top of page
múzeum vodných mlynov kolárovo

múzeum vodných mlynov kolárovo

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: podunajsko
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

118 mnm

-

+421 908 781 146

.múzeum vodných mlynov kolárovo – na východnej hranici Žitného ostrova, na mŕtvom toku Malého Dunaja, sa v obci Kolárovo nachádza veľmi nenápadný areál, ktorý vás však prekvapí rozmanitými aktivitami, ktoré ponúka.

.otváracie doby

.poplatok za vstup

letná sezóna
zimná sezóna


10:00 - 17:00
13:00 - 17:003,00 €

2,00 €

2,00 €


dospelí

deti, študenti

seniori, zťp


icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór

.sprievodca


kadiaľ sa vydať k vodnému mlynu?


keď dorazíte do obce Kolárovo, či už autom, pešo alebo na bicykli, cestu k múzeu nájdete veľmi jednoducho. Treba sa držať ramena rieky Váh, kde si na začiatok môžete urobiť krátku prechádzku. Cesta vás navedie k nádhernému unikátu, a tým je najdlhší zastrešený drevený most v Európe. Jeho dĺžka dosahuje až 86 metrov a šírka 2,5 m. Bol postavený v roku 1992 na pôvodnom starom moste, čo dokazujú aj pôvodné piliere mosta, ktoré môžete vidieť pri nižšej hladine vody. Ak ste prišli autom tu ho môžete zaparkovať.


na konci prechádzky týmto unikátnym mostom vás čaká jediný zachovalý plávajúci či lodný mlyn. Je postavený na dvoch rovnobežných člnoch a v minulosti ho bolo možné podľa potreby presúvať. Jeho pôvod sa datuje od roku 1895. V 60. rokoch 20. storočia bol presunutý do Múzea slovenskej dediny v Martine a tam čakal niekoľko rokov na záchranu. V roku 1980 bývalá Okresná pamiatková správa v Komárne požiadala o vydanie tohto mlynu s plánom na jeho rekonštrukciu. Za pomoci Slovenských lodeníc Komárno bolo dielo dokončené. Od roku 1995 je majetkom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny – základnej organizácie Drop v Kolárove, ktorá ho prevádzkuje dodnes.


čo všetko tu nájdete?


mlyn sa stal národnou kultúrnou pamiatkou a nájdete v ňom Múzeum vodného mlynárstva. Okrem technologickej časti tu nájdete aj pôvodne zariadené izby, murovanú pec, rôzne hospodárske budovy a budovy pre zvieratá.


do areálu je celoročný prístup, avšak múzeum otvára svoje brány vždy od 1. mája do 15. októbra. Vtedy sa tu koná kultúrny program, ktorý pokračuje počas celej sezóny.


na svoje si tu prídu aj najmenší, aj dospelí, areál ponúka množstvo atrakcií, od detských ihrísk, plážového volejbalu cez rybolov, člnkovanie až po možnosť urobiť si vlastný rodinný piknik alebo navštíviť neďaleké pohostinstvo.

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

7. mája 2023, 9:51:46

bottom of page