lista s ornamentom.png

PODUNAJSKO - VODNÝ KOLOVÝ MLYN JELKA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

CAT_PRÍR_ZAUJÍMAVOSŤ.png
icon_STARS 5.0.png

VODNÝ KOVOVÝ MLYN V JELKE – stredoeurópska rarita, technická pamiatka, jediná svojho druhu široko ďaleko. Riečka Malý Dunaj vytvára pri obci Jelka meandrovité koryto v dĺžke vyše 23 kilometrov. Okrem krásnych zátiší pre milovníkom vodnej turistiky, sa tu nachádza aj vodný kolový mlyn.

REGIÓN: ► PODUNAJSKO

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

119 mnm

-

+421 905 133 095

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_HOME.png

SK.04.00.03

VODNÝ KOLOVÝ MLYN JELKA

XPLÓR eSHOP

1/8

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

OTVÁRACIE DOBY

Letná sezóna

Apríl - Október 

Zimná sezóna

November - Marec 


09:00 - 19:00


09:00 - 16:00


POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

dospelí

deti do 15r

SPRIEVODCA 


Pohľad do histórie


O mlyne sa hovorilo už v roku 1894, kedy figuroval ešte ako lodný mlyn. Pôvodne sa mlyn skladal z dvoch vstavaných lodí, ktoré v strede boli prepojené veľkým mohutným mlynským kolesom.

V roku 1900 ho prestavali na trojposchodový drevený vodný kolový mlyn. K prestavbe mlynov dochádzalo hlavne z dôvodu, že na riekach kotviace mlyny prekážali lodnej doprave. Mlieť začal až v roku 1906 a až do roku 1951 mlieť neprestal. Majiteľom mlynu bol Jozef Németh, neskôr jeho syn. Preto sa dodnes nazýva i ako Némethový mlyn.

Vďaka Vlastivednému múzeu v Galante a obci Jelka sa mlyn dočkal obnovy a funguje ako malý skanzen prezentujúci verejnosti poľnohospodársku minulosť obce Jelka. Je verejne prístupný, dočasne ale interiér uzavretý. Okolo neho sa nachádza aj dobre vybavené táborisko pre návštevníkov, milovníkom stanovačiek i vodných turistov, pre rodiny s deťmi, spolu s možnosťou občerstvenia, táborenia, športových aktivít a kotvenia lodí.


Oddych pri riečke s technickou pamiatkou


Je pravda, že vodný kolový mlyn sa nenachádza priamo v obci ale na jej okraji. Napriek tomu k mlynu dovedú návštevníkov smerové informačné tabule. Nie je kde sa stratiť a zablúdiť. Okolie mlyna doplňujú rôzne reštaurácie a bufety spolu s možnosťou trávenia volných chvíľ pri riečke. Informácie o jeho otváracích časoch ponúka Vlastivedné múzeum v Galante.


Rarita v Strednej Európe


Raritou tohto mlyna je, že sa jedná o trojpodlažnú stavbu, čo sa v Strednej Európe nikde inde nenachádza. Práve preto je aj častým turistickým cieľom milovníkov histórie, ľudovej zručnosti, vodnej turistiky nielen zo Slovenska ale i z celej Európy.

Trojpodlažný drevený, valcovitý mlyn má nadstavec pre výťahy, žľab na spúšťanie vriec do vozov a prachovú komôrku. Dominantou stavby je jej drevená mlynica. Tú drží 54 pilotov z agátového dreva, ktoré sú hlboko do dna rieky zatlčené.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

xplor.png
  • Xplór Facebook
  • Xplór Instagram
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

MESAČNÝ NEWSLETTER XPLÓR