lista s ornamentom.png

HOREHRONIE - MESTSKÁ VEŽA BREZNO

TURISTICKÁ ZAUJÍMAVOSŤ, TIP NA VÝLET, SPRIEVODCA, MAPA, FOTKY, HODNOTENIA, NAVIGÁCIA, AKTUÁLNE POČASIE

MESTSKÁ VEŽA BREZNO - dominanta historického centra a symbol mesta Brezna. Mohutná hranolová stavba so základňou 10 x 10 metrov a s výškou 31 metrov v minulosti slúžila ako strážna veža i zvonica. Breznianska mestská veža je dnes už iba zvonicou. Veža by v budúcnosti mala fungovať ako turistická vyhliadka.

Mestská veža Brezno
Mestská veža Brezno

Mestská veža Brezno
Mestská veža Brezno

1/1
icon_tech_ZAUJÍMAVOSŤ.png

REGIÓN: ► HOREHRONIE a NÍZKE TATRY juh 

LOKALITA:

NADMORSKÁ VÝŠKA:

GPS:  ►

WEB: ►

TEL:

497 mnm

BREZNO

+421 911 410 555

XPLÓR eSHOP

icon_HOME.png

SK.13.01.02

MESTSKÁ VEŽA BREZNO

icon_hist_HRAD.png
VIRTUÁLNA MINCA XPLÓR NFT
#47/99
.47
SK.01.01.02
BRATISLAVSKÝ HRAD
Mestská veža Brezno
icon_STARS 5.0.png
00_3d_mapka_slovensko.png
00_3d_mapka_slovensko.png
1/8
xplor_AppStore_button.png
xplor_GPlay_button.png

OTVÁRACIE DOBY

09:00 - 17:00

zatvorené

Pondelok - Sobota

Nedeľa

POPLATOK ZA VSTUP

Symbolické

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

POSLEDNÁ AKTUALIZÁCIA:

30. mája 2021, 15:14:31

SPRIEVODCA


Ako sa dá k veži dostať ?


Klasicistická mestská veža z roku 1830 sa nachádza na Námestí gen. M. R. Štefánika v historickom centre mesta. Mestská veža stojí na južnej strane námestia, na ktorom môžete aj zaparkovať.


Čo všetko môžete v mestskej veži a jej okolí vidieť ?


Mestská veža je klasicistická 31 m vysoká zvonica na pôdoryse štvorca s manzardovou strechou z roku 1830. Nachádzajú sa tu tri zvony, z roku 1780 a dva z roku 1924. Najvzácnejší je historický zvon pochádzajúci z 18. storočia, ktorý váži viac ako pol tony. Fasáde veže dominuje vysoký pilastrový rád, prízemná úroveň je členená pásovaním. Okrem podlaží so zvonmi sa v nej na 3 poschodí nad zvonmi nachádzal byt strážnika, ktorý v prípade potreby rozozvučal zvony na poplach.


Námestie M. R. Štefánika na ktorom sa mestská veža nachádza, bolo vzhľadom na významné kultúrne a historické hodnoty vyhlásené za pamiatkovú zónu. Na námestí sa nachádza historický park okolo ktorého je viacero zaujímavých stavieb. Park bol v roku 2010 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Na námestí a v okruhu 300 metrov si môžete pozrieť Rímsko-katolícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1781, postavený z príspevku mesta, občanov a miest horného Uhorska.


Môžete navštíviť Mestskú radnicu z roku 1770, v ktorej je umiestnená expozícia Horehronského múzea.

Pozrite si Evanjelický kostol z roku 1785, kostol ktorý patrí medzi prvé kostoly na Slovensku, ktoré sa začali stavať po vydaní tolerančného patentu Jozefom II., ktorý povolil výstavbu protestantských chrámov mimo hlavných ulíc, bez veže a presbytéria.

Navštívte Piaristický kláštor z roku 1694, v ktorého kaplnke je dnes umiestnený najstarší oltárny obraz v pochádzajúci z konca 15. storočia. Zároveň je tu umiestnená aj najstaršia hnuteľná pamiatka mesta Brezna plastika Madony s dieťaťom, polychrómovaná drevorezba z konca 15. storočia, umiestnená na neogotickom oltári.


Pozrite si aj Židovskú synagógu z roku 1902. Po kompletnej rekonštrukcii sa v nových priestoroch veže synagógy pod jej kupolou, nachádza stála expozícia venovaná histórii synagógy a životu židovskej komunity.


PRE DENNÉ TIPY NA VÝLETY SLEDUJ NAŠE

 

SCREENS_4_AppleStore&GooglePlay.png