lista s ornamentom.png

HOREHRONIE - VAJSKOVSKÝ VODOPÁD

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

VAJSKOVSKÝ VODOPÁD – krásne neznámy Vajskovský vodopád sa ukrýva vo Vajskovskej doline v Nízkych Tatrách. Bol vytvorený matkou prírodou za pomoci Vajkovského potoka. Vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 1200 m a dosahuje výšku 9 m. Neznáma a málo navštevovaná Vajskovská dolina s panenskou prírodou a božským tichom, patrí k najčarovnejším dolinám.

Vajskovský vodopád
Vajskovský vodopád

Vajskovský vodopád
Vajskovský vodopád

1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png

REGIÓN: ► HOREHRONIE a NÍZKE TATRY juh 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

1200 mnm

-

+421 903 513 535

XPLÓR eSHOP

icon_HOME.png

SK.13.00.08

VAJSKOVSKÝ VODOPÁD

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.01.01.02
BRATISLAVSKÝ HRAD
Vajskovský vodopád
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

Verejnosti voľne prístupný

POPLATOK ZA VSTUP

Verejnosti voľne prístupný

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

30. mája 2021, 15:14:01

SPRIEVODCA


Vajkovská dolina sa nachádza mimo hlavných turistických trás. Vďaka tomu je málo pravdepodobné, že turista stretne masu návštevníkov, práve naopak, stretnúť niekoho je rarita. Turista

si tu môže naplno vychutnávať okolitú panenskú prírodu a pokoj.


Prístup


Vajskovský vodopád je ľadovcového pôvodu, a vytvára ho rovnomenný potok. Dosahuje výšku 9 metrov. Zelená turistická trasa vedie rovno až k vodopádu, môžete ísť z obce Dolná Lehota alebo ak si chcete trasu skrátiť môžete sa vybrať z rázcestia Črmné.

Rázcestie Črmné - Krpáčovo sa nachádza blízko autobusovej zastávky v smere Dolná Lehota - Krpáčovo, odkiaľ vedie 9 km dlhý asfaltový chodník, ktorý len v závere doliny prechádza do turistického chodníku. Vajskovská dolina je spočiatku úzka a zalesnená, s lesnou asfaltkou a zelenou turistickou trasou. Po dvoch kilometroch sa nachádza odbočka do Kulichovej doliny, ktorá je známa pamiatkou zosnulých – mohylou pripomínajúcej pamiatku obetiam lavíny. Mohyla nesie názov Pomník zasypaným lavínou. Pripomína obrovské nešťastie z roku 1956 keď tu spadla celkom nečakane obrovská lavína, ktorá zasypala lesných robotníkov. 16 ľudí uväznených pod snehom neprežilo.


Späť sa vraciate po tej istej trase. Keďže ide o človekom nedotknutú prírody, je potrebné dávať pozor na iných obyvateľov územia. V tomto prípade na medvede. Ich výskyt v tejto prírodne je značný. Vajskovská dolina, dlhá 10 km, sa právom považuje za jednu z najkrajších v Nízkych Tatrách. Súčasťou doliny je aj 9 metrov vysoký Vajskovský vodopád, ktorý nájdeme až v samom závere doliny v časti kde sú divoké skalné tiesňavy. Vodopád je celoročne prístupný.


Vajskovská dolina spolu s rekreačnou oblasťou Krpáčovo ponúka turistom okrem prechádzky lesom a návštevu vodopádu, aj možnosti člnkovania na jazere a dobré možnosti na cykloturistiku.PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png