predajnianske vodopády | xplór #srdcomposlovensku
top of page
predajnianske vodopády

predajnianske vodopády

icon_hist_ZRÚCANINA.png

región: horehronie a nízke tatry juh
lokalita:
nadmorská výška:
gps:  ►
web: ►
kontakt:

860 mnm

-

+421 903 513 535

.predajnianske vodopády – v doline so svojráznym názvom Predajnianske Čelno nájdeme dvojicu kaskádovitých vodopádov. Predajnianske vodopády, ktoré pravdepodobne dostali pomenovanie podľa doliny kde sa nachádzajú, vytvorila sama matka príroda pomocou potoka pretekajúcim dolinou vo Veporských vrchoch. V okolí vodopádoch sa nachádza aj malé kamenné more, ktoré taktiež stojí za návštevu. Veporské vrchy i okolie vodopádov sú dôležitým domovom viacerých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

icon_HOME.png
icon_eShop.png
icon_REGMAP.png

.otváracie doby

.poplatok za vstup

voľne prístupné

celoročne

voľne prístupné



.sprievodca


prístup


pri obci Predajná, v doline Predajnianske Čelno sa nachádzajú dva Predajnianske vodopády – prvý s výškou 5 m a druhý s výškou 2,5 m.


k vodopádom sa dostanete z obce Podbrezová - Lopej, ktorá sa nachádza neďaleko obce Predajná. Pri príchode do obce zo smeru Predajná odbočíte doprava na most a pokračujte stále rovno po ulici Čelno. Auto môžete odparkovať na konci asfaltovej cesty a pokračovať po zelenej turistickej trase, z ktorej vedie odbočka. Odbočka sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Čelnianskeho tunela (Kelemenov tunel), ktorý sa vyznačuje raritou. Je totiž jediným tunelom na lesnej ceste v strednej Európe. Tento tunel na lesnej ceste je na Slovensku ojedinelou stavbou a patrí medzi technické pamiatky Slovenska. Prírodná pamiatka Predajnianske vodopády ako prírodná pamiatka bola vyhlásená za chránené územie v roku 1991 za účelom ochrany kaskádovitých vodopádov, skalných morí a zachovaných rastlinných a živočíšnych biocenóz.


späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo sa vydať na sedlo pod Kolibou a odtiaľ po modrej značke do obce Predajná. Táto dlhšia trasa trvá približne 5 hodín.


zaujímavosť


úzka lesná cesta v Predajnianskom Čelne sa v roku 1928 musela prispôsobiť na odvoz dreva konskými poťahmi. Na istom mieste nebolo možné cestu zasekať do strmého svahu bolo potrebné preraziť cez skaly tunel. Tunel je 280 cm široký a je pomenovaný podľa samotného autora Ing.Vojtecha Kelemena, ktorý v tom čase zastával funkciu riaditeľa Štátnych lesov v Banskej Bystrici. Postupom času, keď sa konské poťahy vymenili za automobili a tie slúžili na odvoz dreva, tunel nevyhovoval tejto novodobej preprave. Preto ho v roku 1971 zrekonštruovali a predĺžili na 440 cm do šírky, 435 cm do výšky a 41,5 m do dĺžky.


.pre denné tipy na výlety sleduj naše 

Našiel si chybu, prípadne neaktuálne údaje?

Chcel by si doplniť značku, info alebo skúsenosti, ktoré máš z vlastnej návštevy?

posledná aktualizácia:

12. marca 2023, 19:03:14

.

bottom of page