lista s ornamentom.png

TURIEC - ŽUPNÝ DOM A GALÉRIA MARTIN

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_STARS 5.0.png

ŽUPNÝ DOM A GALÉRIA - Turčianska galéria je inštitúciou s regionálnou pôsobnosťou, zameriava sa najmä na výstavy umelcov spätých s mestom Martin či regiónom Turiec.

REGIÓN: ► TURIEC a VEĽKÁ FATRA

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

398 mnm

MARTIN

+421 905 529 447

icon_HOME.png

SK.11.01.02

ŽUPNÝ DOM A GALÉRIA MARTIN

1/8

XPLÓR eSHOP

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Celoročne

Utorok - Piatok  

Sobota 


09:00 - 17:00

11:00 - 17:00

POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

1,00 €

1,00 €

dospelí

deti 6-18r

študenti

ZŤP, seniori

SPRIEVODCA 


Ako sa dá ku galérii dostať ?


Turčiansku galériu nájdete na Námestí SNP na rohu Daxnerovej ulice. Sídli v starej pamiatkovej budove bývalého Župného domu v Martine. Parkovanie je možné na Parkovisku P. Mudroňa, 100 metrov juhozápadne od galérie. Cestou ku galérii prejdete okolo kostola svätého Martina. Kostol je postavený v ranogotickom štýle, pochádza asi zo sedemdesiatych rokov 13. storočia. Bol postavený na už existujúcom pohrebisku a predpokladá sa, že na jeho mieste stál starší kostol, alebo kaplnka.


Trochu z histórie.


Župný dom, sídlo Turčianskej galérie, bol postavený pravdepodobne v 17. storočí ako snemovňa, miesto súdnej stolice, župného archívu, pokladnice a na reprezentatívne účely mešťanov Turčianskeho Svätého Martina.

Miestnosti a chodby na prízemí sú zaklenuté českými klenbami. V miestnostiach na druhom poschodí sú stropy čiastočne drevené so sadrovou výzdobou. V rokoch 1843 a 1881 bola budova poškodená požiarmi a potom obnovená. Budova je východným priečelím obrátená do námestia, dlhším priečelím je postavená do Ulice Daxnerova.

V roku 1983 si galéria obhájila svoju samostatnú pozíciu ako Galéria výtvarného umenia v Martine a o rok neskôr, s novým názvom Turčianska galéria. Od roku 1987 sa pre ňu stala domovom budova župného domu na Daxnerovej ulici č. 2. V tom istom roku otvorila svoje brány verejnosti a výstavnou prezentáciou stálej expozície, predstavila návštevníkom umenie Turčianskeho regiónu.


Čo všetko môžete v galérii vidieť ?


Turčianska galéria je inštitúciou múzejného typu s regionálnou pôsobnosťou, z čoho vyplýva aj jej zameranie a aktivity. Jej primárnym poslaním je budovanie, evidencia, prezentácia a ochrana zbierkového fondu. Galéria svojimi prezentačnými aktivitami predstavuje tvorbu turčianskych výtvarníkov rôznych generácií prostredníctvom komorných autorských výstav, rozsiahlych retrospektív alebo kolektívnych prezentácií.

V Ateliéri dieťaťa Kocúr, možno vzhliadnuť práce detí vytvorené počas pravidelne usporadúvaných tvorivých dielní, tunajšie Teen art centrum zase poskytuje výstavné plochy pre kreatívnu mládež. Okrem časovo obmedzených výstav možno v galérii obdivovať i stálu expozíciu nazvanú Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR