top of page
bystrianska jaskyňa

bystrianska jaskyňa

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

559 mnm

-

+421 48 6195 133

.bystrianska jaskyňa - je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronia. Leží na južnom okraji obce Bystrá, neďaleko rekreačného strediska Tále. Návštevníkov upúta najmä nádhernou krasovou výzdobou. V jaskyni, ktorej sú dokonca dve, sa nachádzajú rôzne skalné tvary a niekoľko priepastí. Prehliadkový okruh má dĺžku 580 m a je takmer bez prevýšenia, návštevníci zdolajú len 26 schodov.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

09:30 - 14:00

09:00 - 16:00

09:30 - 14:00

zatvorené


január - máj

jún-august

sep-október

november -december


9,00 €

5,00 €

8,00 €

dospelí 

deti 6-15r, zťp

študenti, seniori.sprievodca


prístup


bystriansku jaskyňu nájdete na južnom okraji obce Bystrá, medzi obcami Podbrezová a Mýto pod Ďumbierom. Parkovisko sa nachádza približne 120 m od vstupu do jaskyne. K jaskyni sa dostanete aj autobusom. Platby kartou nie sú možné tak si prineste aj hotovosť na vstupné.


história


jaskyňu objavili v roku 1923. Je tvorená dvoma jaskyňami, Starou a Novou. Práve o tej Starej ľudia vedeli od nepamäti. Novú jaskyňu objavili o tri roky neskôr za pomoci prepasti Peklo. Z celkovej doteraz známej dĺžky 3 km je pre verejnosť sprístupnených len 750 m. Vchod do jaskyne leží v súčasnosti vo výške 560 m n. m. Vchod do jaskyne tvorí prírodný otvor vo vrchu Biele bralo, približne 80 m nad potokom Bystrianka.


jaskyňa bola prvýkrát sprístupnená v rokoch 1938 - 1941. Jaskyňa sa skladá z 5 základných úsekov - vstupná chodba, Klenotnica, sieň baldachýnov, Peklo a Zrútený dom. Prúdiaca voda, ktorá nemusela mať ale veľkú intenzitu, ale prúdom vytvarovala chodby Bystrianskej jaskyni. Bystrianska jaskyňa je tiež vhodná na speleoterapiu a liečenie chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov.


jaskynný potom tečie v hĺbke asi 20 metrov, kedysi tiekol aj po prehliadkovej trase. Potok bol pri vytvarovaní tektonických puklín. Zvláštnosťou jaskyne sú zasintrované okruhliaky nízkotatranskej žuly v horných častiach chodieb. Najviac kvapľových útvarov je vytvorených v Klenotnici v podobe živých stalaktitov, stalagmitov a záclonovitých závesov žltobielej farby s vysokým leskom. Medzi najkrajšie patria Zvonivé stalaktity v Katakombách, Baldachýn nad Riečišťom a Kováčska vyhňa pred Peklom. Objavujú sa aj nástenné vodopády a pod nimi sintrové jazierka. Jaskyňa je charakteristická predovšetkým úzkymi a vysokými chodbami. Sú tu aj väčšie siene a dómy ako Zrútený dóm a Mostárenské siene. Nachádzajú sa tu tri priepasti v hĺbke 15 až 20 metrov pod návštevnou trasou. Priepasť nazývaná Peklo má hĺbku 56 metrov. V jaskyni prebývajú netopiere v približnom počte osem druhov.


zaujímavosť


bystriansku jaskyňu tvoria vlastne dva priestory - Stará a Nová jaskyňa. Pomenovanie Stará jaskyňa dostala preto, lebo už o nej vedeli dávnejšie. Od roku 1972 sa niektoré priestory začali využívať aj na speleoterapiu. Spodné priestory Peklo ukrývajú nevšedný poklad. V maličkom množstve tam môžeme nájsť aragonit.


na konci prehliadkového okruhu jaskyne návštevníci uvidia pamätné tabule partizánom, ktorí údajne zahynuli v jej priestoroch.  V Nízkych Tatrách v tom čase operovalo veľké množstvo partizánskych skupín. Bystrianska jaskyňa zohrala svoju úlohu aj počas 2. svetovej vojny. Keď v januári 1945 Nemci obsadili dedinu Bystrá, mnohí obyvatelia našli útočisko práve v podzemných priestoroch jaskyne. Nemci vchod ale zamínovali a tak sa nemohli dostať von. Obyvatelia ale vďaka vody stekajúcej z kvapľov prežili 21 dní a von sa dostali aj po oslobodení dediny. Prehliadka trvá 45 minút. Teplota v jaskyni sa pohybuje okolo 5,5 - 6,5°C. Po celý rok je tu stála teplota vzduchu +7 °C s relatívnou vlhkosťou 92 až 98 %.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:02:42

.

bottom of page