top of page
kaštieľ turčianska štiavnička

kaštieľ turčianska štiavnička

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

442 mnm

-

+421 43 423 8776

.kaštieľ turčianska štiavnička  - majestátny kaštieľ Révayovcov postavený v 16. storočí.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

verejnosti neprístupný

voľne prístupné

park

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


ako sa dá ku kaštieľu dostať ?


obec Turčianska Štiavnička sa nachádza v okrese Martin v bývalej Turčianskej župe. Je vzdialená asi 9 km na východ od Martina. Kaštieľ stojí na južnej strane obce Turčianska Štiavnička pri ceste zo Sučian po pravej strane.


trochu z histórie.


prvá písomná zmienka o obci Turčianska Štiavnička je z roku 1474, kedy mala názov Sczewnicza. Táto pôvodne poddanská obec patrila Sklabinskému hradu. Od roku 1527 patrila Révayovcom, ktorí sa stali vlastníkmi Sklabinského panstva. Neskôr tu mala majetky aj rodina Ujhelyovcov. Názov obce je odvodený podľa prameňa uhličitej kyselky v chotári.


kaštieľ počas druhej svetovej vojny zachvátil rozsiahly požiar, po vojne bol obnovený


čo všetko môžete v kaštieli a jeho okolí vidieť ?


kaštieľ v Turčianskej Štiavničke je obklopený obrovským anglickým parkom, ktorý plynule prerastá do okolitých lesov. Budova kaštieľa momentálne nie je v dobrom stave, už dlhšie čaká na rekonštrukciu, vďaka rozsiahlemu arborétu však toto miesto rozhodne stojí za návštevu.


milovníkom stredovekých hradov ponúka Turiec tri ruiny hradov Znievsky hrad, Blatnický hrad a Sklabinský hrad. Nájdete ich na cyklotrase Turčianska hradná cesta. V polovici 18. storočia žilo v Turci až 789 šľachtických rodín, zanechali veľa pamiatok, hlavne kaštieľov. Na tie ktoré zostali sa zameriava cyklotrasa Za turčianskou šľachtou. Pozrime si z nej časť.


začína v Turčianskych Tepliciach kde si môžete prehliadnuť 2 kaštiele, renesančný Platyovský a rokokovo - klasicistický Tarnóciovský v miestnej časti Diviaky. Po červenej Turčianskej cyklomagistrále sa dostaneme cez mestskú časť Turčiansky Michal až do Mošoviec, kde sa na okraji anglického parku nachádza asi najkrajší z turčianskych kaštieľov, révajovský kaštieľ v Mošovciach. Ďalšou zastávkou na trase je obec Blatnica, nad ktorou sa vypína Blatnický hrad. Obec je slávna aj ako nálezisko hrobu miestneho veľmoža z 8. - 9. storočia. V hrobe sa nachádzala bohatá výbava vrátane importovaného dvojsečného meča s franským - karolínskym figurálnym a rastlinným motívom na rukoväti. V obci sa v bezprostrednej blízkosti nachádzajú dve šľachtické sídla, baroková prónayovská kúria prestavaná v 18. storočí, kde sa dnes nachádza Múzeum Karola Plicku a naproti stojaci neskorobarokový kaštieľ z druhej polovice 18.storočia. V neďalekých Necpaloch, sa nachádzajú hneď štyri kaštiele, bohužiaľ ani jeden nie je dnes prístupný verejnosti.


v obci Belá - Dulice sa nachádza rokoková kúria z 18. storočia. Dom č. 41 v Turčianskom Jasene je jedinou zachovanou drevenou poschodovou kúriou v Turci. Postavený bol v 18. storočí. Pokračujeme do obce Sklabiňa ktorá patrila do panstva Sklabinského hradu. Turčianska Štiavnička, taktiež súčasť panstva Sklabinského hradu, má na svojom území dve pamiatky na rod Révaiovcov. Prvou z nich je kaštieľ s rozsiahlym parkom, druhou Révaiovské mauzóleum na obecnom cintoríne.


z Vrútok, kde červená Turčianska cyklomagistrála akoby končí, pochádza zemiansky rod Ruttkaiovcov. Hoci sa tu na konci 17. storočí nachádzali až štyri zemianske kúrie, dnes môžeme vidieť už len jednu barokovo - klasicistický kúriu. Smerom do Martina pokračujeme už po žltej cyklotrase. Cesta nás povedie cez dnes miestnu časť Martina Záturčie, kde sa nachádza zrekonštruovaný rovnomenný Kaštieľ Záturčie.


pár turistických tipov pre turistov v okolí.


gaderská dolina - najkrajšia a najvýznamnejšia dolina v turčianskej časti Veľkej Fatry, ústiaca pri obci Blatnica. Preteká ňou Gaderský potok. Nad dolinou sa týči Blatnický hrad.


blatnická dolina - Blatnická dolina je krasová dolina na západnej strane Veľkej Fatry, jedna z najkrajších, tiahnuca sa v dĺžke 8 km, dolinou vedie upravená vozovka, ktorá je vhodná pre cyklo  turistov. Tak ako Gaderská dolina začína pri obci Blatnica.


šútovský vodopád - pekná cca 2 hodinová túra k najkrajšiemu a najvyššiemu vodopádu Národného parku Malá Fatra. Nachádza sa vo výške 830 metrov nad morom v Krivánskej Malej Fatre asi 4 km severne od obce Šútovo. Z obce Šútovo je k vodopádu prístup po modrej turistickej značke.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

24. novembra 2022, 17:53:43

bottom of page