lista s ornamentom.png

podunajsko - vodná elektráreň gabčíkovo

turistická zaujímavosť, tip na výlet, sprievodca, mapa, fotky, hodnotenia, navigácia, aktuálne počasie

icon_HOME.png

SK.04.00.20

vodna-elektraren-gabcikovo

icon_STARS 5.0.png
.vodná elektráreň gabčíkovo
.vodná elektráreň gabčíkovo

press to zoom
.vodná elektráreň gabčíkovo
.vodná elektráreň gabčíkovo

press to zoom
1/1

región: podunajsko
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

128 mnm

-

+421 36 752 40 09

icon_hist_HRAD.png
.virtuálna minca xplór nft
#47/99
.47
SK.04.00.20
podunajsko - vodná elektráreň gabčíkovo
01-01-02-G-BRATISLAVA-HRAD.png
icon_prir_ZAUJÍMAVOSŤ.png

.vodná elektráreň gabčíkovo  - výstavba Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros bola jedným z najväčších vodohospodárskych projektov v Európe. Vodnú elektráreň VE Gabčíkovo spustili do prevádzky v roku 1992. V Gabčíkove boli vybudované dve plavebné komory a vodná elektráreň VE Gabčíkovo, ktorá svojou výrobou elektriny je našou najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Plavebné komory pri VE sú súčasťou medzinárodnej plavebnej cesty Rýn-Mohan-Dunaj, pretože prívodný kanál k VE tvorí aj časť tejto medzinárodnej plavebnej cesty.

.otváracie doby

interiér 

verejnosti neprístupný

.poplatok za vstup

verejnosti nepristupný

interiér 

00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png

.sprievodca


ako sa dá k vodnému dielu dostať ?


vodné dielo Gabčíkovo na rieke Dunaj, je vybudované 3 km západne od mesta Gabčíkovo, je to približne 65 km juhovýchodne od Bratislavy.


čo všetko môžete v okolí vidieť ?


vodné dielo bolo budované od roku 1977, pôvodne ako vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros predovšetkým s cieľom zabrániť pravidelným záplavám v tejto oblasti, ako boli v rokoch 1954 a 1965. Dôležité bolo aj zlepšenie plavebnej cesty po Dunaji. Vodné dielo v Gabčíkove postavili na využívanie utvoreného spádu na výrobu elektrickej energie, na prekonávanie rozdielu hladín v plavebných komorách a na odvádzanie prípadných povodňových vôd. Po tom, čo maďarská vláda v roku 1989 výstavbu prerušila a neskôr zmluvu aj jednostranne ukončila, bola namiesto stupňa v Dunakility a vyrovnávacej vodnej elektrárne v Nagymaros vybudovaná hať i elektráreň v Čunove. Dunaj bol teda prehradený iba na slovenskom území tak, aby sa voda mohla dostať na turbíny v Gabčíkove.


vodné dielo v Gabčíkove tvoria dve hlavné časti. Dve plavebné komory a plne automatizovaná prevádzka vodnej elektrárne. Ponad vodný stupeň vedie cestný most. Voda preteká z priehradnej zdrže vpravo cez turbíny a pokračuje cez odpadový kanál vľavo do Maďarska.


pár tipov na menšie vodné diela pre turistov v okolí


vodný mlyn dunajský klátov - 24 km od Gabčíkova,vodný kolový mlyn so zachovalým dobovým zariadením. Postavený bol v roku 1922 a v prevádzke bol až do roku 1942. V roku 2016 sa realizovala komplexná obnova budovy mlyna, zrekonštruovaný bol interiér aj exteriér a budova dostala novú strechu. Obnovilo sa mlynské koleso, jeho oporná časť a k nemu patriace ozubené koleso. Na druhom brehu Klatovského ramena bolo vybudované mólo s rozhľadňou.


vodný kolový mlyn tomášikovo - 26 km od Gabčíkova asi 2 km západne od obce Tomášikovo na Malom Dunaji pri sútoku so Suchým potokom. Postavil ho v roku 1893 mlynár János Maticza. Posledná väčšia oprava a modernizácia mlyna sa uskutočnila v roku 1940. V mlyne sa mlelo až do roku 1960. V roku 1982 bol mlyn obnovený a upravený ako expozícia Vlastivedného múzea v Galante.


vodný kolový mlyn jelka - 26 km od Gabčíkova, patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza. Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi. Po prestavbe sa v ňom začalo mlieť v auguste roku 1906. Mlyn pracoval až do apríla 1951. Zásluhou Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bola budova v roku 1992 zrekonštruovaná a v jeho okolí vybudovaný malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti.


Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

25. novembra 2021, 15:29:59

  • srdcomposlovensku Instagram
logo_srdcomPoSlovensku_v.9.21.png

.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

facebook stránky @xplor.sk a @srdcomposlovensku

facebook skupinu @srdcomposlovensku

instagram účet @xplor.sk a @srdcomposlovensku

Pinterest nástenku Xplór