lista s ornamentom.png

NÍZKE TATRY JUH - KRÁĽOVÁ HOĽA

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

KRÁĽOVA HOĽA - 1 946 m n. m. neprehliadnuteľná krajinná dominanta stredného Slovenska. Je jednoducho majestátna a vypína sa nad krásnou bránou Slovenského raja. Je súčasťou ľudovej hudby a rôznych povestí. Okolo Kráľovej hole pramenia mnohé vodné toky Slovenska.

Kráľova Hoľa Nízke Tatry Juh
Kráľova Hoľa Nízke Tatry Juh

Kráľova Hoľa Nízke Tatry Juh
Kráľova Hoľa Nízke Tatry Juh

1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png

REGIÓN: ► HOREHRONIE a NÍZKE TATRY juh 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1 946 mnm

-

+421 911 410 555

XPLÓR eSHOP

icon_HOME.png

SK.13.00.23

KRÁĽOVÁ HOĽA

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.01.01.02
BRATISLAVSKÝ HRAD
Kráľova Hoľa Nízke Tatry Juh
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

prístupné

Celoročne

POPLATOK ZA VSTUP

bezplatný

Vstup

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

30. mája 2021, 15:13:33

SPRIEVODCA 


Prístup


Kráľova hoľa je výrazný a neprehliadnuteľný masív. Nachádza sa v strede Slovenska, na pomedzí Nízkych Tatier, Slovenského raja a Slovenského rudohoria. Kráľova hoľa dosahuje nadmorskú výšku 1946 metrov. Východiskovými bodby na jej vrchol sú obce Šumiac a Telgárt z južnej strany, a zo severnej Liptovská Teplička.

Zo Šumiaca vedie náučný chodník po modrej značke až na Kráľovu hoľu a späť po zelenej značke cez Kráľovu skalu a následne po žltej späť do Šumiaca. Náučný chodník je prístupný celoročne, celá trasa je opatrená zimným tyčovým značením.

Ak nie ste obmedzený autom a môžete si zvoliť iný východzí bod, tak môžete zvoliť rôzne trasy ako napríklad zo Šumiaca do Telgártu. Trasa vedie: Šumiac po modrej značke cez Skaličku a Predné sedlo na Kráľovu hoľu. Zostup po červenej značke k prameňu Zubrovice až do Telgártu.

Z rôznych jej strán pramenia až štyri významné slovenské rieky – Hron, Hnilec, Hornád a Čierny Váh, i niekoľko potokov. Predstavuje tak dôležitú križovatku hlavných slovenských rozvodí. Výhľad z nej je nezabudnuteľný, kruhový s očarujúcou panorámou Vysokých Tatier. Z Kráľovej hole dovidieť až na krasové planiny Slovenského raja, Muránsku planinu, Stolicu, Fabovu hoľu, Klenovský Vepor, v diaľke na Vepor a Hrb, dokonca i na Heľpu a Závadku nad Hronom, ale i na Strednú hoľu, Ďumbier a Chopok.


Zaujímavosť


Na Kráľovej holi už stojí strom zelený, v roku 2018 zasadili malý smrečok a dúfame, že z neho raz bude strom z piesní a básní. Po dlhé roky tam stál len televízny vysielač, ktorý postavili koncom päťdesiatych rokov minulého storočia. Vybudovali k nej aj prístupovú, asi 10 kilometrov dlhú, asfaltovú cestu z obce Šumiac. Tento úsek je zároveň najvyššie položenou asfaltkou na Slovensku.


Povesť


Švárny Kriváň sa zamiloval do Kráľovej hole. Tá jeho lásku opätovala. Celé dlhé stáročia sa dorozumievali pohľadmi, vetrom i oblakmi. I prišiel ten deň, keď túžili byť bližšie k sebe. Objať sa, dotknúť sa. Ich láska, a túžba po druhom mala takú obrovskú silu, že z ich tiel vytryskli dva pramene. Pod Kriváňom biely a pod Kráľovou hoľou čierny. Dodnes vytekajú spod oboch vrchov – Biely a Čierny Váh, ktoré sa v Liptove sa spájajú do jednej rieky – Váh. Týmto sa ich láska naplnila.

Podľa jednej legendy je meno Kráľova hoľa odvodené od jedného z najslávnejších uhorských kráľov - Mateja Korvína. Údajne sa prechádzal okolitými lesmi, poľoval, po ktorom sa na temene vrchu naobedoval. Ako stôl mu poslúžila štvorhranná kamenná tabuľa.

Podľa Matej Bela tvrdil, že pôvod názvu pochádza z roku 1241, kedy sa tu ukrýval uhorský kráľ, Belo IV.

Podľa iných legiend, názov pochádza z jej dominantného vzhľadu, veď kraľuje okolitému regiónu.

Hoci sa neradí medzi najvyššie tatranské hrebene, napriek svojej polohe a vzhľadu pôsobí dominantne.

Kráľova hoľa sa spája aj so zbojníkmi, dokonca i s našim najznámejším, Jurajom Jánošíkom. Vďaka rôznym legendám, poverám a rozprávaniu vznikli viaceré známe ľudové básne a piesne. Najznámejšou básňou, ktorá sa viaže nielen ku Kráľovej holi ale aj k Jurajovi Jánošíkovi, je Bottova balada Smrť Jánošíkova. Najznámejšou ľudovou piesňou Slovenska je pieseň Na Kráľovej holi. Podľa piesne tam stojí strom zelený, s vrchom nakloneným k slovenskej zemi. To ale žiaľ nie je vôbec pravda, pretože okrem stožiara s prevádzkovou budovou vysielača, meteorologickej stanice a stanice Horskej záchrannej služby, je jej vrcholový masív porastený iba trávou a kde-tu posiaty balvanmi.

Dostať sa na vrchol Kráľovej holi je pomerne náročné. Najrýchlejšie sa na ňu dá dostať modrou turistickou trasou zo Šumiaca, ale aj ten trvá vyše troch hodín a dokonca za neustáleho výstupu po trase dlhej 5,1 kilometra, s prevýšením až 1066 metrov. Inými možnosťami sú zelené turistická trasa z obce Telgárt, ktorá trvá 3,5 hodín, alebo trojhodinová červená turistická trasa Cestou hrdinov SNP. Aj ďalšie prístupové varianty sú náročné, dokonca netreba zabudnúť, že k uvedeným časom treba ešte prirátať aj čas na zostup. Napriek tejto náročnosti poskytuje Kráľová hoľa pre milovníkom turistiky, cyklistiky, bežkárom i skialpinistom bohaté možnosti.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png