lista s ornamentom.png

veľká fatra - harmanecká jaskyňa

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.harmanecká jaskyňa
.harmanecká jaskyňa

press to zoom
.harmanecká jaskyňa
.harmanecká jaskyňa

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

822 mnm

-

+421 48 419 8122

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
sk.08.00.24
veľká fatra - harmanecká jaskyňa
.harmanecká jaskyňa
icon_STARS 5.0.png

.harmanecká jaskyňa – je nielen pekná, ale jej zdolanie je aj fyzicky náročné, pretože musíte zdolať viac ako 1000 schodov. Jaskyňa leží v okrese Banská Bystrica, v južnej časti Veľkej Fatry. Spievali v nej operní umelci Babjakovci a býva tu 11 druhov netopierov. Je jednou zo 44 slovenských jaskýň, ktoré sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky.

.otváracie doby

november - 14. máj 

máj 

jún

júl - august 

september - október 

pondelky

zatvorené

10:00 - 14:30

10:00 - 16:00

10.00 - 17:00

10:00 - 14:30

zatvorené

.poplatok za vstup

7,00 €

3,50 €

6,00 €

dospelí

deti 6-15r, zťp

študenti, seniori


00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


prístup


jaskyňa sa nachádza v doline Harmanca v južnej časti Veľkej Fatry neďaleko Banskej Bystrice. Na návštevníkov čaká približne 1,5 kilometrový chodník. Svoju zdatnosť na zvládnutie prehliadky si však môžete otestovať už skôr. A to vďaka náročnému výstupu k jaskyni, ktorý trvá 20 – 45 minút podľa toho, ako ste zdatný, s prevýšením 260 metrov od parkoviska. Trasu lemujú nainštalované tabule náučného chodníka.


samotná jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov. Výškový rozdiel medzi najnižšou a najvyššou časťou prehliadkovej trasy je vyše 30 metrov. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 6,5 stupňa. Ako prvá jaskyňa na Slovensku má ekologické LED osvetlenie po celej svojej dĺžke.


o jaskyni


jaskyňa je kvapľová, nachádzajú sa v nej sintrové útvary, a sú tu jedny z najväčších stalagmitov na Slovensku - pagody vysoké 12 a 15 metrov. Nadložie jaskyne je tvorené z čistého vápenca a práve vďaka nemu jej prirástol názov Biela jaskyňa. Patrí medzi najvýznamnejšie lokality výskytu netopierov na Slovensku. Sídli tu až 11 druhov.


najväčší sprístupnený priestor jaskyne Dóm pagod je pomenovaný podľa mohutných pagodovitých stalagmitov. Je vysoký 28 metrov a má najlepšiu akustiku zo všetkých slovenských jaskýň. Kedysi si tu zaspievali aj operní umelci Babjakovci.


jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov na severnom svahu vrchu Kotolnica.


celková dĺžka Harmaneckej jaskyne je 3123 metrov, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa dlhá niečo cez jeden kilometer. Po prvý raz bola jaskyňa, ktorá sa radí medzi najvýznamnejšie na Slovensku, sprístupnená verejnosti v roku 1950. Objavenie jaskyne v roku 1932 však nebolo výsledkom náhody, ale cieľavedomej namáhavej práce 18-ročného Michala Bacúrika, ktorý sa za 14 dní prekopal úzkym otvorom, tzv. chodbou objaviteľa, do snehobielej siene nazvanej Dóm objaviteľa. Dostal za to pokutu, pretože vnikol neoprávnene bez povolenia na pozemok mestských lesov. Dóm pagod, Riečisko a Bludný dóm boli objavené v roku 1938. Počas druhej svetovej vojny jaskyňa slúžila ako úkryt okolitému obyvateľstvu.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

<_updatedDate>

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór