lista s ornamentom.png

SLOVENSKÝ RAJ - KLÁŠTORSKÁ ROKLINA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

icon_HOME.png

SK.18.00.06

KLÁŠTORSKÁ ROKLINA

REGIÓN: ► SLOVENSKÝ RAJ

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

764 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

icon_STARS 5.0.png

KLÁŠTORSKÁ ROKLINA - Trasa dlhá jeden a pol kilometra je typickou predstaviteľkou Slovenského Raja. Milovníci rebríkov a najmä vodopádov si určite prídu na svoje. Kláštorská roklina je vyhľadávaná lokalita aj lovcov najkrajších záberov z prírody. Vodopády, najmä Vodopád Objaviteľov a Strakov ponúka prírodné divadlo, ktoré túži zachytiť každý.

Kláštorská roklina
Kláštorská roklina

press to zoom
Kláštorská roklina
Kláštorská roklina

press to zoom
1/1
icon_prir_ÚDOLIE.png
icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.18.00.06
SLOVENSKÝ RAJ - KLÁŠTORSKÁ ROKLINA
Kláštorská roklina
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

10. júna 2021, 19:40:33

OTVÁRACIE DOBY

celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

voľne prístupné

SPRIEVODCA


Prístup


Roklina je prístupovou cestou ku Kláštorisku. Svoju túru môžete začať v obci Hrabušice časť Mýto odtiaľto vedie zelená turistická trasa k turistickému rázcestníku Hrdlo Hornádu. Napojíte sa na modrú trasu, ktorá vás dovedie ku Kláštorskej rokline. Nejedná sa o dlhú roklinu. Po zelenej pokračujte až ku Kláštorisku. Cesta je kvôli bezpečnosti jednosmerná. Zostup je prísne zakázaný. Zostup roklinou môžete absolvovať len po žltej značke, ktorá je obojsmerná. Ak nechcete zchádzať späť Kláštorskou roklinou môžete zvoliť iné trasy. Ale ak sa chcete vrátiť na východzí bod musíte sa vybrať po zelenej značke, ktorá vás dovedie až ku Hrdlu Hornádu.


Kláštorská roklina získala veľkú popularitu najmä svojou polohou, keďže trasu je možné spojiť aj s výstupom do priechodu – Prielom Hornádu. Prístupnosť verejnosti bola podmienená zhotovením 44 metrov dlhého lanového mosta. Pri návšteve rokliny je potrebné rešpektovať prísny stupeň ochrany prírody, pretože patrí do Národnej prírodnej rezervácie Prielom Hornádu, a tak by sa mali turisti pochybovať len po vyznačených turistických chodníkoch.


Fauna a flóra


Relatívna vlhkosť prostredia vytvára priaznivé podmienky pre rast prevažne horských druhov bylín. Chladné podnebie praje najmä fialke dvojkvetej alebo sleziníkovi zelenému. V skalnatých horách sa výborne darí aj jaštericiam a užovke. Vzácnosťou sú hniezda Orla skalného a Sokola myšiaka. Zo šeliem sa tu vyskytujú rys, kuny a medveď hnedý.


Kláštorisko


Kláštorisko by sme mohli pomenovať aj srdcom Slovenského raja. Nachádza sa uprostred tiesňav, kaňonov jaskýň. Počiatky Kláštoriska sa datujú od 14. storočia. V archeoparku sa každoročne organizujú spoločenské a kultúrne akcie, pod patronátom neziskovej organizácie Kláštorisko.

PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png