lista s ornamentom.png

turiec - župný dom a galéria martin

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

.župný dom a galéria martin
.župný dom a galéria martin

press to zoom
1/1
icon_hist_KAŠTIEĽ♥PALÁC♥RADNICA.png

región: turiec a veľká fatra
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

398 mnm

martin

+421 905 529 447

.virtuálna zberateľská nft minca
.xx
sk.08.01.02
turiec - župný dom a galéria martin
.župný dom a galéria martin
.zberateľská kovová minca s magnetom
.župný dom a galéria martin
sk.08.01.02
.xx
turiec - župný dom a galéria martin
7,40 €
icon_STARS 5.0.png

.župný dom a galéria martin - Turčianska galéria je inštitúciou s regionálnou pôsobnosťou, zameriava sa najmä na výstavy umelcov spätých s mestom Martin či regiónom Turiec.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

celoročne

utorok - piatok  

sobota 


09:00 - 17:00

11:00 - 17:00

2,00 €

1,00 €

1,00 €

1,00 €

dospelí

deti 6-18r

študenti

ZŤP, seniori00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá ku galérii dostať ?


turčiansku galériu nájdete na Námestí SNP na rohu Daxnerovej ulice. Sídli v starej pamiatkovej budove bývalého Župného domu v Martine. Parkovanie je možné na Parkovisku P. Mudroňa, 100 metrov juhozápadne od galérie. Cestou ku galérii prejdete okolo kostola svätého Martina. Kostol je postavený v ranogotickom štýle, pochádza asi zo sedemdesiatych rokov 13. storočia. Bol postavený na už existujúcom pohrebisku a predpokladá sa, že na jeho mieste stál starší kostol, alebo kaplnka.


trochu z histórie.


župný dom, sídlo Turčianskej galérie, bol postavený pravdepodobne v 17. storočí ako snemovňa, miesto súdnej stolice, župného archívu, pokladnice a na reprezentatívne účely mešťanov Turčianskeho Svätého Martina.


miestnosti a chodby na prízemí sú zaklenuté českými klenbami. V miestnostiach na druhom poschodí sú stropy čiastočne drevené so sadrovou výzdobou. V rokoch 1843 a 1881 bola budova poškodená požiarmi a potom obnovená. Budova je východným priečelím obrátená do námestia, dlhším priečelím je postavená do Ulice Daxnerova.


v roku 1983 si galéria obhájila svoju samostatnú pozíciu ako Galéria výtvarného umenia v Martine a o rok neskôr, s novým názvom Turčianska galéria. Od roku 1987 sa pre ňu stala domovom budova župného domu na Daxnerovej ulici č. 2. V tom istom roku otvorila svoje brány verejnosti a výstavnou prezentáciou stálej expozície, predstavila návštevníkom umenie Turčianskeho regiónu.


čo všetko môžete v galérii vidieť ?


turčianska galéria je inštitúciou múzejného typu s regionálnou pôsobnosťou, z čoho vyplýva aj jej zameranie a aktivity. Jej primárnym poslaním je budovanie, evidencia, prezentácia a ochrana zbierkového fondu. Galéria svojimi prezentačnými aktivitami predstavuje tvorbu turčianskych výtvarníkov rôznych generácií prostredníctvom komorných autorských výstav, rozsiahlych retrospektív alebo kolektívnych prezentácií.


v ateliéri dieťaťa Kocúr, možno vzhliadnuť práce detí vytvorené počas pravidelne usporadúvaných tvorivých dielní, tunajšie Teen art centrum zase poskytuje výstavné plochy pre kreatívnu mládež. Okrem časovo obmedzených výstav možno v galérii obdivovať i stálu expozíciu nazvanú Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci.


  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

<_updatedDate>

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór