lista s ornamentom.png

PODUNAJSKO - VODNÝ KOLOVÝ MLYN JELKA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

Vodný kolový mlyn Jelka Podunajsko
Vodný kolový mlyn Jelka Podunajsko

Vodný kolový mlyn Jelka Podunajsko
Vodný kolový mlyn Jelka Podunajsko

1/1
icon_STARS 5.0.png

VODNÝ KOVOVÝ MLYN V JELKE – stredoeurópska rarita, technická pamiatka, jediná svojho druhu široko ďaleko. Riečka Malý Dunaj vytvára pri obci Jelka meandrovité koryto v dĺžke vyše 23 kilometrov. Okrem krásnych zátiší pre milovníkom vodnej turistiky, sa tu nachádza aj vodný kolový mlyn.

REGIÓN: ► PODUNAJSKO

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

119 mnm

-

+421 905 133 095

00_3d_mapka_slovensko.png

map texture

GoogleEarth

00_3d_mapka_slovensko.png
icon_HOME.png

SK.04.00.03

VODNÝ KOLOVÝ MLYN JELKA

icon_prir_ZAUJÍMAVOSŤ.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.04.00.03
PODUNAJSKO - VODNÝ KOLOVÝ MLYN JELKA
Vodný kolový mlyn Jelka Podunajsko
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

15. mája 2021, 15:25:09

OTVÁRACIE DOBY

Letná sezóna

Apríl - Október 

Zimná sezóna

November - Marec 


09:00 - 19:00


09:00 - 16:00


POPLATOK ZA VSTUP

2,00 €

1,00 €

dospelí

deti do 15r

SPRIEVODCA 


Pohľad do histórie


O mlyne sa hovorilo už v roku 1894, kedy figuroval ešte ako lodný mlyn. Pôvodne sa mlyn skladal z dvoch vstavaných lodí, ktoré v strede boli prepojené veľkým mohutným mlynským kolesom.

V roku 1900 ho prestavali na trojposchodový drevený vodný kolový mlyn. K prestavbe mlynov dochádzalo hlavne z dôvodu, že na riekach kotviace mlyny prekážali lodnej doprave. Mlieť začal až v roku 1906 a až do roku 1951 mlieť neprestal. Majiteľom mlynu bol Jozef Németh, neskôr jeho syn. Preto sa dodnes nazýva i ako Némethový mlyn.

Vďaka Vlastivednému múzeu v Galante a obci Jelka sa mlyn dočkal obnovy a funguje ako malý skanzen prezentujúci verejnosti poľnohospodársku minulosť obce Jelka. Je verejne prístupný, dočasne ale interiér uzavretý. Okolo neho sa nachádza aj dobre vybavené táborisko pre návštevníkov, milovníkom stanovačiek i vodných turistov, pre rodiny s deťmi, spolu s možnosťou občerstvenia, táborenia, športových aktivít a kotvenia lodí.


Oddych pri riečke s technickou pamiatkou


Je pravda, že vodný kolový mlyn sa nenachádza priamo v obci ale na jej okraji. Napriek tomu k mlynu dovedú návštevníkov smerové informačné tabule. Nie je kde sa stratiť a zablúdiť. Okolie mlyna doplňujú rôzne reštaurácie a bufety spolu s možnosťou trávenia volných chvíľ pri riečke. Informácie o jeho otváracích časoch ponúka Vlastivedné múzeum v Galante.


Rarita v Strednej Európe


Raritou tohto mlyna je, že sa jedná o trojpodlažnú stavbu, čo sa v Strednej Európe nikde inde nenachádza. Práve preto je aj častým turistickým cieľom milovníkov histórie, ľudovej zručnosti, vodnej turistiky nielen zo Slovenska ale i z celej Európy.

Trojpodlažný drevený, valcovitý mlyn má nadstavec pre výťahy, žľab na spúšťanie vriec do vozov a prachovú komôrku. Dominantou stavby je jej drevená mlynica. Tú drží 54 pilotov z agátového dreva, ktoré sú hlboko do dna rieky zatlčené.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png