top of page
vodný kolový mlyn jelka

vodný kolový mlyn jelka

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: podunajsko
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

119 mnm

-

+421 905 133 095

.vodný kolový mlyn jelka – stredoeurópska rarita, technická pamiatka, jediná svojho druhu široko ďaleko. Riečka Malý Dunaj vytvára pri obci Jelka meandrovité koryto v dĺžke vyše 23 kilometrov. Okrem krásnych zátiší pre milovníkom vodnej turistiky, sa tu nachádza aj vodný kolový mlyn.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

letná sezóna

apr - okt

zimná sezóna

nov - mar


09:00 - 19:00


09:00 - 16:00


2,00 €

1,00 €

dospelí

deti do 15r

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


pohľad do histórie


o mlyne sa hovorilo už v roku 1894, kedy figuroval ešte ako lodný mlyn. Pôvodne sa mlyn skladal z dvoch vstavaných lodí, ktoré v strede boli prepojené veľkým mohutným mlynským kolesom.


v roku 1900 ho prestavali na trojposchodový drevený vodný kolový mlyn. K prestavbe mlynov dochádzalo hlavne z dôvodu, že na riekach kotviace mlyny prekážali lodnej doprave. Mlieť začal až v roku 1906 a až do roku 1951 mlieť neprestal. Majiteľom mlynu bol Jozef Németh, neskôr jeho syn. Preto sa dodnes nazýva i ako Némethový mlyn.


vďaka Vlastivednému múzeu v Galante a obci Jelka sa mlyn dočkal obnovy a funguje ako malý skanzen prezentujúci verejnosti poľnohospodársku minulosť obce Jelka. Je verejne prístupný, dočasne ale interiér uzavretý. Okolo neho sa nachádza aj dobre vybavené táborisko pre návštevníkov, milovníkom stanovačiek i vodných turistov, pre rodiny s deťmi, spolu s možnosťou občerstvenia, táborenia, športových aktivít a kotvenia lodí.


oddych pri riečke s technickou pamiatkou


je pravda, že vodný kolový mlyn sa nenachádza priamo v obci ale na jej okraji. Napriek tomu k mlynu dovedú návštevníkov smerové informačné tabule. Nie je kde sa stratiť a zablúdiť. Okolie mlyna doplňujú rôzne reštaurácie a bufety spolu s možnosťou trávenia volných chvíľ pri riečke. Informácie o jeho otváracích časoch ponúka Vlastivedné múzeum v Galante.


rarita v Strednej Európe


raritou tohto mlyna je, že sa jedná o trojpodlažnú stavbu, čo sa v Strednej Európe nikde inde nenachádza. Práve preto je aj častým turistickým cieľom milovníkov histórie, ľudovej zručnosti, vodnej turistiky nielen zo Slovenska ale i z celej Európy.


trojpodlažný drevený, valcovitý mlyn má nadstavec pre výťahy, žľab na spúšťanie vriec do vozov a prachovú komôrku. Dominantou stavby je jej drevená mlynica. Tú drží 54 pilotov z agátového dreva, ktoré sú hlboko do dna rieky zatlčené.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

7. mája 2023, 9:51:49

bottom of page