoločenské a kultúrne akcie. V minulosti plnilo funkciu obrany pred Tatarmi a dnes predstavuje oázu pokoja, vedy a kultúrneho vyžitia priamo v národnom parku.

Kláštorisko
Kláštorisko

Kláštorisko
Kláštorisko

1/1
icon_prir_ÚDOLIE.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.18.00.09
SLOVENSKÝ RAJ - KLÁŠTORISKO
Kláštorisko
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

21. júna 2021, 13:55:07

OTVÁRACIE DOBY

celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupné

SPRIEVODCA


Z geografického hľadiska je akýmsi pomyselným srdcom Raja, pretože je križovatkou viacerých turistických chodníkov. Môžete sa sem dostať z Čingova, cez majestátny Tomášovský výhľad, taktiež zo Suchej Belej, Prielomu Hornádu a iných.

Svoju túru môžete začať v obci Hrabušice časť Mýto odtiaľto vedie zelená turistická trasa k turistickému rázcestníku Hrdlo Hornádu. Tu sa napojíte na modrú turistickú trasu, ktorá vás dovedie až ku Kláštorskej rokline. Nejedná sa o dlhú roklinu. Pokračujete po zelenej turistickej trase. Cesta je kvôli bezpečnosti jednosmerná. Zostup Kláštorskou roklinou môžete absolvovať len po žltej značke, ktorá je obojsmerná. Ak nechcete schádzať späť Kláštorskou roklinou môžete zvoliť iné trasy, ale ak sa chcete vrátiť na východzí bod, musíte sa vybrať po zelenej značke, ktorá vás dovedie až k Hrdlu Hornádu.


História


V minulosti tu bolo sídlo rádu kartuziánov, ktorí si tu založili kláštor. Kartuziáni boli veľmi prísny rád, ktorého podmienky splnil len málokto. Boli zaviazaní mlčanlivosťou, celé dni prepisovali knihy a panoval tu absolútny zákaz ženských návštev. Pokiaľ sa nevenovali pisateľskej práci udržovali chod kláštorného komplexu. Pestovali plodiny na svoju obživu a prijímali pocestných, ktorých tu liečili. Kláštor bol útočiskom pre chorých a pocestných, ktorí si tu mohli mentálne oddýchnuť od okolitého sveta. Bohužiaľ toto posvätné miesto bolo v roku 1543 zničené útokmi husitov a bratríkov.


Klástorisko dnes


Od roku 1983 sa začali práce na znovuobjavení kláštoriska. Proces bol a je stále pomalý, nakoľko sa mu venujú len dobrovoľníci bez podpory štátu. Momentálne ponúka Kláštorisko aj možnosť prenocovania a občerstvenia. Na pokoj a bezpečnosť dohliadajú miestni horskí záchranári.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png