top of page
mestská veža brezno

mestská veža brezno

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

497 mnm

brezno

+421 911 410 555

.mestská veža brezno - dominanta historického centra a symbol mesta Brezna. Mohutná hranolová stavba so základňou 10 x 10 metrov a s výškou 31 metrov v minulosti slúžila ako strážna veža i zvonica. Breznianska mestská veža je dnes už iba zvonicou. Veža by v budúcnosti mala fungovať ako turistická vyhliadka.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

08:00 - 17:00

13:00 - 19:00

pondelok - sobota

nedeľa

3,00 €

2,00 €

základný

zľavnený.sprievodca


ako sa dá k veži dostať ?


klasicistická mestská veža z roku 1830 sa nachádza na Námestí gen. M. R. Štefánika v historickom centre mesta. Mestská veža stojí na južnej strane námestia, na ktorom môžete aj zaparkovať.


čo všetko môžete v mestskej veži a jej okolí vidieť ?


mestská veža je klasicistická 31 m vysoká zvonica na pôdoryse štvorca s manzardovou strechou z roku 1830. Nachádzajú sa tu tri zvony, z roku 1780 a dva z roku 1924. Najvzácnejší je historický zvon pochádzajúci z 18. storočia, ktorý váži viac ako pol tony. Fasáde veže dominuje vysoký pilastrový rád, prízemná úroveň je členená pásovaním. Okrem podlaží so zvonmi sa v nej na 3 poschodí nad zvonmi nachádzal byt strážnika, ktorý v prípade potreby rozozvučal zvony na poplach.


námestie M. R. Štefánika na ktorom sa mestská veža nachádza, bolo vzhľadom na významné kultúrne a historické hodnoty vyhlásené za pamiatkovú zónu. Na námestí sa nachádza historický park okolo ktorého je viacero zaujímavých stavieb. Park bol v roku 2010 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.


na námestí a v okruhu 300 metrov si môžete pozrieť Rímsko-katolícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1781, postavený z príspevku mesta, občanov a miest horného Uhorska.


môžete navštíviť Mestskú radnicu z roku 1770, v ktorej je umiestnená expozícia Horehronského múzea.

Pozrite si Evanjelický kostol z roku 1785, kostol ktorý patrí medzi prvé kostoly na Slovensku, ktoré sa začali stavať po vydaní tolerančného patentu Jozefom II., ktorý povolil výstavbu protestantských chrámov mimo hlavných ulíc, bez veže a presbytéria.


navštívte Piaristický kláštor z roku 1694, v ktorého kaplnke je dnes umiestnený najstarší oltárny obraz v pochádzajúci z konca 15. storočia. Zároveň je tu umiestnená aj najstaršia hnuteľná pamiatka mesta Brezna plastika Madony s dieťaťom, polychrómovaná drevorezba z konca 15. storočia, umiestnená na neogotickom oltári.


pozrite si aj Židovskú synagógu z roku 1902. Po kompletnej rekonštrukcii sa v nových priestoroch veže synagógy pod jej kupolou, nachádza stála expozícia venovaná histórii synagógy a životu židovskej komunity.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

6. marca 2023, 11:39:24

.

bottom of page