top of page
horehronský expres

horehronský expres

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

493 mnm

-

+421 903 513 535

.horehronský expres - Ide o pilotný produkt tzv. zážitkových vlakov, čo je nová atrakcia, ktorá ponúka jazdu starými vlakmi po najkrajších železničných tratiach Slovenska. Prvý krát v roku 2019, s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja počas leta pripravili pre milovníkov historických vlakov pravidelné jazdy vlakovej súpravy z prelomu 50-tych a 60-tych rokov minulého storočia. Táto trať v súčasnosti nie je taká vyťažená, no je stále bohatá na železničné technické pamiatky. Prejdete cez majestátne viadukty a tajomné tunely, stretnete zábavných vlakových hercov a okúsite legendárne buchty zo Zbojskej.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

info na webe


júl - aug

vybrané piatky


17,00 €

13,00 €12,00 €

10,00 €

brezno - dedinky

dospelí

deti, seniori, zťp

červená skala - dedinky

dospelí

deti, seniori, zťp.sprievodca


čo všetko jazda novým „Horehronským expresom“ ponúka a čo je v okolí možné vidieť ?


horehronský expres sa vydáva na svoje jazdy prekrásnou horehronskou prírodou. Historický vláčik, ktorý vo vás vyvolá nostalgiu sa vydá na dve trasy. Obidve panoramatické trasy nezabudnuteľnou horehronskou prírodou vedú za tradíciami, oddychom, ale aj aktívnym zážitkom pešo či na bicykli. Horehronský expres vyráža počas leta každý piatok a sobotu. Trasa cez Červenú Skalu do obce Mlynky ponúka v 11 termínoch jedinečné výhľady na Nízke Tatry, prejazd cez unikátne technické pamiatky Strakošský viadukt, Telgártsku slučku a Chmarošský viadukt až k Dobšinskej ľadovej jaskyni a krásam Slovenského raja. V obci Šumiac môžete navštíviť Múzeum zvoncov, v ktorom vás očarí zbierka viac ako 2000 kusov zvoncov a spiežovcov a Šumiacku izbu. Prejdite sa po okolí obce Dedinky Mlynky alebo sa môžete schladiť v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Na návštevníkov čakajú vo výstupnej stanici skvelé doplnkové aktivity ako jazda na huculoch, či e-bikoch, množstvo dobrého jedla a rôzne prechádzky po okolí.


druhá trasa vlaku z Brezna na Zbojskú umožní návštevníkom počas 8 termínov prežiť príbeh zbojníka Jakuba Surovca, zavedie ich do jeho domoviny a do okolia salaša Zbojská, ktorý je vstupnou bránou do Národného parku Muránska planina. Na salaši Zbojská si návštevníci môžu pochutnať na Zbojníckej špecialite a potom sa vydať na objavovanie krás okolitej prírody, na jazdu v konskom koči, alebo na prechádzku k dominantnej vyhliadkovej veži. Po zdolaní jej schodov bude návštevníkom odmenou krásny výhľad na celé okolie.


horehronský expres dopĺňa ponuku zážitkových vlakov v regióne, z ktorých niektoré už majú svojich stálych priaznivcov a tešia sa záujmu návštevníkov.


zubačka tisovec - Návštevníci Horehronia si môžu svoj výlet Horehronským expresom predĺžiť a vychutnať si jazdu parným vlakom po unikátnej ozubnicovej železničnej trati z lokality Zbojská do mesta Tisovec a späť. Ozubnicová železničná trať Tisovec - Pohronská Polhora vznikla v roku 1896. Zubačka bola oživená vďaka nadšencom vlakovej histórie a vedie krásnymi úsekmi v nádhernej prírode, ponúka neopakovateľné výhľady z tridsaťmetrových viaduktov na panenskú prírodu Muránskej planiny.


čiernohronská železnička - Prevezte sa historickými vláčikmi Čiernohronskej železničky na Čiernom Balogu, úzko koľajovej železnice ktorej siaha do roku 1909 a je spätá s drevospracujúcim priemyslom. Čiernohronská železnica premáva na troch spiatočných trasách. Parným vlakom sa môžete previezť na trase Čierny Balog – Šánske. Vlak z Čierneho Balogu do Dobroče zase návštevníkov netradične prevezie priamo cez futbalový štadión. Obľúbenou je trasa z Čierneho Balogu do Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline.


astrovlak - Spojením večernej jazdy Čiernohronskej železničky cez Lesnícky skanzen vznikol jedinečný zážitok pre návštevníkov tohto regiónu, Astrovlak spojený s pozorovaním hviezd. Návštevníci si môžu vychutnať pozorovanie nočnej oblohy astronomickými ďalekohľadmi ďaleko od svetiel mesta pod odborným dozorom z hvezdárne.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

6. marca 2023, 11:14:04

.

bottom of page