top of page
štefánikova chata

štefánikova chata

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

1 740 mnm

-

+421 944 935 467

.chata generála m.r. štefánika - chata pod Ďumbierom, Štefánikova chata, Štefánička, alebo aj Chata hrdinov SNP, sa nachádza v sedle pod vrchom Ďumbier. Je najdlhšie prevádzkovanou vysokohorskou chatou v Nízkych Tatrách. Slúži ako cieľ vysokohorských túr, východisko pre výstupy na najvyššie vrchy pohoria, poskytuje útočisko, stravu a nocľah. Obľúbená je aj medzi turistickými nadšencami a skialpinistami, pre ktorých sú v okolí ideálne podmienky na túry i adrenalín.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné
.sprievodca


zaujímavosť


chata je celoročne otvorená. Zaujímavosťou je, že v chate je elektrický prúd, ale izby sa vykurujú z teplovzdušného kozuba v jedálni. O drevo sa starajú samotní turisti, ktorí za vynesenie meter dlhého polena dostanú plácu v naturáliách - čaj s rumom.


chata je prístupná len pešo. Najjednoduchšie je to z doliny Trangoška po zelenej turistickej značke. Pri Trangoške je jednoduché zaparkovať alebo sa tu dopraviť autobusovým spojom. Ďalší prístup je možný z Chopku po červenej turistickej trase, z Kosodreviny po modrej turistickej trase a z Čertovice po červenej značke, ktoré spravidla trvajú 2 až 3 hodiny. Pod chatou sa nachádza jedna z najhlbších jaskýň na Slovensku - Jaskyňa mŕtvych netopierov. Jaskyňa je prístupná pre turistov.


história


od roku 1902, priamo na vrchole Ďumbiera stála malá kamenná útulňa, ktorú nazývali ako Karlova ochranná chata. Po zániku postavili v roku 1922 novú turistickú chatu v Ďumbierskom sedle. Dnes je to z útulne už len hŕba kameňa.


základný kameň chaty M. R. Štefánika pod Ďumbierom bol položený 20. júla 1924. Stavba tejto chaty nebola jednoduchá. Vystriedali sa rôzni stavitelia pravdepodobne aj pre náročné vysokohorské podmienky. Trojpodlažný objekt napokon s menom významného slovenského vojaka, politika a dejateľa Štefánika otvorili 9. septembra 1928. Po oslobodení ju premenovali na chatu SNP. K pôvodnému názvu sa vrátila až v roku 1990.


v priebehu Druhej Svetovej vojny bolo postupne úplne zničených 56 turistických chát. Chate M. R. Štefánika sa na počudovanie podarilo vyhnúť tomuto strašnému osudu. V období Slovenského národného povstania sa v nej ukrývali povstaleckí vojaci a partizáni. Nemci na ňu už od Brezna strieľali aj delom kedy poškodili jedáleň. Keď sa k chate dostala elitná jednotka strelcov v boji zahynul veliteľ partizánov i štyria povstalci. Túto udalosť pripomína kamenný pamätník v blízkosti chaty.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 10:48:40

.

bottom of page