lesnícky skanzen | xplór #srdcomposlovensku
top of page
lesnícky skanzen

lesnícky skanzen

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

560 mnm

čierny balog

+421 918 333 430

.lesnícky skanzen vo vydrovskej doline – predstavuje ukážku funkcie lesa a prácu lesníka, ktorá je nekonečná. Presne túto podobu zobrazuje pre návštevníkov skanzen vo Vydrovskej doline. Zoznámia sa na 4-kilometrovom úseku s hospodárením v lese, s jeho históriou, technikou, náradím, spoznajú obyvateľov lesa i umelecké diela, ktoré zrodil les.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

09:00 - 15:00

09:00 - 17:00

máj, sep

jún - aug

symbolické



.sprievodca


prístup


lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovej doline asi 1,5 kilometra od Čierneho Balogu. Môžete tu prísť autom, hneď pri skanzene sa nachádza parkovisko. Alebo môžete využiť hromadnú dopravu, autobusová zastávka sa nachádza v Čiernom Balogu, Vydrovo, Skanzen približne 3 minúty od skanzenu. Do lesníckeho skanzenu je možné sa dostať železničkou, ktorá bola vybudovaná v roku 1909. Dnes už neslúži na dopravu dreva a drevorubačov, ale návštevníkom Horehronia. Vydať sa ňou možno do Vydrovskej doliny buď z Čierneho Balogu alebo Chvatimechu.


lesnícky skanzen


chodník lesníckeho skanzenu je rozdelený na tri časti – podľa náročnosti, času, tempa chôdze si návštevník môže vybrať dĺžku trasy, po ktorej sa vyberie náučným chodníkom. Prvá trasa, trasa A je určená pre tých, ktorí majú zhruba dve hodiny vyhradený čas na skanzen. Poprechádza sa po ľavej strane Vydrovskej potom a navštívi len stanovištia, ktoré lemujú cestu. Informácie o tom čo návštevník poskytujú informačné tabule.


trasa B je kratšia a pohodlnejšia. Trasa vedie skôr okolo objektov venovaných poľovníctvu a zvieratám s poľovníckym posedom a medvedím brlohom.


tretia možnosť je najmenej využívaná, ale zároveň najkrajšia. Na tejto pešej trase nájde návštevník 13 zaujímavých tabúľ. Každá z nich pripomína jednu z 13 osád drevorubačskej dediny Čierny Balog, ktorá vznikla zlúčením z týchto osád, pútavým príbehom. 


atmosféru trasy samozrejme dotvára príjemné prírodné prostredie. V rámci lesníckeho skanzenu sa tu zachovala i uhliarska koliba. Slúžila pre ľudí, ktorí tu vykonávali strážnu službu pri milieri, keďže páliace drevo nesmelo horieť, ale iba tlieť. Prechádzajúc po náučnom chodníku je môžné nájsť rôzne diela z dreva a jednotlivé stanovištia, ktoré informujú o tom ako žije les, princíp fotosyntézy, čím les dýcha a čo vydychuje. Ide o jednoduchú, ale peknú pomôcku pochopiť význam chemických a fyzikálnych pohybov, ktoré sa odohrávajú v strome. Nachádzajú sa tu koreňové samorasty, močariská, hradenie bystrín, odchytové zariadenie na lesnú zver a snehovú jamu, opis využitia gravitačného spôsobu približovania dreva zo strmých svahov, živý skanzen, kde sú zvieratá ale i umenie v podobe hudby úsmevnou zvonkohrou, kde pomocou rôzne dlhých drevených valčekoch si návštevník môže vyťukať svoju obľúbenú pieseň.


zaujímavosť


v diaľke je vidieť zberača, ktorý lezie po strome. Ide však o neživú bytosť, i keď veľmi reálnu. Postava tu v životnej veľkosti lezie na vysoký smrek. Predstavuje vymierajúcu profesiu zberača lesného semena. Pre niektoré dreviny bolo typické to, že nestačilo počkať na opad semena na zem ale bolo potrebné sa vyšplhať do korún stromov a semeno nazbierať.Vzhľadom na spôsob zberu sa táto profesia považovala za veľmi potrebnú ale zároveň veľmi nebezpečnú.


symbolický vstup do skanzenu návštevníkov víta nápisom "Ľudská kultúra sa začala vyrubovaním lesov a udržať sa môže len s ich ochranou". Tento výrok vyjadruje poznatok, že lesy boli aj v minulosti klčované, preto naši predkovia potrebovali dreviny na svoje príbytky. V tých časoch bolo ale dreva a lesov nekonečný dostatok. Dnes už vieme, že všetko je vyčerpateľné. Ak by sme lesy nechránili ľudská civilizácia by sa veľmi skoro stala minulosťou. Veď dnešné miesta bez lesa sú bez života.


sezóna trvá od 1. 5. do 30. 9. V tom čase je otvorená turistická informačná kancelária aj múzeum a platí sa vstupné. Areál Lesníckeho skanzenu nie je oplotený a preto v mimosezónnom období je stále možnosť jeho prehliadky. Táto možnosť je ale ochudobnená o viaceré exponáty, prenesené na zimu do depozitára.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

4. marca 2023, 10:50:00

.

bottom of page