top of page
kláštorská roklina

región: slovenský raj
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

764 mnm (max)

-

+421 53 442 2010

.kláštorská roklina - trasa dlhá jeden a pol kilometra je typickou predstaviteľkou Slovenského Raja. Milovníci rebríkov a najmä vodopádov si určite prídu na svoje. Kláštorská roklina je vyhľadávaná lokalita aj lovcov najkrajších záberov z prírody. Vodopády, najmä Vodopád Objaviteľov a Strakov ponúka prírodné divadlo, ktoré túži zachytiť každý.

.otváracie doby

celoročne

voľne prístupné

.poplatok za vstup

voľne prístupné

kláštorská roklina

icon_hist_ZRÚCANINA.png
icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png


.sprievodca


prístup


roklina je prístupovou cestou ku Kláštorisku. Svoju túru môžete začať v obci Hrabušice časť Mýto odtiaľto vedie zelená turistická trasa k turistickému rázcestníku Hrdlo Hornádu. Napojíte sa na modrú trasu, ktorá vás dovedie ku Kláštorskej rokline. Nejedná sa o dlhú roklinu. Po zelenej pokračujte až ku Kláštorisku. Cesta je kvôli bezpečnosti jednosmerná. Zostup je prísne zakázaný. Zostup roklinou môžete absolvovať len po žltej značke, ktorá je obojsmerná. Ak nechcete zchádzať späť Kláštorskou roklinou môžete zvoliť iné trasy. Ale ak sa chcete vrátiť na východzí bod musíte sa vybrať po zelenej značke, ktorá vás dovedie až ku Hrdlu Hornádu.


kláštorská roklina získala veľkú popularitu najmä svojou polohou, keďže trasu je možné spojiť aj s výstupom do priechodu – Prielom Hornádu. Prístupnosť verejnosti bola podmienená zhotovením 44 metrov dlhého lanového mosta. Pri návšteve rokliny je potrebné rešpektovať prísny stupeň ochrany prírody, pretože patrí do Národnej prírodnej rezervácie Prielom Hornádu, a tak by sa mali turisti pochybovať len po vyznačených turistických chodníkoch.


fauna a flóra


relatívna vlhkosť prostredia vytvára priaznivé podmienky pre rast prevažne horských druhov bylín. Chladné podnebie praje najmä fialke dvojkvetej alebo sleziníkovi zelenému. V skalnatých horách sa výborne darí aj jaštericiam a užovke. Vzácnosťou sú hniezda Orla skalného a Sokola myšiaka. Zo šeliem sa tu vyskytujú rys, kuny a medveď hnedý.


kláštorisko


kláštorisko by sme mohli pomenovať aj srdcom Slovenského raja. Nachádza sa uprostred tiesňav, kaňonov jaskýň. Počiatky Kláštoriska sa datujú od 14. storočia. V archeoparku sa každoročne organizujú spoločenské a kultúrne akcie, pod patronátom neziskovej organizácie Kláštorisko.

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. marca 2023, 18:52:22

bottom of page